gorece
1. en sadeleştirilmiş haliyle bir şeyin farklı kişilere farklı görünmesi durmunu tanımlayan sözcük. ayrıca sıfatları kullanırken 'neye göre' (mesela büyük, güzel, hızlı) olduklarını kurcalamak.

bir de teorisi vardır bunun, tdk görelik der, ayrıca görecelilik, rölativite hatta izafiyet denir. ingilizcesi "relativity". (bkz: görelik kuramı) ya da (bkz: rölativite teorisi). ayrıca (bkz: albert einstein)
2. olaylara objektif bakmayi,her durum icin ayri ayri degerlendirme yapmayi salik veren hede
3. (bkz: kime göre neye göre)
4. gri körü kişinin bir türlü idrak edemediği, olayların farklı kişilere farklı görünebileceği gerçeği.
5. farkli insanlar-kisiler tarafindan hakkinda farkli degerlendirilmeler yapilabilecek farkli yorumlara yol acabilecek olgularin sifati. (bkz: zevkler ve renkler tartisilmaz)
6. (bkz: degisken)
7. (bkz: subjektif)
8. kişinin algısı yorumu bilgisi birikimi kısaca beynin tüm mekanizmasının oluşturduğu sonuç ve sonucu ortaya koyuş şeklidir .yani bi konunun farklı üsluplara açık olmasıdır zaten izafi arapçada açı anlamına gelirki burda anlam zenginliği katılarak her insanın farklı bakış açıları anlamını kazanmıştır izafi dolayısıyla göreceli
bu olay şuna benzer bir dosyanın kısayoluna bişey kaydettiğiniz zaman aslınada kaydetmiş olursunuz ki bu eşanlamlı kelimelerin kazandıkları zenginlik de bu mekanizmaya benzer veya gibidir
9. felsefede de relative diye geçer bu*
10. kişiye göre değişen şeylere verilen ad.. (kime göre, neye göre)
11. genel geçer...
12. (bkz: grace)**
13. bana göre süt onlara göre çikolata
Alakalı olabilir!
- goreceli
- goreme
- gorele
- gorecelik
- gore

nedir.Net