gegen die wand »
1. berlin film festivali'nde ödül alan ve porno filmde oynadığı gerekçesiyle oyuncularından sibel kekilli'nin tepki toplamasıyla ünlenen ve bu hafta vizyona giren film..
2. doya doya, sapina kadar dogru dürüst, tek kelime ile harika islenmis son derece basarili bir ---türk filmi---. her ne kadar bazi saksakci yabanci basin tarafindan alman filmi gibi lanse edilse de, gerek yönetmen fatih akin, gerek sibel kekilli, birol ünel ve güven kirac`in olaganüstü performanslari ile tokat gibi carpiyor. *
3. 12 mart 2004 de vizyona giren fatih akının yönettiği altın ayı ödüllü film.
oyuncuları: sibel kekilli
birol ünal
meltem cumbul
güven kıraç
catrin striebeck
4. almanyada herkesin türk olduğunu belgeleyen film otobüs söförleri bile türk
(bkz: almanyada almanların azınlık sayılması)
5. bir tikky tarafından miğde bulandırıcı bi şekilde duvara karşı pencere olarak telafuz edilip karşı pencere ve duvara karşıyı karışımı yapılan ,40 küsür yıldan sonra ilk kez almanyada altın ayı festivalinde bu ödülü alan başarılı film
6. ülkesinden hiç ayrılmamış ve gurbet duygusunu pek bilmeyen beni bile, biber dolması yapılışı ve raki sofrasının hazırlanışi sahnesi ile ağlatan film.
7. (bkz: duvara karşı türkün çilesi)

(bkz: fatih akın)

(bkz: sibel kekilli)


(bkz: nedim hazar)

8. sanıldığının aksıine hiç de vahşi ya da aksiyonlu ya da güçlü bi film değil bence .... çok saçma bir konu ancak oyuncular çok dikkat çekici.. meltem cumbulun bu kadar öne itilmesine bi mana veremedim... (bkz: salak mıyım neyim)
9. isminin dogru türkce cevirisinin duvara dogru olmasi gereken film.
10. almanyadaki bazı türklerin oradaki hayatı yanlış yorumlayıp daha doğrusu kendi sapkınlıklarını orada böyle abi şeklinde yansıtıp çarpık kurduğu ilişkileri anlatan film
*
11. hakkinda izlemeden yorum yapanlarin, onu izleyenlerden cok oldugu film.
12. tam anlamiyla mukemmel yonetmen ve oyunculardan olusan bir film... izledikten sonra insanda derin izler birakmakta ve uzun bir sure aklindan cikmamakta * fatih akin'in onceki filmleri de izlenerek yorum yapilmali ve ozellikle jim morrison ve kurt cobain karisimi muthis karizma adam birol unel e * dikkat edilmeli...
13. fatih akın bu filmde sert bir şekilde insanın yüzüne çarpmış bazı şeyleri. şiddetli bir anlatımı var, filmin genel yapısı agresif. güzel ve başarılı bir çalışma. sibel kekilli iyi bir oyunculuk sergilemiş. meltem cumbul'un temsil ettiği kadın figürü de başarılı işlenmiş. fatih akın'ı böyle bir yapıt için kutlamak gerek.
14. başarılı bir alman filmi. filme türk filmi gözüyle bakmak biraz yanıltıcı olacaktır. bu çerçeveden değerlendirilince çok başarılı bir film. filmin castingi de çok çok iyi. oyuncular cuk oturmuş rollerine.

fatih akın bir miktarda kendi yaşamına ayna tutmuş gibi. punk bir dönem almanya'da oldukça popülerdi, filmde sık sık bu işlenmiş. (bkz: punk is not dead).

ayrıca filmde insanın kendini imha etmek istemesi de sık sık karşımıza çıkıyor. son yıllarda avrupa sinemasında oldukça fazla kullanılan bir öğe olmaya başladı bu.
15. cahit'in ablaya cikolata verdigi sahne, sibel'in dolma yapması ve en harika sibel'in lunaparka gitmesinden cahit'in adamı oldurmesinde de taki agla sevdam calana kadar bitmeyen sarkı. baya güzel bir film.
16. isminin doğru türkçe çevrilişi kesinlikle "duvara karşı" olan film.
belki izlediğim en başarılı filmlerden biriydi. daha fazla kaos nasıl yaratılırdı bilemiyorum. aslnda hepimizin bildiği ama görmezden geldiği konulardan birini ele almış, pek de güzel işlemiş. ha bir de o duvara çarpma sahnesinde depeche mode'un çalması, film başlar başlamaz nasıl bir şey olduğunu anlatıyor. ben oyunculardan sadece o anne rolündeki teyze'yi beğenmedim. ayrıca mehmet kurtuluş'a o rol gitmemiş bence.
17. dvd'si satışa sunulmuştur.
18. filmin asil karakterlerinden cahitin birol ünelevinin kapisinin arkasinda kocaman siouxsie and the banshees posteri görüp sasirdigim*,bir sahnesinde the the parçası lonely planetdan alıntı yapan (doktor: -kendini değiştir,değiştiremiyorsan dünyayı) ve birthday party çalan, talk talk'dan lifes what you make it gibi parçalar bulunduran, dolma pişirme sahnesinde ise bir adamın sezen aksu'nun deliveren albümünden bir parçayı seslendirdiği, sibel`in (bkz: sibel kekilli) kanlar içinde iflah olmaz bir sekilde tekrar tekrar kalkip adamlara küfürler savurusunu hayretler içinde izleyip vay be kariya bak dedigim,duvara karsi filmine gittin mi denildiginde aman yaa ne gidicem türk filmi sonuçta diye küçümsenen ve begenilse bile dejenere gençligimiz tarafindan eh iste diye nitelenen,uzun bir süre etkisinden kurtulamadigim,çok aci gerçekleri igne gibi ince ince isleyen,izlerken insanın boğazında bir düğüm bırakan,metin erksan'ın 1964'de susuz yaz filmi ile kazandığı ve tam 40 yıl sonra fatih akın'a 54.berlin film festivali altın ayı ödülünün yanı sıra uluslararası sinema eleştirmenleri ödülü fipresci'yi kazandırmış dram.
19. bariz muhsin bey filminden arak sahnelerin oldugu film. hatta anadolu universitesi nde verdigi soyleside soylemistir bile kendisi. hatta bu iki filmin sonu ayni sekilde bitmektedir zaten.
20. en güzel türk filmlerinden biridir.. bu film sayesinde birol ünel gibi bir adamı tanımış ve sevmişizdir..

"sevmek ne olabilir? niçin bir insanı diğer tüm insanlar ayırıp sevebiliriz ve güzellik bunun için tek ölçült müdür?" sorunsallarına cevap olan film..
21. ingilizceye head on olarak cevrilmistir.
22. (bkz: birol unel)
23. bugun aksam ssat 21:45 sularında show tv nin verecegi filmdir *
24. büyük ihtimalle bolca kesilerek yayına verilecek film..
25. ' duvara karşı yatır beni,
tırmala beni, kaşı beni ' temalı film
»
Alakalı olabilir!
- gegeven
- gegessen

nedir.Net