turbanli »
1. türban * kullanan kimse.
2. bazılarının göz*üne çok fena batan bayan türü.
3. turban adlı yerleşim biriminden* gelen insan*.
4. (bkz: kabuklu fistik)
5. günümüzde daha çok farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan, simgeleştirilen, şekilden şekile sokulan olay...
özünde ise dinini yaşamak isteyen kadının bir tür örtünme şekli olduğu gözlerden kaçan kavram
6. görüntü itibariyle bir nevi misyoner kisvesine bürünmüş kimselerdir bunlar. inanç itibarıyla türbana girmeyi seçiyorlarsa, ki bence bunun başka hiçbir açıklaması yoktur, o halde onun şanına yakışır bir şekilde dinin yasaklarından mümkün mertebe uzak durup, islama zıt kutuplarda dolaşmaktan vazgeçmeli ve insanlardan tepki görmek yerine onlarda hayranlık uyandıracak bir şekilde her hareketlerinde islamın sözüne ettiği hoşnutluğu gösterip zerafetle ilerlemelilerdir. millete çarşaf ağızlılık yapıp küfretmemeli, tabiri caizse kıçlarında yırtmaçlı etek giymemeli, elbet makyaj yapmalı ama sahneye çıkacak gibi görünmemeli, yol ortasında sevgilisiyle dudak dudağa öpüşmemeli, barda birasını yudumlamaktan uzak olmalı -ki bunu görmek ne hikmetse kiminin hoşuna çok gidiyor, giyimiyle insanları imrendirmeli...

günümüz itibarıyla toplumdaki dejenere gözler önündeyken onlar mümkün olduğunca modern, dünyadan haberdar ve imrenilen bireyler olmalı. zira sokakta sırf türbanlı oldukları için insanlardan laf da yer bu bayanlar. oysa inançlı erkek karşılaşmaz bu durumla pek fazla. çok şükür yavaş yavaş türbanlı insanın cahil insan demek olmadığı insanlarca kabul görür oluyor şu günlerde ancak pek çok insana göre türban hala alt sınıfın simgesi. türbanın bir kimsenin gözüne batması gerekiyorsa bu kişinin türbana inançla değil alışkanlıkla girip ona ve dine leke sürmeye başladığı an olması gereken zamandır. bu kişiler de asla inançlı kişilerle bir tutulmamalıdır...

...kanımca.
7. sırf allah emrediyor diye inancından ötürü örtünen, bu hareketinden dolayı saygı duyulası, önünde eğilesi hatta ve hatta eli öpülesi insandır. *
8. pkk'lıların fink attığı üniversitelere sırf başı örtülü olduğu için giremeyen bahtsız insan. aslında onda da vardır kabahat, kızım bu çağda din, iman ahlak nedir ki. aç kafanı, aç götünü göbeğini modern!!!! ol. ona ver buna ver örnek, çağdaş, ilerici, ideal türk genci ol. *
9. türbansızlardan tek farkı türban takmalarıdır.*
10. ilerici,çagdaş türk genci ona buna veren degildir,ama türbanlı kapalı olan da degildir,bunları çagdaş turk genci gibi görenler sözlügün yobazlarıdır,üniversite özgür bir kurumdur pkk yı savunanıda olabılır turbanı savunanıda ama bunlar izinsiz eyleme dönüşemez,türban takıp unıversıteye gırmek yasaktır,bu yasaklara karşı gelinerek haklı çıkılmaya çalışılınamaz,toplumda var olan kurallar bu şekılde yıkılamaz,ayrıca iman,ahlak kişinin kendi içinde yaşattı degerdır,her başı,kıçı kapalı olan imanlı,ahlaklı degıl,açık olan da meşref degil,ilericilik türbanla olacak ise varsın geri kalalım.kişinin imanına,ahlakına oturuldugu yerden entry yazarak eleştiri yapılamaz,herkesin imanı,inancı kendine,türbanbir simgedir,dini sembolize eden insanların takdıgı eşarbın degişik halidir.madem başını örtmek isteyen örtüyor o zaman başörtü şeklinde takılsın,sagına igne,soluna igne takarak birşeyleri sembolıze etmek siyasi amaç içerir,dinle ahlakla alakası yoktur,
11. (#1173953)
neden türbanın bir ayrımcılık simgesi olabileceğini gösteren mükemmel bir entry. bu kafadaki insanlar, türban takmayana orospu gözüyle bakmaya devam ettikçe bu konunun da çözülemeyeceği aşikar. ayrıca böyle düşünen insanların bırakın yazar olmayı, insan olmayı iddia etmeleri bile bence yersiz.
