gaz
1. normal basınç ve sıcaklıkta olduğu gibi kalan, içinde bulunduğu kabın her yanına yayılmak ve bu kabın iç yüzeyinin her noktasına basınç yapmak özelliğinde olan akışkan madde. (bkz: gaza gelmek)
maddenin üç halinden biri.
2. (bkz: gaz cikarmak)
3. aşırı heyecanlı, farkında olmadan etrafa zarar veren kırıp döken insanlar için kullanılan bir niteleme
4. sürekli hareket halindeki molekülleri ile bulunduğu ortamda oraya buraya çarparak her yönde basınç yaratan madde hali.
fransızcadan ödünç aldığımız bir kelimedir.
5. katı ve sıvı ile birlikte anılan, maddenin uçucu hali *.
(bkz: ara gazı)
6. (bkz: gazoz)
7. (bkz: doğal gaz)
8. (bkz: gazman)
9. bir rus otomobil firması. the bourne supremacy filiminde jason bourne'nin moskova'daki arabalı takip sahnelerinde kullandığı aile aracı görünümlü tankdır. filimde görüldüğü kadarıyla gayet kıvrak ve sağlam bir araba. bu filimdeki model gaz volga 3110 dur ve birgün bir adet yugo veya murat 124 alamazsam parası ne olursa olsun rusya'ya gidip bir tane alıp geleceğim.
10. sindirim borusunda, ağızdan yutulan hava ile mayalanma sonucu oluşan uçucu maddelerin karışması.
11. insanların doğal olarak yaptıkları iş
12. 1932 yılında kurulan, rusyanın en büyük otomotiv fabrikası. gorki (nizhny novgorod) şehrinde. adını burdan alır. g=gorki a=avtomaşin (araba) z=zavod (fabrika) binek, ticari ve askeri maksatlı araçlar üretir. en ünlü modeli volga model binek araçlardır. halen volga, gazelle(ticari araç), sobol(ticari araç) valdai(ticari araç) tiger(arazi aracı) vb modelleri ile yıllık 250.000 araç üretmektedir. türkiye distribütörü bisan a.ş. dir. detaylı bilgi için
http://www.bisanmotors.com
Alakalı olabilir!
- gazi
- gaze
- gaza
- gazze
- gazza

nedir.Net