var
1. dunyada ya da dusuncede yer alan.
yok un tersi
(bkz: felsefe)
2. pascal dilinde değişken tanımlamak için kullanılan komut.
3. ayrıca js´de de kullanılan bir değişken tanımlama öğesi.
4. (bkz: mevcut) anlamına da geliyor galiba
5. -yoksa aşk yok mu
+var
-peki donduğma vağ mı donduğma
+o da var
6. Şu senin bulutsu sesin var ya
uçtan uca tersyüz ediyor geceyi

yataklar var konuşmak için
Öpüşmek için telefon kulübeleri

güneşler var, yıldızlar, samanyolları,
karpuzlar gümbür gümbür kapılarda.

tanrılar sofrası amma karanlık
yiyemem tek lokma orda.

Şu senin tutkulu sesin var ya:
ortak güzellik artı yara izi.

tutar ellerinden kaldırırsın
adı kötüye çıkmış tüm sözcükleri

yeni törenler gerek bize
yeni törenler - kimi zaman en eski.

dert etme, bütün dilleri içerir
bitki konumu, küçükbaş hayvan sesi.

Şu senin dolayık sesin var ya
dondurma yiyen gürbüz bir kız gibi müstehcen,

balkon demirine dayalı bir arka kadar şakacı,
İlk doyumdaki gibi yeşil elma tadında.

kimlik denetimi yaptıktan sonra
resimli roman okuyan bir er gibi giderici.

Şu senin alçaktan sesin var ya
pencereler var burnumun kemiğinde sızı.

aşklar var unutulmamak için
boğulmak için ilk sevgili

cemal süreya
7. umut dolu bir özdemir asaf şiiri:

deniz nerede pırıl pırıl,
nerede yolculuklar, yollar..
orada adımlarım var.

trenler midir gelen, insanlarıyla..
gemiler midir giden, dumanlarıyla,
orada gözlerim var.

sayısız yeşil rengi yapraklar mı verir..
tadları, meyvaları, gıdaları
ağaçlar mı verir, topraklar mı verir..
orada ağızlarım var.

renk renk, biçim biçim açan çiçekler mi..
ilkyaz dolu bahçeler mi..
ses kaynayan geceler mi..
orada duyularım var.

nerede kuşlar, orada kulaklarım.
nerede taşlar, topraklar, ellerim orada.
nerede sevilecek vücud ve kadınlar,
orada kollarım, dudaklarım var.

dünya kaçtı gözüme'den..
8. ibrahim kutluay ile zenci bir dallamanın bir market reklamı
+ iboo burda herşey va mı ?
- var var
+ ibo burda herşey va mı ?
- var var
+ ibo burda herşey va mı ?
- var .mına kodugumun salahgı var .
9. msnde icq da war şeklinde yazılarak cinnete sebebiyet veren sakıncalı kelimedir.
10.
"elbette var, olmaz olur mu? savaşa karşı herkesin bir direnme tarzı var, kimi yazıyla, kimi şarkıyla, kimi yürüyerek, kimi öfkesini bileyerek, yumruğunu sıkarak... savaşa karşı şiirler var, her zaman barıştan yana olmuş, savaşsız, sömürüsüz, sınıfsız bir dünya için yazmış, ütopyanın sınırsızlığında dolaşmış her dilden şair, tek bir dilde buluşmuş.


'barış dili'yle yazmış şiirlerini. Şair arkadaşlarım osman hakan a., metin cengiz, İrfan Çiftçi, ali günvar ve yavuz Özdem'in hazırladıkları 'savaşa karşı Şairler bildirisi'nin her kelimesine katılıyor ve altına imzamı atıyorum: "bizler, türkçenin şairleri, bu savaşın, takdim edildiği gibi, bir 'özgürlük' ve 'zulümden kurtarma savaşı' olmadığını, asıl amacının, bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerine, zengin petrol kaynaklarına el koymak ve dünyada tek hâkim güç haline gelmek olduğunu bilmekteyiz. soruyoruz: dün afganistan, bugün irak, yarın sıra kimdedir? dünya tarihinde tanık olunmamış ölçüde büyük bir askeri gücün, 12 yıldır kesintisiz bir biçimde süren akılalmaz baskılar ve ambargolarla, en temel haklarından bile yoksun bırakılarak zaafa uğratılmış bir halkın üzerine çullanmasının da hiçbir insani ölçüye ve ölçüte sığmayacağını iyi bilmekteyiz. yine bilmekteyiz ki, savaşların muzafferleri olmaz, savaşların sadece kurbanları vardır."

