telekinezi
1. psikokinezi ya da ruhsal devim, sayilari çok az olan bazi yetenekli kisilerin bazen farkinda olmadan zihin gücüyle cisimleri hareket ettirme veya fiziksel olaylari etkileme yetenegi anlaminda teknik bir terimdir.

hareket ettirilen cisimler, sigara gibi ufak, basit cisimlerden duman gibi daha az somut maddelere kadar degismektedir. bazi durumlardaysa, bir cismin içindeki moleküllerin hareket ettirildigi görülmektedir. molekül düzeninin degistirilmesi, madenin bükülerek sonunda kopmasina kadar varabilmektedir.hareket ettirilen cisimler çogu kez manyetik bile olmadigindan, bunlarin nasil hareket ettikleri tam bir bilmecedir.

2. düşünce gücüyle canlı ya da cansız maddeler üzerinde etki edebilme yeteneğidir. telekinetik güçle eşyalar hiçbir görünür fiziki etki olmaksızın hareket ettirilebilirler. bu yeteneğini kullanabilenlerin, bir kurbağanın kalbini rahatlıkla durdurabildiği, parapsikoloji laboratuarlarında kanıtlanmıştır. bu yeteneğe psikokinezi adı da verilmektedir.
3. (bkz: levitasyon)
4. (bkz: telekinetik)
5. laboratuvar ortamında kanıtlanamayan, ilizyondan ibaret durum.
6. telekinesis cisimleri uzaktan hareket ettirebilme kabiliyetidir. şimdilerde bir fantazi olmaktan öteye gidememektedir kanımca. oyunlarda sıkça rastlanır bu yetiye..
7. (bkz: there is no spoon)
8. (bkz: telekiz)
9. (bkz: dusunce gucu ile nesneleri oynatabilme yetisi)
10. stephen king bazı önemli kitaplarında bu öğeyi kullanmıştır.
Alakalı olabilir!
- telekinesi
- telekinetik
- telekinesis
- telekiz
- telesine

nedir.Net