genc osman »
1. osmanlı sultanlarının onaltıncısı ve İslam halifelerinin seksenbirincisi.

1604 senesinde İstanbul'da doğdu. İyi bir eğitimle yetiştirildi. arapça, farsça, latince, yunanca, İtalyanca gibi doğu ve batı dillerini öğrendi. kuvvetli bir edebiyat, tarih, coğrafya ve matematik tahsili gördü. 26 Şubat 1618 günü babasının yerine tahta geçen amcası i. mustafa'nın rahatsızlığı yüzünden tahtı bırakmaya mecbur olması üzerine osmanlı sultanı oldu.

1618 tahta çıktı 1622 yılında şehit edildi . babası 1.ahmet annesi mahrifuz sultandır.4 senelik saltanatı sırasında sınırları güvenlik altına almaya çalışan 2.osman ordunun ve devlet adamlarının yetersizliği nedeniyle seferlerinde başarılı olamadı.

kapıkulu ocaklarını kaldırmak istediği için yeniçeriler isyan çıkarttı.isyan sırasında yedikule'ye getirilen ii. osman han'a karşı vezir-i azam davut paşa'nın tertibiyle on bir cellat saldırdı. genç osman, güçlü kuvvetli olduğundan bunlarla uzun müddet boğuştu ise de, içlerinden birisinin omzuna vurduğu bir balta darbesi ile yere yıkıldı ve boğularak şehit edildi

(bkz: genc osman)2. feci şekilde öldürülmüş olan osmanlı padişahı.
3. cem karaca ve barış manço'nunda söylediği sözleri güzel olan bir ağıt.
genç osman dediğin bir küçük uşak,
beline bağlamış ibrişim kuşak,
askerin içinde birinci uşak,
allah allah deyip geçer genç osman oy oy...

genç osman dediğin bir küçük aslan,
bağdatın içine girilmez yastan,
her ana doğurmaz böyle bir aslan,
allah allah deyip geçer genç osman oy oy...

bağdat'ın kapısını genç osman açtı,
düşmanın cümlesi önünden kaçtı,
kelle koltuğunda üç gün savaştı,
allah allah deyip geçer genç osman oy oy...

edit: adı hey koca topçu'ymuş.*
4. (bkz: misal genc osman)
5. (bkz: ikinci osman)
6. idam biçimi hakkında çeşitli söylentiler bulunan osmanlı padişahı. atın arkasına bağlanıp şehrin sokaklarında sürüklendiği söylenir, vahşice parçalandığı söylenir, hatta öldürmeden önce yeniçerilerin kendisinin ırzına geçtiği bile söylenir, ama yine de internette en çok yazılan yedikule'de boğdurulduğudur.
7. öldürülme sebebi yeniçeri ocağını kaldırma isteğidir.
8. ii osman
genç osman 1604 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. padişah i. ahmed'in oğludur. amcası sultan i. mustafa'nın tahttan indirilmesi üzerine 14 yaşında osmanlı tahtına oturdu. yaşı küçük olduğu için genç osman olarak anıldı. genç osman, sarayda kapalı olarak yetişmiş, çevresiyle olan ilişkisi kesilmişti. fakat sarayda annesinin de gayretleriyle iyi bir eğitim gördü. arapça, farsça, yunanca, lâtince ve İtalyanca gibi doğu ve batı dillerini öğrendi.

genç osman padişahlığının ilk yıllarında çevresindeki devlet adamlarının etkisi altında kalmıştı. kısa bir süre sonra devlet yönetimine ağırlığını koydu. güçlü olduğunu kanıtlamak için sefere çıkmak ve başarı kazanmak istiyordu. bunun için 1621 yılında lehistan üzerine bir sefer düzenledi. bazı küçük başarılar kazanan genç osman hotin kalesi'ni kuşattı. fakat hotin kalesi kuşatması yeniçerilerin umursamaz davranışları yüzünden sonuçsuz kaldı. kış şartlarının bastırması üzerine hotin antlaşması yapılarak geri dönüldü.