e dergisinin mart sayısında savaş karşıtı şiirler var. hüseyin haydar'ın, cumhuriyet'te, ustamız arif damar tarafından da ayın Şiiri seçilen 'doğu tabletleri' adlı bir şiiri var ki, şimdiden bir şiir klasiği olmaya aday: "ey kuş! ey kuş! dünyanın etrafında dönen,/ ağzı büyülü kuş, sevgililer ne umar senden?/ sevgililer ne bekler, kendi aşk dertlerinden?/ ay vurmuş bahçe gibi uyuyamaz acı çeken,/ başkalarından farklı, ağlamaz ama gülmez de./ haydi aç, kuşlu yatak örtülerinin sırrını güneşe./ ya tayr! ya tayr! dünyanın etrafından dönen,/ tayyareler ölüm pulları serpiyor şehrimize,/ gelinin başına saçılan gümüş paralar gibi." (Üçüncü tablet, ey kuş). orhan alkaya'nın bir 'cinnet hali' olan savaşın ürpertisini derinden hissettiren şiiri 'delirium tremens'den: "bir halkı geri isteyecektim, ilk kurşun, hay allah! üstü bir yeryüzü yaşaması/ önce çocuklar ve kadınlar hayy! nasıl böbürlenmeydi önünde sonunda cinayet/ uzandığım yerde bu kez hasredilmiş emirlerden sıyrılıyor yokluğun kaşağısı/ cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet, cinnet/ .../ artık ölüyorum: adım miriam, İbrahim, ayişa, jesus, maussa, davut, muhammet".

bağdat direniyor, kalbimiz direnenlerle birlikte çarpıyor. mahmut temizyürek'in yalın ve dokunaklı şiiri, dün olduğu gibi bugün de hislerimize tercüman oluyor: "diren dostum/ bağdat gibi diren/ yer gök üstüne kilitlenmişken/ ezan sesi gibi diren semada/ .../ saba sesiyle yatıştır çocukları/ can nefesi verir gibi onlara/ .../ apaçiyi kanadından/ avlayıp pilotuna/ hüseyn elinden çay sunar gibi/ masumlar aşkına/ .../ diren dostum/ stalingrad/ vietnam/ filistin/ bosna/ dostların var dünyada."

dostların var, şairler var, halklar var, renkler var, diller var, fakat şimdi hepsi 'bir'likte çoğalıyor, 'tek'likte büyüyor ve barışın yolu direnmekten geçiyor, bugün bağdat'ta, dün seattle, prag, cenova'da. muzaffer kale "bütün yağmurlar insanın gençliği/ nerdeyse oraya yağar" dizeleriyle bizi teselli etmeye, sakinleştirmeye çalışırken de, 'kanayan' şiiriyle de tüm direnişçilere selam gönderiyor: "cenova'da bir gül düşüyor toprağa,/ 'göğsünde hepimizin kanı' var./ .../ carlo giuliani öldürüldü. hepimiz için/ değil belki ama, kendisi için hiç değil./ dünya'nın İtalya'sında/ göğsündeki kanı tanıdım./ .../ su kaynatıyor dünya. kim ne derse desin/ bir çiçeğin adıdır carlo giuliani,/ şuraya yazıyorum, eskimiş güçlü mermere:/ kana, diyor tarih, kırmızım az."

mahmut temizyürek şiirinin sonunda "umut sensin/ sana sığındı hayat/ hayat gibi diren" diyor şiire. Şimdi şiir direnmektir diyor. gibisi yok. Şiir, aşkta olduğu gibi, savaşta ve barışta da 'romantik' olanlarla var. yoksa yok!" ***
11. tdk'ya göre;

1) mevcut, evrende veya düşüncede yer alan, yok karşıtı,
2) sahiplik bildiren olumlu isim cümleleri kuran bir söz
3) elde bulunan her şey

anlamlarına gelen sıfat.
12. "var mısın?" derken, "katılıyor musun? yiyor mu?" anlamlarına gelebilir.
Alakalı olabilir!
- vark
- vari
- varyo
- varya
- var ya

nedir.Net