fantastik kurgu
1. bilim kurgunun amcazadesi. wizards of the coast adlı firma bu kitapları yayınlama konusunda bir numaradır. *
ayrıca bir site, bu siteye de http://www.fantastikkurgu.com adresinden ulaşılabilir. bu site, aynı zamanda bir fantastik hikaye yarışması düzenlemiş, ve ödüller konusunda cömert davranmıştır. yarışma 1 mart 2005 tarihine kadar sürecektir. *
2. frp romanı/kitabı denilen roman türünün doğru adı.
3. çıkış noktasının iskandinav mitolojisidir.Çok sevgili j.j.r. tolkien amcamızın bütün dünyaya tanıttığı bi türdür.fakat başlangıç referansı olarak conan karekterinin yaratıcısı robert e. howardın kılıç ve büyü öyküleri alınmalıdır.bu fantastik ögeleri kullanan lewiss carol(alice harikalar diyarında), h.g. wells(zaman makinası , maymunlar cehannemi , ) ve tabiki howard philip lovecraft bu işin başını çekmekteydiler.sonraları tolkien orta dünya fantazyası ile bayrağı devralmış ve fantastik kurgu türü bu noktadan sonra gelişerek bir takıntı halini almıştır.genelde yeni bir dünya kurmacası içinde ırkların şavaşlarına yer verilip kıymetli bir materyal üzerinden çıkılan yolculuklar vardır.
4. gerçek hayata göndermelerle dolu uçsuz bucaksız bir dünyadır. j r r tolkien'in hikayeleri tarihi göndermelerle süslüdür, buram buram ingiliz faşizmi kokar. lovecraft bir şekilde arap mitosundan etkilenmiştir ve tabiki lewis caroll uyuşturucunun dibine vurup alice'i doğurmuştur. wells ise kendi hegemonyasında kaybolmuştur.
işi çözen shakespeare'in dediği gibi. olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu!.
Alakalı olabilir!
- fantastik oyku
- fantastik
- fantastik ask
- fantasturk
- fantastic four

nedir.Net