finlandiya »
1. kuzeyde bir yer. geyiklerin cirit attığı geniş bir coğrafyası, içe dönük ve utangaç sarışın insanları, zor bir iklimi, güneşle yazın sevilesi kışın boğucu garip bir ilişkisi, bol bol ormanları ve gölleri olan, yaklaşık 5 milyon kişinin yaşadığı, fince ve isveççe konuşulan sessiz sakin bir ülke.

yaklaşık 800 yıl isveç, yine yaklaşık 250 yıl rusya egemenliği altında yaşayan fin halkı, 1917 ekim devriminden sonra tarihte ilk kez bağımsız bir ülkeye sahip olmuştur.

(detay: rus egemenliği altında iken de eğitim dili isveççe imiş.)

ülke hakkında kimseyi pek de ilgilendirmeyen şu bu *:
. nokia bir fin şirketidir. bahsi geçen şirket sayesinde dünyanın en iyi ekonomilerinden biri haline gelmiştir. *
. linux işletim siseminin çıkış noktasıdır.
. bir oecd araştırmasına göre lisede okuyan öğrenciler arasında okuduğunu en iyi anlayan öğrenciler bu ülkeden çıkmaktadır.
. bir başka çalışmada politik ve ekonomik çürümenin en az olduğu ülke olarak listelenmiştir. (bkz: world corruption index)
. çevre politikaları da dünyanın en iyisiymiş, su şebekelerinin ve kalitesinin üstüne yokmuş. *
2. baskenti helsinki olan iskandinavya ulkesi. cok guzel bir tabiata sahiptir: essiz goller, sık ormanlar... fakat soguktur. turkce`nin uzaktan akrabasi olan fince resmi dildir. ayrica dunyada en cok intihar vakasi burada gozukur; bunun nedeni insanlarinin stressiz ve dolayisiyla tekduze hayata sahip olmasi olarak aciklanir.
3. ülkenin yılın çoğu zamanı kar altında olmasından dolayı ulaşım konusunda aksaklıklar yaşamışlar ve bu yüzden kendilerini iletişime vermişlerdir. hem cep telefonu sektöründe hem sabit telefonlarında hemde gsm operatörlerinde en başarılı ürünlerin çıktığı ülkedir
4. türkiye ile aynı meridyen üstünde bulunduğundan dolayı yerel saati aynıdır. ünlü f1 pilotu mika hakkinen bu ülkeden çıkmıştır. ayrıca jrr tolkien'in en çok etkilendiği dil olduğu öne sürülen fincenin konuşulduğu ülkedir. gerçekten de elfçeyi andırmaktadır bu dil.
5. finlandiya, gayet pahalıdır,ama çok güzel grupların çıkış yeridir:
(bkz: him) (bkz: the rasmus) (bkz: sentenced) (bkz: nightwish) (bkz: the 69 eyes) ve daha niceleri!
gerçekten zor bir dilleri vardır,umlaut alarla doludur,doğa ortamı güzeldir,mektup arkadaşım her attığı mektupla 2-3 fotoğraf yollardı, atlar,ağaçlar,dağlar,tepeler...
6. ikinci dunya savasi baslamadan hemen once ruslarin eline kayak birlikleri vasitasiyla vermis olan guzel, sarisin ve cakir gozlu millet. (bkz: yalarim)
7. bu ülkede yaşayanların* şaşkın bakışları arasında, istatistiklere göre, bugün bbc tarafından "en yaşanılacak ülke" ilan edilerek bir kere daha "peki o zaman bunlar niye intihar ediyorlar" sorusunu sordurtan ülke.

meraklısına bbc'nin haberi de (real time video olarak) şurada (ing.): http://news.bbc.co.uk/media/video/39890000/rm/_39890233_finland13_morris_vi.ram
8. içinde horlayan tospağmı barındıran,finlerin ülkesi ***
9. icinde bolca death metal grubu ve satanist barindiran buzlar ülkesi,ayni zamanda dünyada en cok intihar vakasinin yasandigi ülkelerden biri
10. insanlarının motor sporlarını duyduğu ilgiden dolayı her zaman sevdiğim ve gitmek istediğim bir ülkedir..motor sporlarının akıllarda kalan büyük isimleri hep burdan çıkmaktadır ve nerdeyse hepsi buz adam lakaplıdır..(bkz: ilginc) (bkz: mika hakkinen) (bkz: kimi raikönen) (bkz: tommy makinen)
11. buz adam olduklarina katildigim insanlar toplulugu. zira yazin bilmem kac yuz tanesiyle ayni havuzda cimmisligim vardir ama pek bir muhabbetsiz insanlardir. ayrica intihar etmeleri icin (bkz: essege altin semer vursan gene de essekligini yapar)
12. finlandiyada pazar gunleri: finlandiyaya yeni gelen bir insan gozunden:

ilk pazar gunu bayram yada milli bir gun oldugunu dusunup insan sokaklarin boslugunu ona veriyor... ikinci pazarinda ayni oldugunu gorunce kutsal bir gun sayildigindandir heralde diyor... ucuncu pazarinda o gunun "hangover day" oldugunu ogreniyor ve insanlarin pazarlari evlerinden cikmayip hatta yataklarindan cikmayip butun gun tvden gelen aptal dizileri izledigini ogreniyor... dorduncu pazarinda firsattan istifade disari cikip sessiz sokaklarin keyfine varmaya calisiyor... ilk bir ay gecti... ikinci ayin ilk pazarinda evden hatta yataktan cikmayip butun aptal dizileri seyrediyor tvden... ve diger butun pazarlar buna benziyor....

13. satanistleri,black metal gruplari ve ultra sarisin irkiyla ünlü,buzlar ülkesi...
(bkz: finland)
14. dünyada en çok gol bulunan, saunanın* icad edildiği,diş bakımına yarayan cikletler deyince ilk akla gelen yer,fincesi suomi dir.

(bkz: beyaz zambaklar ülkesi)
15. sinirlari icerisinde 60,000'den fazla gol olan iskandinav ulkesi
16. #113784 nolu entrynin hakkını verebilecek tek yer. İntihar oranının fazla olması şundandır; kutba yakın olduğu için yılın yaklaşık 6 ayı yeterli güneş göremezler, bu bir süre sonra depresyona ve intihara yol açar.türkiyeden sonra yaşamak istediğim yer.
17. kızları cok güzel olan ülke...
18. #113784'ın hakkını pek de * * vermeyen bir yer * * *.
19. ville valo'nun memleketi
20. kızları çok güzel olan ancak akdenizli erkeklerin "albenisiz" olduklarına kısa sürede kanaat getirdikleri ülke. *
21. aki kaurismaki adlı yönetmenin yaşadığı ve filmlerini çektiği ülke. insanları soğuk ve donuktur.
22. para birimi finmarktir. guneyinde mevsimler kuzeyine gore bir ay erken baslar. yazin helsinki'de hava mayistan itibaren ilinmaya baslar ama asla sicak olmaz.
23. eski para birimi markka olan, ancak 2003 ocak ayı itibari ile euro kullanmakta olan ülke.**
24. allahim bi ülkenin insanlari bu kadarmi güzel ,bu kadarmi kusursuz tipli olur* dedirten , sırf bu yüzden kıskandıgım , bir sürü iyi grubun anavatanı...
25. mükemmel insan ve grupların çıktığı ülke - ilerde yaşamak, en azından hayatımın bi bölümünü geçirmek istediğim yer.
»
Alakalı olabilir!
- finlandia
- finland
- finlandiya turkcesi
- finlandiyali kizlar
- finli

nedir.Net