feslegen
19. feslegenler ciceklerin en onurlusu. egilip kokladiginizda kokusunu duyamazsiniz. onun basini oksamali, hareket etmesini saglamalisiniz. gul gibi adi degildir, kokusunu, onu sevene verir sadece. kokmadigi icin kokusuz sanmak, koku almasini bilmeyenlere aittir.
18. ege dolaylarında bilimum salatanın içine konan hoş kokulu bitki. gayet arsızdır. dandik bir saksıya özensizce bir dal fesleğen saplayın, arada bir sulayın, bir bakmışsınız mini mini bir ağaççık olmuş. şöyle bir dokununca avuçte mükemmel bir koku bırakır. salatalara ve makarna sosuna katılmasını şiddetle öneriyoruz egeliler olarak.
17. taksim, İstiklal caddesindeki mcdonald's'ın hemen yanı başındaki sokaktan içeri girip, "buyrun üst katta yerimiz var", "nargilemiz var", "var oğlu var buraya oturun lan" şeklinde çığırtan cafe garsonlarını atlatıp bir müddet daha ilerledikten sonra sokağın sağ tarafında karşımıza çıkan cafe/restaurant tarzı mekanın ismidir.

bir iki basamak çıktıktan sonra içeri girebildiğimiz mekanın zemin katında kediler eksik olmaz. İki masanın bulunduğu bu kat genelde çok tercih edilmez, üst katlara çıkılır. İkinci katta tuvalet vardır, bir paravan ile gizlenmiş tuvalet kapılarının hemen dibinde bir masa vardır ki buraya da pek oturulmaz. yine o katta tuvaletlere uzak köşedeki masalar ise fena değildir. bir üst kat ise en gözde kattır müşteriler için. 6 - 8 kişilik masaların bulunduğu bu katta koltuklu masalar da bulunmaktadır.

peki yemekleri, hizmeti nasıldır bu mekanın? yemekler lezzetlidir, ve çeşit olarak yeterlidir kanımca. mantar sevmiyorsanız eğer özellikle belirtmenizde yarar var, zira içinde mantar olan yemeklerde bolca mantar bulunmaktadır. Özellikle rokalı biftek ve yeni fesleğen tabağı doyurucu olmakla beraber tavsiyemdir. fesleğen'de çok makarna ve/veya çeşitlerini denemememe rağmen, arkadaşlarımın tabaklarından gördüğüm kadarı ile yorum yapıyorum; afedersiniz hayvan gibi açsanız almanızı tavsiye etmem zira çok göz doyurmuyorlar.

fiyatlara gelince, sokağın başındaki mcdonald's da bir quarter pounder menü yeseniz daha ucuza gelecektir büyük ihtimalle. ama gel gör ki ne fesleğen'de yemek beklerken, yemek sırasında ve yemek sonrasında edeceğiniz muhabbeti bulursunuz, ne de aynı lezzeti. ama genel olarak baktığımızda fiyatlar normalin çok üstünde değil, taksim'de fesleğen ayarında herhangi bir mekandaki ile hemen hemen aynı hatta biraz daha* ucuzdur.

en azından bir kere gidilesi görülesi, yemeği yenilesidir. sürekli whopper yemeyin arkadaşım. hasta etmeyin.
16. 5. ayda 3 adet entry girip kaybolan yazar adayı.
15. aykut kuşkaya'nın ne olur anla adlı albümünden bir parça

söz: mustafa alcan
müzik: aykut kuşkaya

bazen ellerimde büyüyen mutluluksun
her sabah güneşle pencereme doğan
kurumuş gözlerime ağlayan bulutsun
yorgun sevdalara bereket sunan

bazen karamsar yanıma bir umutsun
sazımın tellerine ilhamlar doğuran
deli gönül hangi şarkınla avunsun
bütün siyahlarımı beyaza boğan

eski bir yıldızsın hiç sönmeyen
lacivert gecelerin koynunda
ümitlerimi, yüreğimi besleyen
fesleğen..
uzaktaki fesleğen
14. arzu edildiği takdirde soslu yemeklere ilave edilebilen ve bahçenizde çiçek olarak da yetiştirebileceğiniz çok yoğun ve güzel kokusu olan bir bitkidir.*
13. rüzgarla gelen
ilkbahar gibi gözlerin

bir acı türkü
dinliyorum yelden

görüldüğü gibi sözlerinin, müziği gibi, gayet düzgün bir matematiği, çok şık bir hikayesi olan harika şarkı...
12. sen varken karanlık bilmez
hiçbir su.
hiçbir su
kaybolmaz.

