yakuza
1. japon mafyasi
2. uyelerinin serce parmaklarini kesiyorlardi yanlis hatirlamiyorsam. italyan mafyasindan bile daha vahsi bir grup. (bkz: men in black)
3. adını japonca 8, 9 ve 3'ten alan organize suç şebekesi. (ya: 8, ku: 9 ve za:3 ) 8 + 9 +3 =20 olduğundan adını aldığı bir çeşit 21 oyunu olan oicho-kabu'da istenen değerin altında kalan, topluma uymayan bireyleri simgeliyormuş.4. dövmelerinden tanınan kişiler bütünü
5. ayrica bir metal bandin adi daha dogrusu kendi yorumlariyla;
metal, jazzcore, post-apocalyptic psychedelia grubu.

band line-up:
james staffel - drums
andrei cabanban - guitar, air synth, and kaoss pad
bruce lamont - vocals and tenor/soprano saxophones
eric clark - bass
6. japon mafya örgütlenmesi. kendilerini samuray kültürü ve yaşam biçiminin, japon geleneksel kültürünün taşıyıcısı olarak görürler. rütbelerine göre dövme yaptırırlar, bu yüzden dövme denen olaya japonya'da pek hoş bakılmaz. yapılan kötü yanlışlıklarda ceza olarak serçe parmağın bir boğumu kesilir, ikincisinde ve sonrasında ise sırayla devam edilir. hatta şüphe çekmemek için takma parmak da takıyorlarmış*. yabancı* lüks arabalar genellikle nüfuzlu, rütbeli yakuzaların mülkiyetindedir.
7. sega firmasının çıkarmış olduğu, 2005 yılı yapımı, ülkemizde daha yeni satışa çıkarılan ps2 oyunu. türü ilerlemeli dövüş. oyunun bazı yerlerinde dövüşte kazandığın zaman ekstra yenler (para), kullanabileceğin silahlar, kabiliyetlerini geliştirebilmek için bonuslar kazanabiliyorsun. biriken paralarla ister cafeye gidip birşeyler atıştırabiliyorsun, istersen gece klübüne gidip gönlünü eğlendirebiliyorsun. yalnız her gittiğin yerde hareketlerine dikkat etmek zorundasın. çünkü her yer kavga etmek için bahane arayan insanlarla dolu. "volcano" adlı gasinoya girilmemesi tavsiye edilir. aksi takdirde saatlerce buradaki slot machinelerin başında paranı tüketebilirsin! ayrıca collesium gibi bir mekanda gladyatör gibi teke tek dövüş turnuvalarına katılabiliyorsun. oyunun dokuzuncu bölümünde heyecanlı bir araba kovalamaca sahnesi var. bu bölüm oldukça zor ama bir o kadarda zevkli. oyun onüç bölümden oluşuyor. onüç bölümü bitirince oyunun başlangıç menüsünde "premium box" adlı yeni bir seçenek çıkıyor. bu bölümde üç farklı seçenek sunulan bir alt menü çıkıyor. ilk seçenek "adventure review". burada az enerji ile mini bir oyun oynuyorsunuz. ikinci seçenekte "battle review" var. burada verilen dövüş görevlerini en iyi şekilde tamamlamaya çalışıyorsunuz. son seçenek ise "yakuza video review". bunda da oyun içinde karşımıza çıkan tüm videolar listeler halinde karşımıza çıkıyor.

http://yakuza.sega-europe.com/en/main.html
8. gta 2'de de bulunan mafyatik örgütlenme..
9. ogame 19. evrende bir oyuncu. ***
10. birinci kez oyunu bitirdikten sonra açılan "adventure review" bölümünde extra görevlerle karşılaşılan bambaşka bir ek oyunun bulunduğu ps2 oyunu. *

oyundaki karakterlerden bazılarını sinema ve televizyon dünyasının ünlü simaları seslendiriyor : michale rosenbaum, michael madsen, eliza dushku, mark hamill.

http://www.sega.com/gamesite/yakuza/
11. ikincisi çıkmış olan ps2 oyunu.

(bkz: yakuza 2)

http://www.nivel22.com/wp-content/images/2006/09/yakuza2.jpg
12. japon kart oyunu (bir çeşit kumar ama orada) olan oicho kabu'dan adını alan örgüt. bir çeşit * blackjack gibi bir oyundur. oyunda dağıtılan kartlarda 9a en yakın ele sahip olan kazanır. en kötü el 9 8 3 gelmesidir, bu da japonca ya ku sa okunan sayılar anlamına gelir. örgüt ismini bu oyunun en kötü elinden yakuza olarak ünlenmiştir.
Alakalı olabilir!
- yakuza 2
- yakut
- yakup
- yakup hoca
- yakult

nedir.Net