the simpsons « »
26. comedymax kanalının da vermeye başlamasıyla artık bol bol tekrar tekrar izlenebilecek çizgi dizi.
27. cnbc-e den once de cıne5yayınlıyordu dızıyı tabı o zaman kucuktuk anlamıyorduk:)yıllar gecse de hıc bozulmadı her bolumde guldurmeyı basarabılıyor

ayrıca sımpsons south parkla karsılastırılır cogu zaman ama
sımpsons her sekılde dover south parkı
sımpsons en iisidir:)
28. itchy and scratchy adlı kedi ve farenin yarattıkları vahşet gözümün önünden gitmiyor*
29. fawkes isimli yazarın ara sıra amme hizmetine bart'ın ceza tahtasına yazdıklarını bize ilettiği çizgili film.
30. -3. sezonda yayınlanan dog of death bölümünde santa s little helperi vahşi bir köpek haline getirmek isteyen montgomery burns un zavallı köpeciğe beethoven* eşliğinde vahşet sahneleri seyrettirmesi ile
-aynı sezon brother can you spare two dimes bölümünde 2001 a space odyssey göndermesi ile yaran çizgi film.
ayrıca (bkz: a clockwork orange)
31. kucukken izledigimde hic anlam veremedigim, benim icin sadece bi 'cizgifilm' olan, ancak buyudukce gulme krizlerine neden olan benzersiz dizim. homerin beyin tomografisi wallpaper olarak super ve komiktir. southpark'i da severim ama simpsons vazgecilmez yaa!
32. diğer izlenilesi çizgifilmler için (bkz: sponge bob square pants) (bkz: southpark)
33. dvd serileri çıkmış ancak türkçe altyazısı olmadığından çok üzülmüşümdür..
34. (bkz: the simpsons the movie)
35. kanlı canlı, gerçek amerikan ailesi.
36. uzun yıllardır başarısını koruyan ve daha çok uzun süre korumaya devam edicek gibi görünen cnbc e sayesinde izleyebildiğimiz çizgifilm klasiği
37. bu sene 16. sezonunda olmasına rağmen ailemizin karakterlerinin yaşı hiç değişmez... homer 36, marge 34, bart 10, lisa 8 ve maggie 1 yaşındadır...
38. ana karakterlerin isimlerini dizinin yaratıcısı matt groeningin ailesinden aldıkları dizi;
matt'in babasının adı, homer, annesi marge, ve kardeşleri de maggie ile lisa..
39. (bkz: simpsonlar ve felsefe)
40. ayrıca
(bkz: newlyweds)
(bkz: ashlee simpson show)
41. her bölümüyle ayrı yaran çizgi dizi. * (bkz: simpsons already did it) *
42. (bkz: futurama)
43. şimdiye kadar beni en fazla 1-2 kez gerçekten güldürebilmiş, buna rağmen bir saplantı halinde çoğu bölümünü download etmekte olduğum, bu yüzden başarılı bulduğum dizi.
44. bir bölümünde şöyle bir olay yaşanmıştır;homer'i yalan makinesine bağlarlar,doktorlardan birisi "sayın simpson doğru olmayan bir şey söylediğinizde bu makine ötecek anladınız mı" diye sorar.homer evet der ve makina patlar.
45. the simpsons'in en son yayinlanan bölümünde lisa ve bart kaza sonucu bir türk gemisine düsüyorlar. 2-3 dakika civari gemide komik
dialoglar geçiyor ve bölüm they might be giants'ın istanbul sarkisiyla sonlaniyor. 2 buçuk dakikalik kesilmis videoyu (9~mb) ahanda şuradan şeyedebilirsiniz.

http://erinch.com/archives/11

(bkz: cyprus spliting jerks)
46. amerikada son yayınlanan bölümde türklere kıbrısı bölen salaklar demekte homer simpson.
47. mobil homer bölümünde yapılan "kıbrısı böle aptallar" diyoloğuyla aklıma şöyle bir konu getiren ve artık izlemeyeceğim çizgi dizi :

kıbrısı biz bölmedik! eli kanlı rumların soykırım yapmasını engelledik ve askerlerimizin hala orda olmasının sebebi de o kanlı katillerden dolayıdır.

