habercinin yorumsuz olmasinin imkansizligi
1. yabancı kanallarda da yerliler de de bir çok kez göreceğiniz, "yorumsuz", "no comment" yazılarının aslında bir aldatmaca olduğunu iddia eden başlık. zira fotoğrafı çeken, objektifi yönlendiren belli bir açıyı çeker. alanın tümünü çekmesine imkan yoktur. bu nedenle nereyi çektiği bir yorumdur. her ne kadar objektiften ekrana yansıyan görüntüler gerçek olsalar da gerçekliğin bütününü yansıtmamaktadırlar.

Örneğin bir savaş alanında x lerin durmadan y leri öldürdüğü görüntülerini yakalayıp ekrana yansıtabilirsiniz. oysa kameramanın arka tarafında y ler de x leri öldürüyor olabilir, bunu yansıtıp yansıtmamak sizin elinizdedir.

haberci zaten objektif olmak olarak belirlediği etik anlayışta objektif olamayacağını bilir. objektif olmak savaş alanının her yönünün yansıtılmasıdır ki bu da olanaksızdır.

bu nedenlerle; "yorumsuz" başlığında verilen şeylere o kadar da pembe gözlüklerle bakmayınız, içlerinde elbet bir yorum mevcuttur.
2. gerçeğin bir kısmını vermek tartışmasız bir yorumdur. gerçeğin tamamını vermek ise evrenle aynı yaşta bir haber programı gerektirir. dolayısıyla haberin/habercinin yorumsuz olması imkansızdır.***
3. bazen yorum yapmamak, yorumun ta kendisi de olabilir** .
4. (bkz: tv haberlerinde ideoloji)
5. tv5 haberlerini izlerseniz en iyi anlayacağınız şey.
Alakalı olabilir!
- haberiniz olmadan sevgiliniz olmasi
- haberin olmaz
- haberin yok ben oluyorum
- haberin olsun
- haber bultenlerinde camin arkasinda dolanan tipler

nedir.Net