12. bu kişiler bir erkekle tanıştıkları zaman el sıkışma gibi adetleri "allah razı olsun" diyerek geri çevirebilirler. saf saf elinizi uzatmayın yani. *
13. (bkz: sendikalı)
(bkz: harranlı)
14. kılık kıyafet tek başına hiç bir zaman ilericiliğin, gericiliğin, dindarlığın ya da kafirliğin alameti olamaz. toplumumuzdaki karşıt kutuplar bunu bu şekilde kabul etmemekte direnebilir. bir kutup kapalı giyineni namuslu, açık giyineni namussuz olarak görmekte; diğer kutup kapalı giyineni gerici, açık giyineni çağdaş, modern olarak nitelemekte. şüphesiz iki kutbun da tutumu yanlıştır. ancak bir kutbun devletin tüm mekanizmalarında egemen olması ortaya mağdur bir kesim çıkarmıştır.#1173953 nolu entry de mağduriyete sebep olan kişiler ve onların zihniyetlerineydi lafım. bir gün birileri başı açıklar üniversiteye giremez derlerse * onlara da bir çift lafım olur.
ancak bazı yazarlar anlatmak istediğimi ya anlamıyor, ya da anlayamıyor. sadece anlamayıp pisleseler bu entry ye gerek kalmayacaktı ancak hem anlamayıp hem de anlamadığını anlamayıp karşı entry girmeye çalışınca bu entry yi girmek zorunlu oldu. *
bu arada türban-başörtüsü anlam kargaşası yaratıp kendini haklı göstereceğini uman zihniyet ya kendini çok akıllı sanmakta ya da diğerlerini çok aptal. "efem, babaannemizin başörtüsü gibi bağlasınlar." diyenlere
1- sana ne?
2- sen niye deden gibi şalvar giyip kasket takmıyorsun?
3- babaannen gibi başını bağlarsa okullara alacak mısın?
4- biri senin yakınını başın açık diye üniversiteye almasa hoşuna gider mi?
5- bunca mağdur insanın varlığı seni hiç mi rahatsız etmiyor
6- umrunda mı bilmiyorum ama kul hakkı almaktan hiç mi korkmuyorsun?
ve benzeri sorular sıralanabilir. neyse
aslında benimki de lüzumsuzluk, zaten mevlam kimsenin hakkını kimse de koymaz.ama olmuyor işte, kurtlu adamız
* * *
15. 1-bana ne ise sanane?
2-dedem gibi şalvar takmak istemiyorum,ama istesem molla gibi sarık sarmam,anadolu çiftçisi,köylüsü gibi şalvar giyerim.
3-bu ulkede unıversıteye hiçbir şekilde başı baglı girilemez,her yerın kuralı vardır,toplum içinde yaşıyorsan toplum kurallarına uyacaksın,üniversitenin de kuralı bu.ama illede başını baglamak isterse üniversite dışında babaannem gibi baglasın,dini siyasi emeline alet etmesin.
4-başı açık üniversiteye girilemez diye bir kural yok türkiyede ama olsaydı rahatsızlık duyardım,ama başı açık olmayı bir siyasi amaca baglıyorsa oda alınmasın.
