farsca
1. farsilerin konustugu dil.
2. osmanlı'da şiir dili. iran'da konuşulur. kürtçe bu dille akrabadır.
3. hint-avrupa dil ailesinden bir dil.
4. iranlıların konuştuğu, fonetik yönden dinlemesi insana haz veren dil. cennette farsça konuşulacağı rivayet edilir.
5. dinlenildiğinde kulağa hoş gelir ve arapçaya falan benzemez.mevlana ünlü mesnevisini bu dille yazmıştır.
6. dunyanin en zengin ikinci dili.
7. selçuklularda bir dönem saray dili olarak kullanılan, hint avrupa dil ailesi'ne mensup en zengin dillerden biri. osmanlıda saray dili olarak kullanılmamıştır. osmanlılar edebiyat dili olarak farsça, bilim dili olarak arapça ve saray dili olarak da osmanlıcayı(bu ikisinin türkçeyle harmanı) kullanmışlardır.
8. genelde arapçayla karıştırılan divan edebiyatı yazmak için çok uygun dil.
9. (bkz: acemce)
10. yapısı bakımından ingilizceyi çağrıştıran dildir..kelimeler öğrenilse cümle yapısı kolaydır ama kelime açısından çok zengin olması ve arap alfabesiyle yazılması sebebiyle zor öğrenilir...
11. mevlana ve fuzuli'nin çoğunlukla kullandığı dil
12. turkcedeki kelimelerin neredeyse yuzde 30'u bu dilden alinmistir. ornegin rengin, acele, seker, sikayet, cehre, umit bunlar hep farsca kelimelerdir. bir yuzde 30-40 da arapca olsa, cok zengin diye ovundugumuz dilimizin aslinda ortadogu dillerinden ortaya karisik bir sekilde hazirlanmis bir potpuri oldugu ortaya cikar. gerci zenginlik kavrami da kisiden kisiye degisebilir ve kozmopolit nitelikteki dilimiz bu anlamda dusunulurse zengin olarak da ele alinabilir. tdk'nin web sitesinde (http://www.tdk.org.tr) rastgele kelimeler girerek kelimelerin kokenlerine bakabilirsiniz. kelime de arapcadir bu arada.
Alakalı olabilir!
- fars
- farseer trilogy
- farsca sozluk olarak nedir net

nedir.Net