yok olmak
1. ortadan kaybolmak, silinmek, hiçbir yerde olmamak.. yaşamamak..
2. (bkz: kaybolmayi istemek)
3. ing : disappear
4. (bkz: arazi olmak)
5. "yitmez artıklar, artıklar yitmezler, öldürürler!"

yok olmanın bir adı var. ne derlerdi bilenler; "serin yerde muhafaza ediniz." azıcık sıcak yüzü görsün, buharlaşıyor insan. ağırlaşıyor önce kanı, sonra yavaş yavaş teni havaya karışıyor, herkesin burnuna sokuluyor, içe çekilebilir oluyor. aslında "yok" olmuyor, ama yok olmanın da bir adı var. bilenler bilirler; serin yerde muhafaza edilesidir et dediğin. ki etten başka nedir insan? yine de muhafaza edilesidir ama. başka türlü denemenin adı yok etmek olur, ki intihar da bir yok etme yöntemi değildir. başka bir bahsedilen var. soğukta saklanması gerekir iken açıkta bırakılan pişmemiş yemek kokusunu hatırla.

"yok olmak" bir eylem midir bunu düşünüyordum. fiil olması, eylem olmasına eşit midir? ve eylem de eylemsizlik de hep devam etmek isteğinde ise, yok olurken neyi istemektedir aslında madde? bunları düşünüyordum, ve soruyordum kendime, "yok olmak bir eylemse eğer -ki öyle- başlangıcı ile bitişi arasında ne kadar vardır? ve yarısından geri dönülebilir mi yok oluşun? yarım kalınabilir mi gerçekten? hiç tamamlanmadan; hiç tam olamadan bir daha.

yok olmanın bir adı var. oysa mahallenin köpeklerinin adları yok. sesleri var onların gece vakti; ama adları yok. yok olmak bir candan daha uzun sürmeli o halde ki bir candan daha anılası olmuş. tersinden bakalım bir de; tersini bulabilirsek tabii. var olmakta mı arıyoruz, yok olmamakta mı? yoksa var olmak gerçekten denk mi yok olmamaya. piyano çalan bir tanıdığım var, var olmayan notalara basıyor hep, ama yok değiller. akıl hastanesinde çalışan bir hastabakıcı tanıdığım vardı bir de; şizofrenlere "ben senin gördüklerini göremiyorum." dedi hep. "yok" demedi, hiç demedi.

yok olmak başladığı anda, yok etmeye de başlıyor; bilenlerin dediği gibi; "serin yerde muhafaza ediniz." yoksa uçar gider elinizden, sıcakta erimiş var olmuşluklarınız kalır geriye. uçucu madde olabilmek yok olmayı bilmektir. yaşamla ilgili değildir bahsedilen. ölüm başka bir varlık biçimidir; kusursuz yokluk biçimsizlikle başlar. artıklar yitmezler.

"delirsen bile dirensen bile bu kadar gerçekten bu kadar hain üzülme"
Alakalı olabilir!
- yok yok
- yok saymak
- yok satmak
- yok oyle yagma
- yok olmak istemek

nedir.Net