turban »
1. Ülkemizde kullanılan tülbent kelimesinin yurt dışında değişime uğraması sonucu tekrar ülkemize basortusu anlamında geri gelen kelime.
2. (bkz: cehalet)
3. bazı kesimlerin dine saldırmak için çok güzel kullandıkları şey. başörtüsü kanımca siyasi değil, dini bir semboldür. hristiyan haçının siyasi simge olmaması gibi bu da sadece siyasi bir simge olarak görülmemelidir. ama dar bakışlı olmayanlar bunu anlayabilirler. zaten başörtüsü kullanan bir lise ögrencisinin siyasetle ne alakası olabilir o da merak konusu..
4. tamamen bir siyasi sembol.yıllardır laikliğin ne oldugunu tartışan bunu anlayamamış bir toplum için sorun olması çok doğal.kimsenin dinsel düşüncesine karışamayız ama belli kurumların,kuruluşlarda yasak olması çok mantıklıdı çünkü ne amaçla takıldığı belli.lisedeki öğrencilerin türban eylemi yapmasıda bu kadar öğrencinin,beyinlerinin yıkanmış olduğu gösteriyor.Çok yazık...
5. -emrah koş sözlüğü türbanlılar bastı
-ee ne olucak burası fransa'mı bu sözlükte özgürlük var
-emrah abi iyi misin?
6. sakincali giyim aksesuari
7. (bkz: hazımsızlık anında içilebilecek ilaçlar)
(bkz: internet çocuğu)
8. bayanların saçlarını örtmekte kullandıkları eşya
bu kadar basit ve dini bir olguyu siyasi görenler ya kötü niyetlidir*
ya düşünemeyen kendini yönlendiren şerefsizlere inanlardır ya da kendi kültürüne zıt düşmüş galeyancılardır
9. bir turizm şirketi.zamanında tansu çiller iyiden iyiye yemişti burayı.
10. heryerde yasaklanan başörtüsü olarak bildiğim nesne. yalnız başörtüsü denince siyasi olmamaktadır.
11. fransa'da cikan laiklik yasasinin amerika'da buldugu yankilar nedeniyle okulda surekli tartisilan konu. tek laik musluman ulkeden* gelen tek ogrenci oldugum icin tum arap ogrencilerle tartismalarda kavga etmeme, bazi arkadaslarimla aramin acilmasina sebep olan bas baglama sekli.*
12. akcay'da bulunan bir tatil koyu.
13. (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
14. dinine bagliligi sembolize eden vizilti politikanin elinde cocuk oyuncagi olup amacindan saptigindan beri hiiiic sevmem kendisini * benim hayatttttta takmayacagim bir seydir.
ayrica basortulu kadinlarin cogunun altinda jeep olmasinin nedeni su:yobaz salak erkekler basi acik sevgilileriyle evlenirler. evlendikten sonra karilarina eger baslarini orterlerse jeep alirlar *
15. türban, türkiye'de gerek sağ gerekse sol partilerin istismar ettikleri bir konu. nitelik olarak bir sol parti, gelir dağılımındaki eşitsizliği giderme, işçiyi, emekçiyi koruma görevini yapar; sağ partilerse, piyasa ekonomisini savunur, burjuvaların taleplerinin gerçekleştirilmesini amaç edinir. bu nitelikleri uzatmak mümkündür.fakat ülkemizde türbana "evet" diyen parti kendini sağ, türbana "hayır" diyen parti kendini sol olarak niteler. türbanla ilgili yapay bir tartışma ortamı yaratarak her iki siyasal kanat da gerçekte üzerine düşenleri yapmadığını kamufle etmek ister.
16. artık mevcut olmayan * turizm kiti*
17. 1-)bundan 8-10 sene önce fazla sorun olmayan ama bazı siyasi partilerin oy almak için ortaya attığı şu an o partilerin barajın altında kalmasına neden olan ve o objeyi kullanan ve bu gidişle kullanmayan insanların zor durumda kaldığı/kalacağı mesele...
