fifa
1. ingilizce açılımı; federation international de football assocation. türkçe açılımı; uluslararası futbol federasyonları birliği
2. futbol kurallarini belirleyen kurum
3. (bkz: playstation)da oynaması muthis zevk veren oyun.İnsanda bir sure sonra bagımlılık yapar oluyo.
4. (ara: fifa)
5. electronic arts ın yarattığı çok güsel bir futbol oyunudur. müziklerinin çok güseldir. fifa serisinden 96, 98 ve 99 tavsiye edilir.
6. http://www.fifa.com
7. isviçre futbol federasyonunun ablası denilebilecek kurum.
8. an itibari ile internet sitesi bir türk tarafından hacklenmiştir.

http://www.fifa.com/en/index.html
http://img15.imagevenue.com/img.php?loc=loc256&image=6f7_1.jpg
http://img124.imagevenue.com/img.php?loc=loc238&image=4ee_2.jpg
9. dakika itibariyle internet sitesi tekrar duzeltilmis kurulustur.
edit: efenim gaflet ve dalalet icerisinde duzeltilmistir demistim fakat fifa'nin her duzeltmesine bizim hackerlar bir cozum buluyor. sitede en son gorulen "supo naber lan?!" yazisi bunyeleri gulmekten olume zorlamaktadir.
10. yeni bastırdığı almanakta türkiye'nin resmi dilini türkçe ve kürtçe olarak belirten kuruluş!
çoktan bastırıp yaymış olduğu almanağın şenes erzek' ten derhal düzeltilmesi yönünde istek geldi.
daha sonraları bir bakanımız tc anayasasında da belirtildiği gibi türkiye'nin resmi dilinin türkçe) olduğunu söyledi, bunun kasti yapılmış bir hareket olup olmadığını bilmek istediğini, kasti ise ona göre muamele edileceğini ifade etti.
etti de, bu şekilde gözdağı vereceğine, fifa'ya daha önce türkiye'yi içeren hiç almanak basıp basmadığını sorması bence daha akıllıca olurdu.
(ama bir dakika, akıldan bahsediyoruz. )
fifa özürlerini sunduğu türk halkına hükümetine ve şenes erzek vb. konuyla ilgili kişilere, ardından şu açıklamayı yaptı; "bunun yazılması yayın evinin sorumluluğundadır".
yayın evi ise bu bilgiyi cia internet sitesinden aldığını belirtti. cia'in sitesinde farklı bir durum gözüküyor, resmi dilimiz türkçe olarak belirtilirken, kürtçe diğer diller başlığı altına konmuş.
(bkz: al birini vur ötekine)
11. ne kadar tarafsız olduğunu bir kez daha göstermiş kuruluş. sahaya kimsenin girmediği, bayrak sopalarının atıldığı ve futbolcuların maç bittikten sonra birbirine girdiği bir maçta, ceza olarak neden 6 maç saha kapatma cezası verilir anlaşılmaz. seyircinin en büyük hatası bayrak sopaları atmaktı ki, maça gitmiş birisi olarak söylüyorum, en fazla 10 tanesi sahaya atılabilmiştir ve sadece bir kornerde problem olmuştur. herşeyi geçiyorum, bu olay sadece türkiye de yaşanmış bir olay değildir. ingiltere-türkiye maçında ingilizlerin yaptığı küstahlıkları kimse unutamaz. isviçre de yapılan maçta isviçrelilerin yaptığı terbiyesizlikler de anlatılır gibi değil ancak bu kadar ağır bir ceza, nedense türkiye ye geliyor. bu durumda fifa ya ne kadar güvenilebilir ki? maç bittikten sonra, isviçre nin teknik direktörü "türkiye nin 2008 e katılamayacağını iddia ediyorsa" ve bu kadar kendinden eminse bunun ardında bir şey aramaktan kendimi alamıyorum?
avrupalıların, çağdaş milletlerin adalet, özgürlük konusundaki savunmalarının ve korumalarının ne kadar iki yüzlüce olduğu bir kez daha belli oldu. standartlardan bahseden bir kuruluşun çifte standartlı olduğunu bir kez daha görmüş olduk. bu ilk değil zaten, galatasaray ın almanya daki juventus maçını kimse unutamaz. kısacası fifa ve uefa gibi, avrupalıların hakim olduğu kuruluşların aslında özgürlükler konusunda ne kadar çelişkili olduğunu biliyorduk ancak bu kadarı da pes dedirtecek bir durumdur.
son olarak şunu söyleyebiliriz: türk taraftarları hata yaptı ancak bu kadarını da hak etmemişti. artık, bundan sonra, avrupalılara verilecek en güzel cevap sahada olur ve daha sonra da avrupa şampiyonasında olur.
bir de şunu eklemek lazım, türk seyircisi ilk defa bunları yapmıyor. artık biraz daha dikkat etmeli. bilmeliler ki, türkiye ye çok fazla antipati duyan ülke var ve bunların eline koz verdiğimiz anda bizi yerin dibine batırıyorlar. medyalarında anında "barbar" oluyoruz. biz de bunun bilincinde olmalıyız ve buna göre davranmalıyız ki fifa vb. kuruluşlar, çifte standartlarını, bize karşı bir kez daha uygulama şansına sahip olmasın.
Alakalı olabilir!
- fifa 99
- fifa 98
- fifa 97
- fifa 96
- fifa 07

nedir.Net