ilhan berk
11. "sen gidince kim sular fesleğenleri?/kuşlar nereye sığınır akşam olunca?" *
10. (bkz: reyhan)
9. ayni zamanda taksimde mcdonalds in sokaginda bulunan bir cafedir.. cok guzel elmali turta benzeri bir tatlilari vardir arkadaslarla aramizda * * * * garsonlarindan biriyle cok anilir.. cunku bu insan orda calismasina ragmen liste hakkinda hic bir bilgiye sahip olmamakla kalmamis ayni zamanda bilmedigi kisimlari atarak bizi kandirma egilimine girmistir * * * diger garsonlarin yardimiyla bize yaptigi iskenceden kurtulup saglikli bir yemek yiyebilmisizdir... bunun yani sira fiyatlari da cevredi yerlerden fazlaligiyla dikkatimizi cekmistir...
8. ayna şarkısı.


rüzgarla gelen
ilkbahar gibi gözlerin
bıktım geceden
her zaman güzeldi düşlerim
niyetim sensin gel
fesleğen kokulu yarimsin
çarem sensin gel
alnıma yazılı çaremsin
sevmedim yalanı
sevemem ben
aldatmam seni
el gibi
anladım aşkı gözlerinden
oldum ben de sen gibi
aşkıma saygı
bekliyorum senden
bir acı türkü
dinliyorum yelden

aynanın en güzel şarkısı bence daha iyisini söyleyemezlerdi. söyleyemedilerde zaten.
7. mis kokulu yemek masası bitkisi. yazın özellikle dışarıda yemek yerken masaya konup şöyle de bir yaprakları sallanırsa -el ile*- sivrisinek gelmez, yemek keyfi kaçmaz.
6. 20-40 cm yükseklikte, beyaz veya pembe çiçekli, bir yıllık ve otsu bir bitkidir. orijininin hindistan, afganistan, pakistanda olduğu düşünülmektedir. günümüzde tüm dünyada kültürü yapılmaktadır, ülkemizde güney anadolu'da yetiştirilmektedir. çiçekli ve yapraklı dallardan oluşur. yaprakları basit, saplı, 2 ila 6 cm uzunlukta, oval biçimde, kenarları hafiften dişli, özel kokulu ve lezzetlidir.
5. dagilan ayna grubunun bir sarkisi
4. haziran-eylül aylari arasinda, pembemsi veya sarimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 20-40 cm yüksekliginde, çok senelik, kuvvetli kokulu, otsu bir bitkidir. reyhan otu olarak da bilinir. vatani iran ve hindistan’dir. gövdeleri dik, tüysüz veya hafifçe tüylü, çok dalli ve yapraklidir.yapraklar karsilikli ve uzunca sapli olup, hos kokuludur. Çiçekler üst yapraklarin koltugunda ekseriya 6 çiçekli durumlar hâlinde toplanmistir.Çanak ve taç yapraklari tüp seklinde ve 2 dudaklidir.meyveleri oval sekilli, küçük ve parlak siyah renklidir...
3. kokusunun bitkilere zararlı böcek haşere cinsi hedeleri yaklaştırmadığı söylenir ( kaynak: annem )
2. pizzada hamur uzerine surulen domates sosuna katilmasi farz olan hede.
1. italyan mutfağında çok büyük bi rol oynayan,egede özellikle izmirde bissürü evin balkonunda çiçek gibi ekilip duran ellerinizin arasında ovuşturunca mükemmel bi koku veren ve makarna soslarıyla birlikte mükemmel olan süper ot
Alakalı olabilir!
- fesletme

nedir.Net