strateji oyunu
1. iki türe ayrılan bilgisayar oyunlarıdır. birincisi turn based (sıralı) ikincisiyse real time (gerçek zamanlı)dır. 2d olanları üstten izometrik bakış acısıyla oynanırken, 3d olanlarda istediğiniz acıdan bakarsınız.
son zamanlarda piyasada en cok oynanan oyun turlerinden biri olan strateji oyunları, her yasa hitap eder.
gençler daha cok, command & conquer generals, lord of the rings türevi basitlestirilmiş stratejileri oynarken, eski kurtlar, hearts of iron ve codename panzers turevi oyunlara yonelir.
2. şanstan ziyade mantık gerektiren oyunlardır. bilgisayar dünyasında en meşhurları warcraft, diablo 2**, homeworld sayılabilir. gerçek dünyada oynananlar arasında ise risk, go en iyilerdendir. strateji oyunlarında hesap yaparak ve etraflıcana düşünmekgerekir. real time strategy ve turn based strategy karşılaştırılırsa, rts her zaman açık ara fark atar.
3. internetten oynananlara bir örnek olarak (bkz: ogame)
4. bilgisayar oyunlarıdır genelde, çoğunda da tek strateji, para topla, adamları bas, kuleleri dik, saldır, düşman üssünü yok et ve de bölümü geç şeklinde gider. ara ara başka görevler de olur tabii ki, mesela bilmemne planlarını çal, bilmemne binasını ele geçir falan. 2 boyutlu da olsa, 3 boyutlu da olsa strateji stratejidir.
ara ara rpg ile de kombine edilir hani.
5. bir örnekte (bkz: omerta)
6. en bilindiklerini şöyle sıralıyabiliriz.
age of empires,red alert,commandos aslında hepsi içinde yine ayrılsada frp,fps falan fistan diye en nihayetinde hepsi strateji oyunudur...
7. adından da anlaşılacağı üzere strateji ve taktiğe dayalı oyunlardır.elinizde bir silah ile önünüze geçen tüm canlıyı sebebini bilmeden vurmaktansa 0 dan başlayıp çeşitli gelişme yöntemleriyle karşındaki düşmanı yenmektir amaç.örnek vermek gerekirse tabii ki starcraft tır.
8. (bkz: strateji).
Alakalı olabilir!
- strateji
- strateji uzmani
- stratejist
- strategy
- stratejik analiz

nedir.Net