5-bunca insan magdur degildir,maduriyet imkansızlıklardan dogar,bu imkansızlık degil,kendi kendilerini madur ediyorlar.peruk takıp giderenler veya başını açıp girenler madur degil.
6-kul hakkı almaktan korkarım,ama aldıgımı düşünmüyorum.çünkü okumasını,egitim hayatına devam etmesını ben engellemıyorum,kendi engelliyor.
16. aşmamız gereken kavram. bir insanı türbanlı değil de mesela üretken, zeki, akıllı, tembel, adi, sahtekar filan diye tanımlasak daha iyi olmaz mı? ama bunu niye yapmıyoruz? çünkü tembel beyinlerimiz için ikinci şık çok daha zor.
17. sadece türban takarak ülkedeki faşist nüfusunu ortaya çıkarabilen kişi. eline güç geçse hitler'i kıskandıracak ne çok faşistimiz varmış meğer.
18. sadece türban takarak sözlükdeki şeriatçı sayısını ortaya çıkarabilen kişi. eline güç geçse taliban'ı kıskandıracak ne çok şeriatçımız varmış meğer.
19. daha fazla bilgi için
(bkz: arap ülkelerinde kadının sosyal statüsü) *
20. bir zamanlar kadir celik adlı şovmenin sunduğu bir programda bir öğrenci söz alıp şöyle bir laf etmiştir: " evet başımın üstündeki türbanı çıkardınız, peki beynimdeki türbanı nasıl çıkaracaksınız?" (akabinde islamcı cenahtan alkışlar...) **
üniversitelere aynı düşünceyi savunan erkekler girebilirken, kadınların girememesi gerçekten üzücüdür, haksızlıktır. tepeden inmeci aydınlanma modeli, sorunu * çözmek, diyalog kurmak vs. yerine kestirip atmakta, yukarıdaki örnekte olduğu gibi türban beyinleri örtmeye devam etmektedir.
fakat şöyle de bir şey var; inançları zaten kadını "kadın" olarak değil de; ana, bacı, abla vs. olarak görmekte ev ve aile içerisinde üstlendiği görevlerle kabul etmektedir.
21. kafasını örtmeye çalışırken beynini de örten kişi.
22. (bkz: türbansız)
(bkz: kalemli)
(bkz: bardaklı)
23. üniversitelere türbanlı öğrencilerin girmesinin yasak olması anlamsızdır.başı açık insan nasıl girebiliyorsa kapalı insan da girebilmelidir.ister simge olarak taksın idda edilen gibi ister inancı gereği taksın kimseyi ilgilendirmez.tehdit olarak algılanmaması gerekiyor. ancak türbanlı haklarını savunan bir insan zorla başı kapatılmaya çalışılan kızların uğradığı haksızlığa da karşı çıkmalıdır.oruç tutmadığı için öldürülern insanlar oldu bu memlekette.bu insanlarında yanındamısınız, haksızlığa uğrayan türbanlı kızın yanında olduğunuz gibi. ben her zaman türbanlıların da okula girebilmelerini savundum ama asla bir türbanlıyı sivas katliamı anmasında görmedim, ya da kendi sorunu dışında bir konuda haksızlığa karşı çıkarken gçrmedim.
başı açıklık modernliğin alameti değildir.modernlik görünüşle ölçülmez. tıpku ahlakın,namusun başı kapalılıkla ölçülmeyeceği gibi..
24. dün televizyonda gördük ki bu sıfata sahip kişiler mezarlıkta sevişebiliyormuş. o kadar da abartılacak şeyleri yokmuş.
25. asla "politik değil" ifadesiyle nitelendirilemeyecek kimseler. türbanlı bir kimse oy verme, parti destekleme anlamında pasif kalsa bile, türkiye cumhuriyet'i sınırları içersinde, kendiliğinden politik bir grup içersinde yer almaktadır.
»
Alakalı olabilir!
- turban
- turbanlilar
- turbanitalia
- turban girl
- turba

nedir.Net