van
1. van ve çevresi, coğrafya bakımından önemli bir konumu olduğu için çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olmuş, birçok uygarlığın izlerini üzerinde barındırmıştır. urartu medeniyetine başkentlik yapan van, bugüne değin, hurriler, hititler, persler, medler, selçuklular, osmanlılar gibi birçok kültürü bağrında taşımıştır. van gölü, akdamar kilisesi, "kaleler kenti" olarak anılmasını sağlayan kaleleri, dünyaca ünlü kedisi ve pek çok turizm aktivitesine olanak veren coğrafyası ile doğu'nun önemli bir turizm merkezidir.
2. universiteye de sahiptir. van ayrica kayi kolunun* anadoludaki ilk mekanidir.
ingilizce bir rakami da bu sekilde telaffuz edilir.
3. doğu anadolu bölgesi'nin doğu bölümünde yer alır. yüz ölçümü, 19 069 km², nüfusu, 761 079, il plâka kodu, 65'dir. İlçeleri, merkez, bahçesaray, başkale, Çaldıran, Çatak, edremit, ercis, gevaş, gürpınar, muradiye ve Özalp'tir.

van gölü kıyısı dışında hemen hemen her yeri dağlarla kaplıdır. kuzey kesimindeki dağlar aladağlar, orta kesimindeki dağlar van doğusu dağları olarak adlandırılır. güney kesiminde bulunan dağlar güneydoğu toroslara bağlıdır. bu dağların dorukları yılın büyük bir kısmında karlarla kaplıdır. İl topraklarında bir çok doğal göl vardır. bunlardan en önemli gölleri van gölü ile erçek gölü, süphan ve kazlı gölüdür. türkiye'nin en büyük doğal gölü olan van gölünün sadece doğu kısımları il sınırları içinde yer alır. başlıca düzlükleri van gölü kıyısındadır. bunlardan en önemlileri, van, erçiş, Çaldıran, muradiye ve hoşap ovaları ile erçek düzü'dür. van ili doğu anadolu bölgesi sert ikliminin etkisi altındadır. yazları çok sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. van gölü kıyılarında iklim biraz daha yumuşar. doğal bitki örtüsü bozkırdır.

İl ekonomisi ticaret ve hayvancılığa dayanır. İklimin sertliği ve tarıma elverişli alanların sınırlı oluşu, tarımın gelişmesini engellemiştir. hayvancılık, canlı hayvan ticareti olarak yapıldığından, hayvansal üretim yok denecek kadar azdır. van ilinin en ünlü hayvansal üretimi oltu peyniridir. ayrıca tavukçuluk, arıcılık ve tatlı su balıkçılığı da yapılır.

van ilinin sanayisi gelişmemiştir. başlıca sanayi kuruluşları et kombinası ile un, süt ürünleri, şeker, yem, deri, ayakkabı, yün ipliği, çimento, tuğla ve kiremit fabrikalarıdır. ayrıca tereyağı ve peynir üreten işletmeler de vardır.

zengin bir tarihi olan van, her yıl bir çok turist tarafından gezilir. Özellikle urartular ve ermeniler zamanından kalan tarihî kalıntılar ilgi çekicidir.

4. cok garip sosisleri olan yer. tadi guzel ama sanki boyle kofte gibi; ama icinde peynir var. herkesin gormesi gereken bir ilimiz. van golu de cok guzelmis geceleri.
5. 2 yil icinde 1,5 ton uyusturucu yakalanmis sehir. * *
(bkz: mafya van emniyet mudurlugunu basti)
6. fakir insanı olmayan il.
7. ticari araç
8. (bkz: van gölü canavarı)
9. hiç fakir insanı olmayan şehir, hepsi zengin.
(bkz: bi kilo toz bi otobos) lafının çıktığı mekan.
10. ingilizce'de; 1 sayısının telafuz şekli.
11. kedisi vardır. (bkz: van kedisi)
12. vanuatu'nun uluslararası plaka kodu.
13. (bkz: van kalesi)
14. sehirdeki cumhuriyet caddesine mecburiyet de denir cunku baska gidilecek bir caddesei yada yeri yoktur.
Alakalı olabilir!
- vany
- vans
- vann
- vana
- vanya

nedir.Net