fasizm »
1. ikinci dunya savasi yillarinda hitlerin onculuk ettigi akim.
2. sozlukte de zaman zaman destek bulan bir akımdır.(bkz: castro)
aslen hitler'in öncülük ettiği akım nasyonel sosyalizmdir.
3. irkcilik
4. milliyetçilik, ırkçılık,nazizm olarak tanımlanabilen faşizm her insanda zihinsel sebeplerden daha ziyade biyolojik sebeplerle bulunur.
5. faşizm, 20. yüzyılda ortaya cıkmıs 2. dünya savası ve sonrasında bircok ülkeyi etkisi altına almıştır. faşizmin başlattığı 2. dünya savaşında 55 milyon insan bu ideolojinin kurbanı olmuştur. bundan sonra başta almanya ve italya olmak üzere, yunanistan ispanya ve japonya gibi ülkelerde faşist diktatörler yönetimi ele geçirmiştir. faşizmin şert ve vahşi politikası bu ülke halkına korku ve acıdan başka birşey getirmemiştir.
bu ideolojinin ilk akla getirdiği isimler şüphesiz hitler ve mussolini'dir. bu iki diktatör darwinisttir. mussolini konuşmalarında darwinizmi savunuyor, barışın insanlık için zararlı olduğunu, insanlığın ancak şiddet kullanılarak ilerleyebileceğini söylüyordu.
hitler ise alman ırkını "üstün ırk" olarak tanımlıyor ve ırklar arasında her zaman bir şiddet olduğunu ve olması gerektiğini savunuyordu.

komunizm ve faşizm birbirine zıt iki teori olarak görülür fakat pratikte ikiside insanlığa şiddet ve kandan başka birşey verememişlerdir.
6. ispanya iç savaşı'nın bariz açıklaması olabilir
7. darwinizm ile faşizm'in bir alakası yoktur. faşizm meşrulaştırma yöntemleri kullandığı için işine gelen her türlü düşünceyi kendi düşüncesini doğrulamak için kullanabilir.
hitler almanyasında yahudiler tüccar, az çalışıp çok kazanan, almanların fakirleşmesine yol açan kişler olarak tanıtıldı. ve soykırım yapıldı. tek devlet, tek millet görüşüyle avrupa'yı almanlaştırmak istediler, ama amerikanın dev ekonomisine yenildiler.
8. latince 'fasces'-balta kökündendir eski roma'da doğmuş;birbirine bakan iki baltayla sembolize edilmiş katı devletçilikvari fikir(çıkış itibariyle)...pek şiddetlidir...
9. faşizmin biçimi ne olursa olsun hatta, demokratik görünümlü olsa da en ayırıcı özelliği gerektiğinde şiddete dayanarak düşünce ve örgüt-lenme özgürlüğünü yok etmesidir.
10. (bkz: dediğim dedik çaldığım düdük)
11. hakkinda pek de bir sey bilinmeyen bir ideoloji oldugu, yazilan entrylerden de anlasilan ideoloji. fasizmin dogasinda vahset oldugunu, ya da irkci kokenlere dayandigini sadece bir kac pilot devlete bakarak yorumlamak, komunizmin de salt sovyetlere dayanarak aciklanmaya calismasindan oteye gidemeyecek tabansiz varsayimlar ve subjektif iddialar butunudur.
12. mussolini'nin kitabı...
13. recep peker, almanya'daki nazi sistemini ve italya'daki faşizm sistemini inceleyip atatürk'e bunları öven bir rapor verdiğinde onun sert tepkisiyle karşılaşmıştır
14. mussolini' nin gentile ile birlikte yazdığı (bunu "gentile' nin yazdığı" diye anlayınız) ve faşizm' in manifestosu kabul edilen metin için:
http://www.worldfuturefund.org/wffmaster/Reading/Germany/mussolini.htm
15. aşırı ırkçılık*...
bana göre bir nevi bağnazlık.
16. italya'daki öncüsünü de moussolinie olarak belirlemiş, farklı ırklara acı çektirmeyi kendine görev bilmiş,ülkesini koruma başlığı altında asıp kesen, ben merkezli yönetim sistemi. insanların ortak ve gerçek ihtiyaçlarını göz önüne almaz.
17. (bkz: ensestlik) gibi birşey
18. (bkz: adolf hitler) misallerdendir, en baştakidir..
19. büyük burjuvazinin gemi iyice azıya alması sonucu, halkı vatan-millet edebiyatıyla uyutarak (uyutamadıklarını da cebren sisteme uydurarak) sistemi ele geçirmesi; oligarşinin, büyük kapitalizmin halkı köleleştirmesi. bu anlayışta, sözde insan devlet içindir; ancak aslında, halk, büyük burjuvazi içindir, demek daha doğrudur.

