ulrike meinhof
1. baader meinhof çetesinin ünlü siması.
2. raf ( kızıl ordu fraksiyonu) 'ın kurucusudur. çatışmada öldürülmüştür.
3. 1968 öğrenci hareketleri,sanayi toplumunu ve her türlü tahakküm biçimini radikal bir biçimde sorgulamıştır.bu hareketlerin ardından ortaya çıkan gerilla grupları ise,19.yy anarşizm hareketlerini çağrıştıran pratikleriyle tüm "geleneksel" devrimci şemaları bir yana iterek,geleneksel sola da başkaldırlar.bu yolla metropol ülkelerdeki "toplumsal barış"ın kırılganlığını gözler önüne sererek,varolan siyasal oyunu altüst etmeyi amaçlıyorlardı.İşte kızıl ordu fraksiyonu,bu örgütlerden önde gelen birini,70'li yıllarda basında daha çok "baader-meinhorf grubu" diye adlandırılan raf'da bu amacı taşıyan ve pratiğine de bunu taşıyan bir örgüttü.

Örgütün önderlerinden andreas baader'de hedef her üyenin yönetimi üstlenebilmesidir."gerilla savaşı bir ejderha gibi olmalıdır,her daim yeni bir başı çıkmalıdır ortaya.amaç bunu sağlamaktı." der.bu görüşü baader'in kızılderili şefi ile kıyaslanabilecek bir görüştür:Şefin işlevi,grup içinde
herhangi birinin iktidarı almasına engel olmaktır;o doğrudan demokrasinin teminatıdır,hiç bir ayrıcalığı yoktur.
4. hücresinde kendisini asarak intahar etmiştir. araştırma yapılmak amacıyla beyni saklanmıştır. kızı bettina röhl kendisi gibi gazetecidir, almanya eski dışişleri bakanı joschka fischer'in polis döverken çekilen resimlerini ortaya çıkararak almanya'da büyük bir krize neden olmuştur. bettine röhl annesinden nefret etmektedir.
Alakalı olabilir!
- ulrike
- ulrich muhe
- ulrich von hassell
- ulrich zachau
- ulrich van gobbel

nedir.Net