grafiker
1. photoshop , quarkexpress , corel draw, freehand bilmesi gereken. bilirse iyi para kazanan kimse..
2. baskı yoluyla ya da diğer iletişim araçlarıyla, yazı ve resim ilşkisiyle ya da resimsel yazı şeklinde tasarlanmış eserlerini, tanıtarak kendini kanıtlamış sanatçı
3. gecenin bu saatine kadar çalışan zavallı
(bkz: insomnia)
4. (bkz: graffiti)
5. basım yayının her haltını bilmek zorunda olan..bilemediği konularda hayıflanan..başardığı zaman takdir edilmeyen...gelen tüm işlerin acil olup, acil bir şekilde yapmak zorunda olan..az manyak...biraz çatlak...ve talihin hiç yanında olmadığı meslek insanı...bu arada (bkz: corel-draw, illustrator, freehand) ve en önemlisi (bkz: photoshop) programlarını çözmek zorunluluk...(bkz: mac) tabanlı...ucuza kaçanlar için (bkz: pc) olayı olan garip bir meslek...en güzel olayı programların sürekli değişmesi yenilenmesi daha başka bir deyimle üst versiyonlarının çıkması gibi durumlarda meraklı grafikerleri mutlu eden iyi yönleride var..
mesela (bkz: photoshop 9 cs) piyasaya çıkmış...tüm grafiker arkadaşlarıma hayırlı olsun... problemsiz iş çıkarmak dileğiyle...
6. bir madison avenue masalı

bir zamanlar reklam ajanslarında, sadece çizim işiyle ilgilenen grafik servisleri olurdu. burada çalışanlara genel olarak grafiker denirdi. bu kişilerin hiyerarşik üstlerine "art direktör" ya da sanat yönetmeni denirdi. bu kişiler genellikle üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinden mezun olan azimli, yetenekli gençler olurdu. bu gençlerin eskizleri, üstatlarca değiştirilir, varsa bilgisayara aldus freehand -şimdi macromedia olan- vasıtasıyla aktarılırdı. bilgisayara aktarma işini yapan kişilere de bilgisayar operatör 'ü denirdi.

ama her şey gibi reklam ajansları da değişti. patron kişileri, çalışan sayısını azaltmak için işe grafikerleri budamakla başladılar. bu iş zamanla, bilgisayar operatörlerine ihale edildi. operatörlerden, çizimler üretmeleri istendi. art direktörler, operatöre yol yordam göstermekle görevlendirildiler.

ama patron kişileri operatörlerden bekledikleri verimi alamadılar. peki ama çalışan sayısı nasıl azaltılacaktı? çözüm hemen bulundu: güzel sanatlar fakültelerinden mezun olan arkadaşların çizim yapmanın yanı sıra aynı zamanda gayet iyi bilgisayar kullanabildikleri keşfedildi. ve artık bilgisayar operatörlerine gerek duyulmuyordu. Çoğu işsiz kaldı, reklamcılığı bırakıp, matbaacılığa ve gazetelere yöneldiler. tutunamayanlar, yeni meslekler edindiler.

sonuç: grafiker kişileri mouse yerine ellerini kullanmayı, (iyi mi oldu, kötü mü yoruma açıktır) bilgisayar operatörleri kişileri de reklamcılığı unuttular.

ve nihayet patron ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine... * * * *
7. çoğu zaman yaptığı şeyler, müşteri ve patron tarafından değiştirilen, "ayy, acaba logoyu biraz kenara mı alsak, büyütsek mi, aaa o rengi değiştirsek şöyle göz alıcı bir şey.." gibi laflarla zamanını harcatan ama yaptığı işten dolayı (içeriğinden) mutlu insan.
8. mouse ile resim çizebilen şahıs
9. (bkz: görsel tasarım uzmanı)
(bkz: görsel tasarımcı)***
10. sayfa çakan kişi.

(bkz: sayfa çakmak)

en ezik isimleri sayfa sekreteri ya da mac operatörü
en janjanlı isimleri art director'dür.

Alakalı olabilir!
- grafik
- grafikci
- grafik karti
- grafit
- grafik tasarim

nedir.Net