ayrıca dinime küfreden müslüman olsa deyimi cuk oturur sanırım bu durumda.
lan sen kimsin de o "bölücü" diyaloğunu türkiyeye söylüyorsun!
Çekoslavakya yı koreyi babam mı böldü! ırak a işgalle girip bölünmesini sağlayacak olan ben miyim!..

hem suçlu hem güçlü adi herifler!..
48. dünyanın gelmiş geçmiş en güzel çizgifilmidir.severek izliyoruz...
49. yurdum insanının pek de güzel bir şekilde bok attığı dizidir. ancak bu diziye bok atan insanlar bilmez ki özünde dizi kıçı koltuğa yapışmış, biradan göbeği fırlamış hiçbir kaynağa başvurmadan sadece bildiklerini okuyan embesil amerikalının** eleştirisidir. homer simpson bu karakterin sembolüdür ve homer simpson türk kaptana "cyprus splitting jerk"* diye bağırmaktadır çünkü bu onun türklerle ilgili bildiği tek şeydir. matt groening'in burada amacı bize "bakın, türkler kıbrısı böldü, allah belasını versin hepsinin" mesajını vermek değil "bakın, bizim türkler hakkında bildiğimiz az sayıda şeyden biri de bu, yalan yanlış yanlış bildiğimiz şeyleri iddia edecek kadar da zekiyiz"dir. homer simpson'un söylediklerinin ne kadar doğru olduğuna ve aynı zamanda homer'ın cahilliğini anlamak için "vampirler bizim hayal ürünümüzdür, tıpkı eskimolar gibi" lafına da bakabiliriz.

İşin bir diğer ilginç kısmı ise türk halkının alınganlığıdır. eğer burada türkleri aşağılamak gibi bir amaç olsa bile * * türklerin bu kadar olay yapması saçmadır, gereksizdir. the simpsons yayınlandığı 16 sezon boyunca başta amerikan halkı olmak üzere hintliler, japonlar, yahudiler, ispanyollar, meksikalılar ve müslümanlar gibi çeşitli etnik gruplara eleştiri yapılmış bazılarıyla dalga bile geçilmiştir. ancak bu etnik gruplardan hiçbiri bu kadar olay yapmamış ve "ben bunu bir daha izlemem" "bunlar bize düşman" dememişlerdir. zaten 24 dizisinde de şu ana kadar sırplar, araplar, amerikalılar, meksikalılar ve İngilizler'den çeşitli terörist karakterler çıktığı halde 4. sezonda bir türk ailesinin terörist gösterilmesi ülkemizde büyük olay olmuştur. aynı dizide alfabemizin arapça gösterilmesine de tepki gösterilmiş, bu tepki doğrudur: ancak terörist bir aileye tepki vermek kesinlikle yanlıştır çünkü istemesek de itiraz etsek de toplumuzda teröristler de bulunmaktadır. the simpsons dizisinde de türklere karşı bir saldırı olmadığı halde insanlarımız aynı şekilde itiraza başvurmuştur.

uzun lafın kısası the simpsons dizisinde esasında bir amerikan özeleştirisi olduğu halde yurdum insanımız bunu kendilerine bir hakaret olarak algılamış üzerine bir de aşırı tepki göstermekte eksik olmamıştır. büyük ihtimalle bu entryim bittikten sonra birçok vatan sevgisiyle yanıp tutuşan yazarımız yukarıda yazılanları kaale almaycak "sen türk düşmanısın" "amerikan köpeği pecemenk" "kahrolsun amerika" nidaları ile bu entryi kötüleyecek belki de mesaj kutumu hakaretle dolduracaktır. bu insanlara şimdiden cevabımı veriyorum: "İyi ve mutlu bir gelecek için, üremeyiniz!"
50. kanimca en efsane bolumu x files'a gonderme yapilan bolumdur (evet homer'in yalan makinasina baglandigi bolum), denk gelirseniz kacirmayin
« »
Alakalı olabilir!
- the ship song
- the spoons
- the sims
- the seasons
- the sims 2

nedir.Net