harakiri
1. eski japon toplumunda shogun’un * savaşçıları olan samuraylar shogun ’a veya topluma karşı bir kusur işlediklerinde, küçük duruma düştüklerinde beyaz kimonosunu giyer, diz üstüne çöker ve kılıçlarını karınlarına saplayarak çevirirlermiş. başka bir samurayda harakiri yapan samurayın yanında dikilir ve harakiri işleminden sonra ölümün tamamlanması için samurayın kafasını kılıç ile kesermiş.

(bkz: kamikaze)
(bkz: japonların intihar düşkünlüğü)

2. 1975 yapımı ayhan işık, mehmet ali erbil 'in oynadığı türk filmi.
3. son samuray isimli filmde bolca görülen aksiyon. svaşta yenilen samuraylar, onurlarını kaybettiklerini düşünürler ve kendi kendilerini öldürürlermiş bir zamanlar. artık samuray olmadığı için harakiri de yok. öncelikle japon kişi bağdaş kurup yere oturur sonra pek sevdikleri kılıçlarını karın boşluğuna saplar sonra yukarı doğru göğsüne kadar bir hareket, arkasından da sola doğru bir hareketle kendi ölümlerini tamamlamış olurlar. bazen karşı rakipleri veya samurayın dostları ölürken acı çekmemesi için işlemden hemen sonra kelleyi uçururlarmış. barbarlıktan değil saygıdan. *
4. intiharın en acılı tarzı...(bkz: denedim oradan biliyorum)*
5. japonyanin milli intihar etme metodu,karin desmek manasina gelir,meraklisina aha da tarihcesi:

japonya'da derebeylik zamaninda, askeri samurai sinifi elemanlarinca kama kullanilarak uygulanan "serefli" bir intihar yöntemi. yabancilarca çok yakindan bilinen bu terim aslinda japonlarca çok nadir kullanilir. ayni iki Çin karakterinin ters sirada yazilmasindan olusan seppuku ("öz karindesim") deyimi tercih edilir. intiharin son kerte aci verici ve yavas bir biçimi oldugu için, samurainin cesaret, özdenetim ve kararliligini göstermesinin ve amacin içtenligini kanitlamasinin çok etkili bir yolu olarak addedilmekteydi.

harakiri, gönüllü ve mecburi olmak üzere iki türlüydü. 12. yüzyilda, muharebelerde yenilen savaskanlar, düsman eline geçmeyi haysiyetsizlik olarak niteledikleri için gönüllü olarak sikça bu yola basvuruyorlardi. bazen de ya efendisinin ölümünün arkasindan ona bagliliginin bir isareti olarak ya hükümetin veya bir astinin bir politikasini protesto için ya da görevini ihmal ettiyse kefaretini ödemek için gönüllü harakiri yaptiklari oluyordu. modern japonya'da da bu tür harakiri olaylarina çok ender de olsa rastlanmaktadir.

Ölüm cezasina çarptirilmis bir samurai, cellatin kellesini uçurmasi sonucu itibarinin zedelenmemesi için, mecburi harakiriye basvurur. bu uygulama, bilhassa 15. yüzyildan 1873'te ortadan kaldirilincaya dek yaygindi. törenin kusursuz performansina büyük önem veriliyordu. ayin, ölüm cezasini veren otoritenin bir tanigin önünde yerine getiriliyordu. mahpus, japonlarin hasirdan yerörtüsü tataminin üstüne oturtulurdu. genellikle akrabasi ya da bir arkadasi, kilici çekilmis vaziyette, yardimciolarak arkasinda dururdu. Üstünde kama bulunan küçük bir masa, mahpusun önüne yerlestirilirdi. hükümlü karnini deser desmez yardimci kafasini uçururdu.

geocities.com/haldunh
6. eskilerden bir dönem fransa'da yayımlanmış (bkz: mizah) dergisi
7. bu kelimenin doğrusu olan seppuku yerine çok kullanılması batıya öyle gittiği içindir.esasen bu kelime japonya'da da kullanıldığı halde daha kaba sayıldığından tercih edilmez.halbuki 2 kelimenin de tam anlamı "karın kesme" demektir.japonca'da kullanılan çince harf karakterleri* çince ve japonca olarak iki okunuşa sahiptir.setsu kesmek,fuku ise karın anlamındaki harflerin çince on okunuşları olup birleşince seppuku'yu oluştururlar.diğer yandan japonca kun okunuşuna göre hara karın,kiri ise kesmek anlamına gelir.tamamen aynı harflerle fakat farklı sıralamayla yazılırlar.
8. bu kavram ya da kurum türkiye'de olsa işadamı ve milletvekillerinin çoğu telef olurdu muhtemelen..
9. harakiriyi yapan samurai yanında bir dostunu bulundururdu genelde. zira harakiri yapanlar çoğunlukla hareketi tamamlayamazlar ve öldürme işlemi yanında bulundurdukları dostları tarafından bitirilirdi
10. eskiden seppuku yapmak için bir kisinin yaninda bulunmasina gerk yoktu. ama sonralari bu intahar isinin cok aci verdigini ve uzun sürdügünü düsünerek yaninda bulunan kisinin kilici ile onurlandirilma adi altinda kellenin ucurulmasiyla daha kolay bir intahar yontemi olarakyapildi. yapmak için gerekli olan bicak her zaman samuraylarin kiliclarinin yaninda bulunur.
11. (bkz: son samuray) *
12. arapçada bok manasına gelen haranın yarattığı kir. hara kiri kolay kolay çıkmaz .sıkı bir dezenfekte aşaması gereklidir
13. onurlu bir savascinin yenildigi zaman onurlu bir sekilde hayatina son vermesi.

misal; http://www.youtube.com/watch?v=T04G5tS6z9Y
14. bir mizah dergisiydi. 2. sayıda milleti ayartmaktan 150000 lira ceza alıp kendini kapatmıştır.
Alakalı olabilir!
- hara kiri
- harar
- haradrim
- harare
- harami

nedir.Net