genç osman, hotin dönüşü başarısızlığını yeniçeri ocağı'nın başıbozukluğuna ve devlet adamlarının tecrübesizliğine bağladı. devletin kötü gidişine bir çözüm arayan genç osman köklü değişiklikler yapmaya karar verdi. devlet hazinesini dolu tutmak için yeniçerilerin ve devlet memurlarının aylıklarında kesintiye gitti. değişikliklere karşı gelenleri cezalandırdı. yaptığı değişikliklerin yeterli olmadığını gören genç osman yeniçeri ocağını kaldırmaya karar verdi. genç hükümdarın devlet içinde yapacağı köklü değişiklikler bu değişikliklerden etkilenecek olan gurupları harekete geçirmişti. yeniçerilerin genç osman'ın kendilerinin dışında yeni bir askerî güç meydana getireceği yolundaki söylentiler yeniçerileri harekete geçirdi. ayaklanan yeniçeriler saraya gelerek bazı devlet adamlarını öldürdüler. daha sonra genç osman'ı topkapı sarayı'ndan alan yeniçeriler yedikule'de boğarak öldürdüler (1622).
9. yapmak istediği radikal değişiklikler yüzünden idam edilen osmanlı padişahı.
10. (bkz: genÇ osman yavaŞ)
11. 15 tane yeniçeri,ii.osman'a önce tecavüz etmiş,daha sonra çırılçıplak halde şehirde dolaştırmış,sonrada hayalarından sıkarak feci şekilde öldürmüştür.lise tarih kitapları olayı çarpıtıp ii.osman'ın boğulduğunu yazmıştır.bir padişahın düştüğü bu durum çok vahimdir.tek kabahati o çok güvendiği çevresine yeniçerileri kaldırıp yerine daha nizami,daha kuvvetli,daha modern bir ordu kuracağını söylemesi olmuştur.
12. yeniçeri ocağını kaldırıcam diye bağıra bağıra söylemeseydi tarihe padişahına tecavüz etmiş millet olarak geçmeyeceğimiz padişah..
13. bir an önce cok fazla sey yapmak isteyen insanlar icin kullanilan deyimin ortaya cikmasina neden olmus kisi.
(bkz: gaza geldi genc osman)
14. okulumun karsısındaki zindanlarda feci sekilde öldürülmüs olan padisah.onun anısına zindanda sadece o bölümde sevgililer yiyismezler..
15. yay kayışıyla boğularak öldürülmüştür,zira padişah soyundan gelen birinin öldürülmek amaçlansa bile kanı akıtılmazdı,bu soyun kutlu soy olduğu inanışı yeniçeriler de dahil tüm osmanlı ahalisinde vardı efendim.
16. osmanlı tarihinde hacca gitmeye niyetlenen tek padişah. onu da arap çöllerinden ve ortadoğu'dan ordu toplayıp istanbul'a getirmek için yapmak istemiştir.
17. olumu kendinden sonra gelen devlet adamlarina ibret olmus padisah. o gunden bu yana askerler hakkinda bu topraklarda ima yoluyla bile olsa iki dirhem kelime eden devlet adamina rastlanmamistir.
18. osman'ın yaşça küçük olanı...yada 1. ahmet'in daha sonradan osmanlı padişahı olan oğlu da olabilir.
19. yeniçerilerin eşeğe bağlayarak bütün şehirde süründüğü padişah. yeniçeriler kendisini beyazıt'ta öldürmek üzereyken halkın tepkisiyle karşılaşmış, yeniçerilere kut anlayışından dolayı öldürürken kanının akmasının günah olduğu söylenmiştir. bunun üzerine genç osman yedikule zindanlarına götürülmüştür. üç cellatın kendisini kırbaç darbeleriyle bir anda öldürdüğü söylenir ki gerçek ölüm şekli budur. yöneticinin tanrı tarafından seçildiği düşünülen bir toplumda, padişahın ırzına geçilmesi filan söz konusu değildir, uydurmadır hepsi. yeniçerilerin zorbalığına da vaka i hayriye ile son verilmiştir ikinci mahmut tarafından.
20. osmanli tarihinde 2 adet genc osman vardir
biri 1618 -1622 tarihlerinde iktidari eline gecirmis olan osmanli padisahi osman ii'dir(osman gazi sayilir) bu padisah saraya yabanci hatun getirme adetine son vermek icin donemin unlu seyhulislamlarindan birinin turk kizi ile evlenmis osmanli imparatorlugundaki bozulmayi gorup,cesitli yenileme hareketlerine niyet etmistir,yeniceri ocagini kapatmayi dusunen ilk padisahtir,bu dusuncesini saray esrafindaki kendine yakin bildigi adamlarla paylasmistir,fakat bu bilgiler yeniceri ocagina sizdirilmis yeniceriler buyuk bir isyan cikartarak istanbulda osmanli imparatorunu bogarak oldurmuslerdir,kendi halki ve askerleri tarafindan oldurulen ilk osmanli imparatorudur,fakat genc osman olene kadar savasmis en sonunda agir yaralarina ek olarak bogularak oldurulmustur,kani osmanli topragi uzerine dusen ilk padisahtir ayni zamanda.genc osman in olumu ile osmanli imparatorlugu her ne kadar tarihciler duraklamada dese cokus donemine girmistir.

ikinci genc osman ise
padisah iv.murat(1623-1640) in acem(iran) seferi sirasinda ordunun konya uzerinde verdigi mola sirasinda padisahin otagina kadar sizan bir cocuk sizar ve
padisahim bende sizinle beraber savasmak isterim der,iv murat cocugun cok genc olmasini bahane eder ve daha biyiklarin terlememis,biyiklarindan tarak gecmiyor senin der ve o zamana gore nazikce cocugu geri cevirir ama genc osman cebinden cikardigi taragi dudaklarina saplar ve padisaha donerek simdi gecti iste padisahim sizinle beraber savasabilirmiyim der,boyle bir davranis herkesin otagdaki herkesin gozlerini doldurur,ve genc osman orduya kabul edilir,bagdat kusatmasi sirasinda genc osman inanilmaz kahramanliklar gosterir ve genc yasina ragmen osmanli ordusunun savasi kazanmasinda ve bagdati zapt etmesinde cok etkili olur kale kapisi onunde kapilardan birini sokmeye calisirken(oha) atilan oklar sonucu sehit edilir.mehteranda bu sehiti onurlandirmak icin adina genc osman marsini yazar.

21. yedikule zindanlarında çeşitli işkencelere maruz kaldığı ve hiç bir insanın yaşamak istemeyeceği deneyimleri yaşayarak öldüğü söylenen, belki de osmanlı devleti'nin o zamanlarki en cesur devlet adamı.
22. bir küçük uşak.
23. 12 civarında yeniçeri tarafından öldürülmüş osmanlı padişahı. öldürülme şekli lise kitaplarına en usturuplu olarak " boğuldu " şeklinde girebilmiştir.
24. (bkz: genc osman marsi)
25. hâile-i osmaniye (yeniçerilerin kazan kaldırarak ii. osman’ın canına kıydıkları acı musibet)
»
Alakalı olabilir!
- genc osman
- gencon
- genc osman yavas
- genc osman marsi
- genc osmanlilar

nedir.Net