film noir
1. bir bilmece gibi kurgulanan, nerotik karakterleri olan kara film..
2. fransızca "kara film" anlamına gelen, "film nuağ" diye söylenmesi icap eden hede.
3. konuyla ilgilenenler için:
http://www.film.gen.tr/filmnoir.cfm
4. "bu denli karanlıkken her şey, beyaz bir sinemadan söz edilemez ki..." *
5. (bkz: noir desir) *
6. film noir'nın müziğini yapan grup için:
(bkz: portishead) *
7. atmosferin ve makyajın önem kazandığı,femme fatal ların erkekleri oynatıp iş karıstırması ön planda olan beyaz perdenin karanlık yüzü.en iyi örnekleri 1950 lerde cekilmeye başlanmış,şuan neo-noir,future-noir gibi kollara ayrılmış güzel olaydır.ekrana taşınan görkemli hayatların yada herşey iyi olacak tadında mesaj kaygısı taşıyan filmlerin diğer yanında yaşamın gerçek yüzünü,zaman zaman pisliğini suratınıza tokat gibi indiren filmler

(bkz: hastasıyım)
8. film noir in, kara film olmasi karanlik olmasindandir, karanlik olmasi da o donemlerdeki maddi imkansizliklar nedeniyle yonetmenlerin sahnenin bir kisminin karanlik birakarak cozum bulma yoluna gitmesinden kaynaklanmistir. imkansizliklara ragmen sanatini yapmaya devam etme cesaretini gosterenler onu bugunku yerine getirmislerdir. bu da onlarin odulu olmustur. bu isin ustalari film noir i odul icin, boyle kiymete binebilmek icin yapmamislardir tabi, onlar ve eserleri hic bilinmese bile ustalarin bir kaybi olmazdi, kaybeden her zamanki gibi o filmlerden bihaber kalan bizler olurduk.
bu vesileyle film noir adi altinda ustalara da selam duruyoruz..
9. film noir kavramı ilk olarak 1946 yılında bir fransız eleştirmen nino frank tarfından kullanılmıştır.
10. ikinci dünya savaşının hemen ardından, insanlığı kaplayan boşluk,ümitsizlik ve amaçsızlık duygusu türün ortaya çıkmasının en önemli nedenidir.

insanoğlu yüzyıllar boyu birbiriyle savaşmış nihayetinde kanlı savaş iki atom bombası ile sonlandığında; aynı insanoğlu varolma sebebinin birbirlerini öldürmek olduğu düşüncesine inanır hale gelmiş ve sinema sanatı da bu etkileşimden etkilenmeden kalmamıştı.
başlangıçta hoolywood özellikle büyük buhran sonucunda yazılan romanlardan etkilenip bu örnekleri sinemalaştırsa da; hemen ardından suç edebiyatı, suç ve cezayı konu alan kasvetli, karanlık filmler kendini beyazperde de göstermiştir.
filmler karanlık,gölgeli,kasvetli bir ışık ile çekiliği için mi bu adı almış bilmiyorum ancak yukarıda belirtilen niteleme sıfatları türün en belirgin özelliklerini oluşturuyor.

kara film diğer yandan nihilizmle etkisini hiç yitirmedi. zaten tarif ettikleri şeyler asla birbirlerinden uzak değildi.
kara film bir süre sonra kendini bir alt türlere böldü; başlangıçte bir tür olarak benimsenmese de yanlızca bir biçim olarak görünsede sonraları alt türleri bile kendi başına bir tür oluşturdu. kendi içinde kara komediye, kara sosyal eleştiriye, westerne, bilimkurguya ve bir deha olan lynch sinemasına dönüştü. ve onu bu kadar sevdiren ve özel kılan belkide bu oldu.

kara filmi sadece kaos,karanlık yada gölgeli gerilim olarak tarif etmek türün bir sinemasalsı anlatış tarzı olmadığı anlamına gelmiyor.
kara film öyküsünü anlatırken bunu çok şık durur. söyleyeceğini söylerken kendi stilini yaratır. onu seyrederken seyrettiğimiz şeyin tarif edilemez tadını alırız. perdedeki gölgeli kareler, canlı anlatım,sık kullanılan flashbackler ve karmaşık bir kurgu ile kafamız karışırken, ekranda seyrettiğimiz cinayet,hırsızlık veya herhangi bir başka suç öğesini, bizler gibi kafası karışmış kahramanlar ve cazibesine hayran bıraktıran kadınlardan izlediğimizde bir kez daha bir kez daha hayran oluruz.
film bittiğinde içimizi kaplayan ümitsizlik hissinden kurtulmamız ise epey bir zamanımızı alır.
11. cohen kardeşler buna big lebowski ile bowling noir diye -de facto- bir alt tür de eklemişlerdir.
Alakalı olabilir!
- filmmor
- film gen tr
- filmografi
- film
- film teorisi

nedir.Net