ülkeye hükmeden büyük burjuvazi, şayet ülkenin siyasal, ekonomik ve askeri gücü aracılığıyla diğer ülkelere de hükmedebileceğine kanaat getirirse, faşist bir ülke emperyalist bir nitelik de alır.
20. adını unuttuğum birinden alıntı:

faşizm bir ideoloji değil,bir düşünce şeklidir.herkes hayatının bir anında faşist olabilir.önemli olan bunu 24 saate yaymamaktır.
21. vay be vay,
vay be vay,
ben böyle anlayışa tükürüm vay be *
22. insanların olmesi, savas vs gibi süper kanlı olmasa, çok beyeneceğim bir rejimdir kendisi, hoş, savaşmak ve kan dökülmesi olmasa kalan rejimlerden fazla bir farkı da olmazdı, dış ticaret yapılması zorunlu zaten, ancak turizm'e biraz darbe vururdu tabi, hiçbir ırksal mesela kalmazdı, herkes ait olduğu yeri bilir, daha bi mutlu yaşardı, ırk seçmek olarak ta türk- rum ermeni kürt değil de insan ve hayvan olarak ayırsa insanlar, toptan böcekleri filan sevmese, vejeteryanlara, hayvanseverlere tuhaf gözle bakılsa faşizmde, halamın bıyığı olsa, ama farklı ülkelerde, farklı insanların arasında kalmak zor gelse herkese, herkes doğduğu yerde mutlu olsa, yine çok fazla sınıflar oluşsa toplumda. güzel olmadı ya, faşizm en mutlu haliyle bile kötü. peki o zaman araya sınırlardan fazlasını koysak, türkler marsta japonlar jüpiterde vs. yaşasalar, uzay gemileri yakılmış olsa. o zaman süper bir rejim olurdu işte faşizm, ya da toplucak uzaylılara karşı faşist olsak.tüm insanlık kardeş olurdu işte o zaman.
23. faşizmin üzerine gidilmesinin temel sebebi kötü,insanlık dışı vs. olmasi değil,2. dünya savaşını kaybetmesidir.
hem savaşın,hem savaş sonrası dünya düzeninin galibi abd nin dini demokrasi herkesin övgüsüne mazhar olur,herkesin birinci amacı haline gelirken,savaşı kazanan ama sonrasını kazanacak gücü olmayan rusyanın dini kominizme konuşma hakkı tanınır ama
başarıya ulaşma hakkı tanınmazken,savaşı kaybeden almanyanın dini faşizmin herkesçe lanetlenmesi ve konuşma hakkı tanınmamasının sebebi bugünkü dünya düzenini 2. savaşın belirlemiş olmasıdır.
objektiflik budur.
24. faşizm güce tapınçtır, gücün ideolojisidir. temeli güçsüz ve güçlü ayrımına dayanır. mussolini nin dediği gibi faşizm "millet için devlet değil, devlet için millet" sloganını düstur alır.

esas sorun güçlülerin güçsüzleri nasıl ikna ettiğidir. fareler ve insanlar romanında aslında fiziksel olarak güçlü ama aptal kişinin kendisinden çok daha güçsüz ama zeki bir kişinin tahakkümü altında olması gibi, insanlarda bilinen anlamıyla olmayan bir "aptallık" vardır. bir insan ne kadar zeki olursa olsun, gücün karşısındaki konumlanışına göre onda bu çeşit aptallığı tanımlayabiliriz. misal bir çoban elinde ufacık bir değnekle kendisinden kat be kat güçlü hayvan sürüsünü idare edebilir.

aslında güç kavramını insanlar kendileri yaratmışlar, sonra o güce tapmış ve için için de sevmişlerdir. güçsüzler güçlüleri yaratır, güçlüler güçsüzleri ezer, korkutur ve gene güçsüzler güçlülerin altında daha çok ezilerek güçlünün konumunu kuvvetlendirirler. en büyük güçsüzlük ölüm karşısında olandır, yarattığı histeri insana allahı ve dinleri yarattırmıştır. kelimenin en genel anlamıyla, "allah" kavramından daha faşistçe bir şey var mıdır? "ben bu dünyada kulluk etmek için varım, güçsüzün de güçsüzüyüm, sen ki o kadar güçlüsün ki benim kaderimi yazar, istediğin zaman canımı alır ve eğer istersen beni berbat işkence yöntemleriyle cezalandırabilirsin, senin bileceğin iştir" diyen bir insan kadar güce tapan ve güç karşısında korkan bir insan olabilir mi?

dünyada faşizm bunun bir çeşit yansımasıdır. mussolini nin ve hitler in en büyük yardımcıları allahtır. zaten bir iki bin yıl önce yaşayan mussolini ler, hitler ler allahın ta kendisiydiler, firavunlar mesela. firavunlar hem allahtır hem insandır.

kısacası faşizmi, gücün olduğu her yerde arayabilir ve bulabilirsiniz.
25. egemen sinifin* baski aracidir.
»
Alakalı olabilir!
- fasit
- fasil
- fasik
- fasih
- fasist

nedir.Net