the twelve kingdoms
1. 2002-2003 yıllarında gösterilmiş bir anime dizi. benim geç keşfim, üzgünüm.
aslında çizimler biraz uyduruk, kaliteli bir animasyonu yok, durağan görüntüler çok. ama konu güzel.. hangi konu? hemen anlatayım:
yoko adlı lise öğrencisi *, hayatını başkalarını mutlu etmek, sırf onlar memnun kalsın diye herşeyi doğru (!) yapmaya çalışmak üzerine kurmuştur - bu tema zaten 40küsür bölümlük animenin heralde ilk 30 bölümünü gaspetmiştir, hatunkişimiz bu halinden sıyrılmak için bunalımdan bunalıma koşar çünkü. ama sonuç itibariyle bir evrim geçirmek zorundadır, çünkü o aslında başka biridir, başka bir evrenden gelmektedir.
işte işin ilginçleştiği nokta bu başka 'evren' - yani animeye adını veren 12 krallık. haritadan bakıldığında bir yıldızı andıran adalar kümesi, 12 ayrı kral, 12 ayrı halk ve 12 ayrı 'kirin' içermekte. herbiri içişlerinde bağımsız gibi gözükse de, kralların tanrılara dair farklı yükümlülükleri vardır.
hikayenin en dikkat çekici karakterleri kirinlerdir; kendi başlarına enteresan ve sahip olunası şeyler, açıklayalım:
her krallığın bir kirin'i vardır. kirin, unicorn'a dönüşebilen, insan görüntülü çok önemli varlıklardır. kralları kirinler seçer. kral olan kişi ölümsüz olur. kirin ile arasında oluşan enteresan bağ sebebi ile, kralın yaptığı kötülükler kirinleri hasta eder, kirin ölürse kral da ölür. kirin o cinsin adıdır, kendi isimlerini krallıklarının adından alırlar. ayrıca isimleri cinsiyetlerini de gösterir. mantığı şöyle: krallığın adı + ki veya rin; erkek ise ki, dişi ise rin. örneğin: kei krallığının kirini erkektir, o sebeple adı kei+ki yani keiki'dir. sou krallığın dişi krininin adı sourin'dir, gibi.
kirin hakkında sayfalarca yazdıktan sonra, animeye geri dönersek, başkarakter yoko çerçevesi içinde 12 krallığın da hikayesini işlemeye çalışır, ama bildiğim kadarıyla planlandığı kadar bölüm çekilmemiştir. yoko'nun hikayesi nihai sona erişir ama diğer hikayelerin bitirilmediği aşikar, üstüne gidip gidip yarım bıraktıkları karakterler var, taiki idi sanırım biri. keşke bitirselerdi, yarım kalan hikayeleri de çok merak etmiştim ben..
velhasıl, yoko'nun mevzuyu kabul etmesi biraz vakit aldığı için bazı bazı ayar edebiliyor adamı ama kabul ettiği bi an var ki.. yazdım sildim, deli gibi spoiler, izlemeyene bu haksızlığı yapamam. avatardan sonra toruk istemiştim, bundan sonra da bir süre kirinim varmış gibi gezindim ortalıkta, kei imparatoru benim lem!
Alakalı olabilir!
- the kingdom
- the middle kingdom
- the windows
- the weeping meadow
- the weekend

nedir.Net