fight club »
1. ilk izledigimde allahim ne guzel film dedigim film. bir finali vardir tekrar tekrar izlenesi, bir de finalde calan sarki (bkz: where is my mind) zaten mihlanmis beni felc etmistir. bir film bu kadar mi guzeldir, bu kadar mi guzel biter?
hic sevmedigim brad pitt`e tyler durden`dan dolayi hayran kalmisimdir...
2. (bkz: sozlukte film muhabbeti yapmak)
3. pek çok otorite (bkz: kelek) tarafından bir başyapıt olarak nitelendirilse de tarafımca izlenme şerefine erişememiş bir film.
4. konusuna girmek istemediğim 90 sinema tarihinin en etkileyici ve en iyi filmlerinden biri. gerek oyuncuları gerek müzikleri gerek konusu gerek görselliği gerekse yönetmeni ile gövde gösterisi yapan dev yapım(bkz: brad pitt)
5. konusundan cok tyler durden in kıyafetiyle toplumumuzda iz birakmıs super film.gece dısarı cıktıgımızda bir suru tyler durden klonu gormemek imkansız gibi.
6. her şeyin harika kurgulanmış olduğu ender izlenicek enfes film..sonu aşkla bitiyordu ama olacak o kadar.
7. kişinin sadece dibe vurarak, içindeki gücü kullanarak kurtulabilceğini, tüketim toplumunu, sistemi, kafa yapılarını sorgulayan hepimizin arasına tyler durden gibi bir tanrıyı katan tapılası film. ayrıca the dust brothers`a ait olan soundtrack`i de mükemmeldir
8. inanilmaz bir film unutulamaz repliklere ve sahnelere sahip.. tüm umudunuzu kaybetmek özgürlüktür...
biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük, ama olmayacağız bunu anlamaya basladik ve cok sinirliyiz..
bizim neslimiz büyük depresyon'u ya da büyük savaş'ı yaşamadı. bizim savaşımız ruhsal bir savaş. bizim depresyonumuz kendi hayatlarımız...
gibi sozleri ve binimum daha bircok seyi icinde barindiran hakkaten inanilmaz bir film tanidigim tum erkeklerin en sevdigi film olusu tek eksisi olabilir..(bkz: anlayan anlamayan)
9. tyler says:

you are not a beautiful and unique snow flake
you are the same decaying organic matter as everything else
we are the all singin all dancing craps of the world
you are not your bank accounts
you are not the clothes you wear
you are not the contents of your vallets
you are not the car you dirve
you have to give up
you have the realise that some day you will die until you know that you are useless.
its only after you lost everything that you are free to do anything
nothing is static everything is falling apart

in tyler we trust...
10. (bkz: rules of fight club)
11. penis sadece filmin sonunda gösterilmiş olup aslında tek karelerde tyler durden gösterilmiştir
12. sountrack`i de süper olan ve yönetmeni david fincher olan bir filmdir bu kadar da abartmamak lazım.
13. ayrıca filmin bir çok yerinde tek kare yöntemi uygulanıp bize bir kaç kere brad pitt ve penis gösterilmiştir...
(bkz: sözlükte hava atmak)
(bkz: ben gördüm ordan biliyorum)
(bkz: bir şeyden emin olup öyle konuşmak)
14. ""the people you're after are everyone you depend on.we do your laundry.we cook your meals.we hold your trash.we connect your calls.we drive your ambulances.we guard you while you sleep.we control every part of your life.so do not fuck with us!!""......
15. this is your life, and it's ending one minute at a time....
16. izlenesi film...
17. tyler durden:man,i see in fight club the strongest and smartest men who've ever lived.i see all this potential,and i see squandering.god damn it,an entire generation pumping gas,waiting tables;slaves with white collars.advertising has us chasing cars and clothes,working jobs we hate so we can buy shit we don't need.we're the middle children of history,man.no purpose or place.we have no great war.no great depression.our great war's a spiritual war...our great depression is our lives.we've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires,and movie gods,and rock stars.but we won't.and we're slowly learning that fact.and we're very,very pissed off.
18. filmin sonunda esas oğlanın ayağının kırılmasına rağmen bir an için ayağının kırıldığını unutup marla ile elele tutuşarak pencerenin önüne yürüyebildiği film...
19. büyüdüğümü ve başkalarının benim gibi düşündüğünü anladığım film, hayır filmden öte bir şey bu, bir hayat tarzı sen ben onlar...
20. itu de de kurulan bir oluşum halini alan bir hayat tarzına dönüşen film.
21. söz konusu filmi izlemeye isteğim kalmamıştır.çünkü:
arabada gidiliyor..
-abi mesela süper filmler vardır ama bir noktayı bilirsen filmin hiç bir güzelliği kalmaz.
bu film de onlardandı işte..
mesela;altıncı his..adamın ölü olduğunu bilirsen bütün olay biter.filmi izleme daha iyi..
sonra fight club..onda da ikisinin aynı adam olduğunu herifte çift kişilik olduğunu bilirsen biter film.film acayip boktan gelir sonra..izlenmez yani..
heee..buarada siz bu filmleri izlemiştiniz dimi??
-ııııı..hayır?!!
-o zaman izleme zaten...*
-bühühühhh.....
22. (bkz: itü fight club)
23. filmdeki en datlu sahnelerden biri sudur:edward abimizin dairesi havaya ucurulmustur.evsiz kalir ve sabuncuyu arar.biraz icerler falan sonra mekandan cikarlar.iste burda edward bi türlü gitmek istemez cünkü gidecek yeri yoktur.ama yigitlige de bok sürdürmek istemediginden brad pitt'e de acilamaz.iste bu noktada sabuncu en siklemez tavriyla konusur:
-sor hadi
-hmm?ne?
-cekinme sor artik
-neyi...neden bahsediyon sen?
-evin yok ve bende kalmak istiyosun.beni de bu yüzden aradin.sor simdi hadi!
-nerden cikariyosun bunlari.ben...aslinda evet...sen de kalabilir miyim?
-tabi
24. chuck palahniuk tarafindan project mayhem isimli kisa oykusunu gelistirmek suretiyle yazilmis eser..david fincher sinema ya uyarlamistir...populer kultur karsiti bir eser olmasina ragmen bir pop kultur yaratmasi bir palahniuk ironisidir diyebilir miyiz bunyamin abi....bana olaganca gucunle vur bunyamin abi...i am jack s lack of surprise bunyamin abi...bunyamin abi??(bkz: chuck palahniuk)
25. yönetmen: david fincher, senaryo: (chuck palahniuk’un aynı adlı romanından) jim uhls
oyuncular: brad pitt (tyler durden), edward norton (jack-anlatıcı), helena bonham carter (marla singer), meat loaf (robert paulsen), jared leto (angel face)...
hayatımda izlediğim en manyak filmlerden biridir. tanıdığım bazı zaatlerın hayat felsefesi bile olmustur.
(bkz: mischief, mayhem, soap)
»
Alakalı olabilir!
- fight club sabunu
- fight
- fight club felsefesi
- fight back
- fight music

nedir.Net