2-)bizim kültürümüzde bulunan tülbent ya da başörtüsünün yurtdışından (güneydoğu kesimlerden) ihraç edilen bir değişik modeli. gerçek kültürümüzün , gelenek ve göreneklerimizin son temsilcileri olan köylerimizde kullanılmamaktadır. burjuva(şehirli) kesimler kullanır
3-)gündem maddesi
4-)dinden anlamayanlarla yobazlarınpokeimamsılar savaşındaki en büyük silah. arada masum insanlar ölür. her savaşta olduğu gibi
18. akpnin iktidara gelmesiyle nasıl olduysa bir türlü gündeme gel(e)meyen olgu.*
19. saga sola saldirmaktan zevk alan guruhun birinci malzemesi. birini mini etek giyiyor diye elestirenler yobaz, turban takiyor diye elestirenler cagdas oluyor. her kesime birden soylenecek tek soz var: sana ne!
20. "ya türbanlıysa türbanlı işte sanane,banane!" deyip geçilemeyecek kadar önemli olan bir sembol.sorun, sadece inandığı için başörtüsü takan insanlar değil burda.bunu kullanıp sömürü yapan insanlar sorun.lise öğrencilerinin türban takmasında nasıl bir siyasi amaç olabilir tarzında düşünen kişilere de diyecek bir şey bulamıyorum, olaya nasıl bu kadar safça yaklaşabildiklerini anlayamıyorum..
21. laiklige karsi olmasi, siyasete alet edilmesi, istismar edilmesi, hede edilmesi ve hodo edilmesinin islamin emri olan tesettur gercegini degistirmeyecegi icin gerekliligi tartisilmamasi gereken nesnedir. turbani toplumdan dislamak isteyenler namazi, orucu kisacasi kuranin tum emirlerini dislamak istediklerini soylemedikce kendileri ile celiski halindedirler, zira din butun emirleriyle bir butundur.
22. koyun misali gudulmeye meyilli zevatin basbakan yapip ulkeyi mahvetmesine vesile olmus kisi tarafindan bir kadina "haddini bildirin" denmesine yol acmis giysi. siyasi arac olmasini engellemenin tek yolu serbest biramakktir. boylece kimse ben universitelere basortusuyle insanlar alacagim diyerek oy toplayamaz.
ben dine, din egitimine, dahasi dinle alakali her seye karsiyim diyecek kadar cesur olamayanlar -ki ailelerinde oyle ya da boyle dinle iliskisi olan insanlar vardir- olaylari carpitarak dinden kurtulma yoluna gitmeye calismaktadirlar.
turban takan insanlar arasinda alkol, uyusturucu, yolsuzluk, hirsizlik vb. kotu hatta suc teskil eden niteliklerin yok denecek kadar az bulunmasi, dinin dogru anlasilip dogru yasanmasindan ileri gelmektedir. bati dunyasinin dinin icini bosaltarak toplumlari felakete surukleme cabasinin kuklasi olup din'le alakali her seye dusman olan zevat farkinda olmadan emperyalizme hizmet etmektedir.
23. başı örtmeye yarayan nesnenin * farklı bir bağlanış biçimi. ilk kez 1970lerde iranlı kız öğrencilerin başörtüsünü devleti protesto etmek amacıyla bu şekilde bağlamasıyla çıktı, biz de bunu kendi ülkemize getirdik. * ardından da ülkemizi iran yapmak isteyenler tarafından dini simge yapıldı *. insanlarımız da bunu böyle bağlayınca müslüman olduğunu zannedip üfürükçü babalara gitmeye devam ettiler.
24. turkiyede uzerinde en cok kisir tartismalarin gectigi kelime. islami din olarak benimseyen kisinin dinde turban yokmus gibi davranmasi abidikliktir, gubidikliktir, asit havuzunda eritilesililiktir. ha, ben ateistim abi bana dokunmayin, desen kim ne der sana.
25. dini bir bez parcasi gibi gorenlerin ateslice savundugu konularin ana temasi. "sizin anneleriniz de takiyor" takiyorda sizin gibi universite onlerinde eylem yapmiyor. dini vicdaninda namazinda niyazinda basina taktigi o bes para etmez bez parcasinda degil.
»
Alakalı olabilir!
- turba
- turbofan
- turbanli
- turbin
- turbulans

nedir.Net