hasan ali toptas
9. bu yılki istanbul kitap fuarında yaklaşık beş saat imzasını almak için -aslında karşılaşmak için- beklediğim yazar.

sözlüğe müjde jar u xwin son kitabının editörlüğünü yapmıştır.
8. söyleşilerini okuyorum. söylediği her şeye katılıyorum ruh eşim gibi yazar. hayranlığımın ve şaşkınlığımın boyutlarını bazen anlatmaya kalkıyorum ama herkes zaten ona bir şekilde bulaşmış ve çok öncelerden hayran olmuş bu geç kalmışlık bir hayranlığı, şaşkınlığı paylaşmama engel ne yazık ki oysa sevinçler...

7. almancaya çevrilen romancıdır. bir alman gazatası "sırf hasan ali toptaş okumak için bile olsa türkçe öğrenilebilir." gibi bir kelam etmiştir. evet, etmiştir bu kelamı.
6. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=224685
5. bilge karasu ile tam kesişmeyen ama orjini benzeyen bir üsluba sahiptir. son eserlerine doğru kendini tekrarlamaya başladığı gözlemlenebilir ama doğruluğu da tartışılır.

....

sonra bir gece sarhoşken büyük romancı diye ağızdan kaçıverir zihni döver döver ve bir sıcak vakti taşrasının kahvesinden çıkmış bir adam gibi sabaha koşar kelimeler gibi bir cümleye benziyordu bütün cümleler. biz taklitçi, biz yalancı ve biz hep beğenmez olduk güzeli...


ustam...
4. zamanın efsane dergisi öküz'de ilkin rastlamıştım üstada. benim ters rastlaşan tabiatımın çok yaptığı üzre, birçoklarında olduğu gibi eserinden önce üzerine yazılan yazıdan ya da yazarın röportajıydan bir tanışma gerçekleştirdiydi kendi içinde. "usta" "çırak" kavramına getirdiği tanımlar, çok sonradan anlamış olduğum da vakidir, turgut uyar'ınkine göz kırpar haldeydi. ben o söyleşinin ne kadarını anlamıştım emin değilim ama bende sıkı bir etki bırakmış odluğu gerçek. yaşıyor olduğum kasabada toptaş'ın kitaplarına ulaşmak mümkün değildi, kitaplarını okumak durumu çok sonradan gerçekleşti diyebilirim. unutmam; "bin hüzünlü haz"dı ve karşılığı birçok tahribatla bende yer etti. bu dili bir yerden tanıyordum ama bu yine de yepyeni bir dildi. birilerine benziyordu ama aslında hiç kimseye benzemiyordu anlatıcı. masal gibi bir yandan, bir yandan da postmodern okumalara gayet müsait bir metindi önümde uzanup duran. önüme upuzun bir yol çıkarmıştı toptaş; bu yolda nasıl yürüneceği konusunda ufacık bir bilgi dahi vermiyordu. hatta bu ayak aksamalarına, ayak sürçmelerine, ankara'nın gri bir evinde (belki de gölgesizler'in üçüncü katında) kıs kıs gülümsüyordu.

gölgesizler'i okudum sonra; ilginçtir, onun şehrinden gelen bir dost'un eliyle edindim kitabı. gölgesizler'in bazı yerlerinde kendimi "dava"nın içindeymiş gibi hissettim, bu göz kırpmalar intihal değil, enfes göndermelerdi. toptaş bunu istemiş miydi yazarken bilmiyorum ama, beni kafka'ya gönderiyordu gölgesizler'in muhtar'ıyla. altı çizilmeye bu kadar müsait bir romanı az okudum ben. okuyun, siz de göreceksiniz bunu.

hasan ali toptaş, sessiz ama okuyucusunu bulmuş, yaşayan en önemli romancılardandır demek sanırım cüret kavramından uzak olacaktır.
3. türk edebiyatının kafkası. ölü zaman gezginleri adlı harika bir eseri de mevcuttur, emekli memurdur.
2. her zaman özel yapıtlar yaratan özel bir adam. su gibi bilinç akışlarından romanlar yazmıştır.
nastenka'nın verdiği biyografiye ek : "gölgesizler" yayınlanmıştır.
1. 1958 yılında denizli'nin Çal ilçesinde doğdu. İlk öykü kitabı "bir gülüşün kimliği" 1987'de, ikinci öykü kitabı "yoklar fısıltısı" 1990'da yayımlandı.

"Ölü zaman gezginleri" adlı öykü dosyasıyla 1992 yılında Çankaya belediyesi ile damar edebiyat dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülü aldı. aynı yıl "sonsuzluğa nokta" adlı yayımlanmamış romanıyla kültür bakanlığı'nın düzenlediği yarışmada mansiyon aldı ve sonsuzluğa nokta kültür bakanlığı tarafından yayımlandı.

1994'te "gölgesizler" adlı yayımlanmamış romanıyla yunus nadi roman Ödülü'nü aldı. "bin hüzünlü haz" adlı romanı ise 1999 cevdet kudret edebiyat Ödülü'ne değer görüldü.

yazarın ayrıca "yalnızlıklar" adlı şiirsel metinlerden oluşan bir kitabı, "kayıp hayaller kitabı" adlı bir romanı, "ben bir gürgen dalıyım" adlı bir çocuk romanı vardır.

toptaş'ın son romanı "uykuların doğusu" 2005'te yayımlandı ve 2006 orhan kemal roman armağanı'na değer bulundu.

http://www.hasanalitoptas.net/
Alakalı olabilir!
- hasanpasa
- hasan yalaz
- hasan vatan
- hasan tahsin tokay
- hasan araptarli

nedir.Net