guzellik gorecelidir
1. geçeceksin bunları güzel kardeşim güzellik güzelliktir diye cevap verilesi önerme...
2. dur bakayım hatırlayamağım, bunu anlatan bir "sözlük atasözü" vardı:

(bkz: kime göre neye göre) *
3. guzellik goreceli olsa guzellik diye bir kavram olmazdi.
4. "insan güzel sevmez sevdiğini güzel bulur" cümlesini akla getiren önerme.
5. estetik ameliyatlar vucuda degil, ruhlara yapilabilseydi keske.
6. (bkz: zor guzel)*
7. dogru bir soz, herkesin guzellik standardi farklidir.
8. her insana göre değişen bir olgu
9. yakışıklı çocukların yanında çirkin bir kız görüldüğünde doğruluğuna bir kez daha inandıran söz.
10. görecede bir yere kadardır ama
11. zeki erkeklerin yanında gerizekalı kızlar görünce daha bir anlam kazanan söz.
12. buyuk yalan (bkz: charlize theron)
13. max factor'a göre iki akne arasındaki uzaklık sabit olmayıp mimiklere göre değişmektedir. ayrıca (bkz: vichy laboratories)
14. izafiyet teorisinin de çöktüğü örnekler vardır;

(bkz: tuba büyüküstün)
15. bu sözü çirkinler çıkarmıştır her kör satıcının bir topal alıcısı vardır vardır mantığıyla dünyada bir kişinin onlarıda beyeniceği umutlarıyla..olay şudur; güzel bir bayan düşünelim tuba büyüküstün mesela şimdi bu kadını dünyada beğenmicek bir tek kişi yoktur, ama tabiki herkesin kafasında daha güzelide vardır ama daha güzeli olması bunun çirkin olduğu anlamına gelmez daha güzeli olduğu anlamına gelir sadece ama onun güzel olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir yani güzel güzeldir, mesela çirkin bir kadınla evli olan bir adama da sorsanız karın mı güzel bu bayan mı diye tabikide tuba der ve onun bir seçme hakkı olsa o da mutlaka tuba ile evli olmak ister o da karısının çirkin olduğunu kabul eder sorsanız ama bazı şartlar hayat koşulları yaşadığı toplum nedeniyle o bayanla evlenmiştir.velhasıl kelam güzellik göreceli diğildir.güzel herkese göre güzeldir, çirkinde herkese göre çirkindir.**
16. hem genel hemde öznel olarak anlamlı kavramdır. genel olarak bakıldığında kişiden kişiye değişir. ve aynı özelliği öznelde de geçerlidir. örneğin loş ışıkta gayet hoş görünen bir kişi, güneş ışığında insana pekala çirkin gelebilir.
17. üstüne tanımam;
(bkz: gönül kimi severse güzel odur)
18. güzellik görecelidir çünkü, birinin birine güzel görünmesi sadece fiziksel anlamdaki güzellikleri değildir.öyle olsaydı eğer, senin ölçülerin şöyle, yüzündeki oranlar böyle yok sen güzellik kavramına uygun değilsin, seni beğenemem derdi insanlar böyle birine. oysa, o kişinin davranışları, konuşma şekli, gülümseyişi, gözlerindeki derin anlam*,bunlardır aslında güzelliğin gerçek nedenleri.
19. güzellik neye göre izafi ya da neye göre değil? işte bu bile izafidir. zaten yukarıda girilmiş olan entrylere bakınca bu açıkça ortada. kimi ruh güzelliği önemli diyor, kimi dış görünüşten bahsediyor.

birincisi görüntü güzelliği kesinlikle ve kesinlikle izafidir. zira örneklerini hemen hemen her gün yaşıyorum; birini görüyorum ve güzel olduğunu düşünüyorum, ancak yanımdaki arkadaşım tam tersini söylüyor ya da onun güzel bulduğunu ben güzel bulmuyorum vs.

ikincisi ise ruh güzelliği demiş; örneğin, büyük bölümü duygusal mantık taşıyan bayanlar, deneyimleri bünyesinde kişilerin görüntülerinden çok kişilikleriyle ilgilidirler. *

tüm bu somut olasılık silsilesi göz önünde bulundurulduğunda, güzellik yalnızca göreceli değil; göreceli oğlu görecelidir.
20. istisnanın kaideyi çok pis bozduğu önerme...>(#1291294)*
*

+yahu göz var nizam var. mecnun gibi biri nasıl oluyor da şu kara kuru leyla için ölüyor?
- ooo!... öyle deme. sen bir de leyla yı mecnunun gözüyle göreceksin.

+ evlendiğin insanın çok güzel olmasını mı istersin çok aptal olmasını mı?
*- tabii ki aptal olmasını isterim. güzellik geçicidir; ama aptallık bakidir.
Alakalı olabilir!
- guzellik goremelidir
- guzellige dair
- guzellik erdemdir
- guzellik geride kaldi
- guzel gunler gorecegiz

nedir.Net