yeni baslayanlar icin turkce
1. nedir net dil kurumu ve turkce polisi'nden aldığım yetkiye dayanarak ve üstüne sırtımı sozluk aristokrasisine dayayarak birkaç pratik tavsiye topluyorum buraya. yazdıklarımızın daha okunabilir olması için:

. noktalama işareti koyduk, ardından bir boşluk bırakalım. * *
-- gittim,geliyorum. [kötü]
-- gittim , geliyorum. [kötü]
-- gittim, geliyorum. [şahane]

. uzun bir yazı yazıyorsak paragraf kullanalım. paragraflar yazıyı daha okunur yapar.
--çok uzun yazıların bir de formatı böyle kötüyse okumadan geçiyor insanlar. *

. -ki, -de, -mi eklerini doğru yerde ayırmak için birazcık gayret sarfedelim.
-- "ben bir türlü emin olamıyorum" diyorsunuz:
-ki:#101840
-de:#101850 --> hattta (bkz: yada)
-mi:#101823

. bir şeyin yazılışından* ya da anlamından kuşku duyuyoruz:
-- (bkz: malum sozluk): http://www.tdk.gov.tr/tdksozluk/sozara.htm
-- imla kılavuzu: http://www.dilimiz.gen.tr/dilbilgisi/imla/imlaklavuzu.html

. bir şeyin ingilizcesini biliyorum ama türkçesinden emin değilim, veya şu ya da bu nedenle ingilizcesini kullanmak istiyorum diyorsunuz:
-- ingilizce kullandığımız şeye bir bkz ya da gbkz verelim, aramızdan biri onun türkçe anlamını da, bkz yazarligi yaparak yazacaktır. kendi aramızda belki ingilizce anlamayan yok, fakat unutmayalım ki başkaları da okuyor buraya yazılanları. türkçe bilgi arayan birileri de bizi anlasın.
2. hayatta her zaman için düzgün türkçe kullanmak yararınızadır. sözlük de yaşamınızın bir parçası olduğu için yazımınıza, noktalamanıza ve anlatımınıza dikkat edin. kendinizi hazırlıksız hissediyorsanız (#92131) ve (#211835) numaralı entrylerden faydalanın.
3. bir dilbilgisi kursu olarak nedir net
4. (bkz: ben zekiyim demek)
5. sevgili yeni yazarlarimiz;

entry yazarken kullandiginiz herhangi bir noktalama isaretinden sonra, (nokta, virgul, iki nokta ust uste vesair) bir bosluk birakmanizi onemle istirham ederim. bu bir yazim kuralidir.

turkce'de ses uyumu kurallarina dikkat edelim, turkce'de sert unsuz harften sonra yumusak unsuz gelmez, ornegin: yapmakdir diyemeyiz; cunku 'k' unsuzu serttir, yanina yine sert bir unsuz olan 't' gelmesi gerekir. boylece dogru yazilis; yapmaktir olacaktir. ne kadar dogru yazarsak, okunma sansimiz o kadar artar. **

sevgiler
6. alman ard kanalında yayınlanmaya başlanan yeni dizi. dizide, önceki evliliklerinden de çocukları olan türk baba ile alman anne ve çocukların yaşadığı sorunlar konu ediliyor.
7. kompleks bir dil.mesela kompleks bile türkçe değil ama bozuntuya vermeden devam ediyorum.örneğin dil kuralları falan bilmem ama türkçe sokak ağzında garip bir o kadar da komik ama düşündürücü ve de en önemlisi yaratıcı onlarca söz öbekleri bulunmaktadır.mesela kankanız size:
"aga ben kaçanzi" dediğinde silkelenmenin ve de dil hatası aramanın manası yoktur.adam gidiyor işte.rusça söylemedi ya anla!başka bir örnek daha:
"taş gibi hatun"diye bir replik kullandığında birisi aslında taş gibi dallama bir kelimeyi nasıl bir kinaye ise anlayamdığım tam yerine cup diye oturrtup bir nevi beğenme edası ile etrafa bakar.
diğer bir örneğe gelelim.afedersiniz küfürlü konuşmayı sevmem * ama etrafta garibanın biri:
"sikişeyim ağzına" ve ya daha pis olacak... ama neyse söylemiyecem.gibi söz öbekleri kullandığında aslında mantık aramanın bir anlamı yoktur.adam bile düşünmeden söylemiştir bunu.bırak ne yaparsa yapsın ağzına.ben daha ne küfürler duydum güzel türkçemizde diyelim bu örneği de kapayalım.**
artık bir kaç küçük atasözü ve vecizeler ile bitrmek faydalı olacak galiba:
"tipe bak çay demle"
"kafaları çekelim akşama"*
"sik kafalı japon askeri"*
Alakalı olabilir!
- yeni baslayanlar icin busel
- yeni baslayanlar icin ask
- yeni baslayanlar icin lost
- yeni baslayanlar icin ulkuculuk
- yeni baslayanlar icin ilac icme

nedir.Net