gokkusagi bayragi
1. altı renkten oluşan ve politik eşcinsel hareketin sembollerinden biri olan bayrak. her rengi farklı bir anlam taşır. bir simge olarak ise eşcinsel topluluğun içinde birçok farklılık barındırdığı, çeşitliliğin zenginleştirici bir şey olduğu mesajını verir.
2. gökkuşağı bayrağı, eşcinsel toplum bilincinin (gay pride) kolayca tanınan bir simgesi olmuştur. gökkuşağının kültürler arası simgeselliği daha önceden de söz konusuydu: jesse jackson'un gökkuşağı koalisyonu da gökkuşağını siyasi simgeleri olarak benimsemişti. gökkuşağı ayrıca, yunan, kızılderili, afrika ve diğer kültürlerde de birçok öykü ve söylencede cinsler ve cinsellikle bağlantılı bir simge olarak geçer.

gökkuşağı bayrağının eşcinsel camia tarafından ilk kullanımı 1978 yılında san francisco gay ve lezbiyen Özgürlük günü yürüyüşü'ne rastlar. hippi hareketinin ve zenci yurttaşlık hakları gruplarının simgeselliğinden esinlenen san francisco'lu sanatçı gilbert baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı. baker ve otuz gönüllü, yürüyüş için iki dev prototip bayrağı elle dikip boyadılar. bayrakların, her biri farklı renkte, sekiz şeridi vardı, her renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyordu: cart pembe cinselliği, kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, cam göbeği sanatı, çivit mavisi uyumu ve mor maneviyatı. bir sonraki yıl baker, bayrağın 1979 yürüyüşünde kullanılmak üzere seri üretimi için san francisco paramount bayrak Şirketi'ne başvurdu. Üretimdeki bazı kısıtlamalar yüzünden (cart pembe boyanın piyasada fazla bulunmaması gibi) pembe ve cam göbeği tasarımdan çıkartıldı, çivit mavisi yerine de çini mavisi konuldu. altı renkli bu tasarım san francisco'dan diğer kentlere de sıçradı ve kısa süre içinde eşcinsel bilincinin ve çeşitliliğinin dünyaca tanınan simgesi oldu. hattâ, uluslararası bayrak yapımcıları kongresi tarafından da resmen tanındı. 1994 yılında, 9 metre eninde, 1.5 kilometre boyunda devasa bir gökkuşağı bayrağı 25'inci new york stonewall yürüyüşü'nde on bin kişi tarafından taşındı.

gökkuşağı bayrağı benzeri simgelerin de yaratılmasına yol açtı: Özgürlük yüzükleri ve iğneler gibi. bayrağın bir çok farklı uyarlaması da yapıldı. bunlar arasında, amerikan bayrağını andıran yıldızlı bir uyarlama ve diğer eşcinsel simgelerin eklendiği tasarımlar sayılabilir.

kaynak: http://www.eshcinsel.net
Alakalı olabilir!
- gokkusagi parki
- gokkusagindan daragaci
- gokkusagi sarkisi
- gokkusagi dernegi
- gokkusagi

nedir.Net