tefriciye
1. salat- tefriciye olarak da anılan dua. kelime manası olarak gönül ferahlığıdır.

"allâhümme salli salâten kâmilaten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ muhammedinillezi tenhallü bihil'ukadü, ve tenfericü bihil'kürabü, vetükdâ bihil'havâicü, ve tünâlü bihir'regâibü, ve hüsnül'havâtimi, ve yüsteskal'ğamâmü bivechihil'kerimi ve alâ âlihi ve sahbihî fî külli lemhatin ve nefesin biaded-i külli mâlûmin lek.

"allah'ım efendimiz hz muhammed (s.a.v)'e kusursuz bir salat ve rahmet, mükemmel bir selam ve selamet vermeni diliyoruz. o peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. maksatlara onun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar onun hürmetine elde edilir. onun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, allah'ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salat et"

İmamı kurtubî bu dua hakkında şöyle demiş:

"bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi çin, bu duayı 4444 defa okuyup, bu mübârek saâtü selâm ile yüce peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, yüce allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir kapı açar, hayırlı bir sebep yaratır ve ona muradını verir."
Alakalı olabilir!
- tefrit
- tefrik
- tefrika
- tefris etmek
- tefrisat

nedir.Net