hauru no ugoku shiro
1. 2004 yapımlı 119 dakikalık hayao miyazaki filmi.

bir cadı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülmesiyle hayatı ters yüz olan ve fantastik bir yolculuğa çıkan sophie uçarak hareket eden bir şatoya gelir. burada bulunan çekici ve korkutucu büyücü howl' un ve şatosunun büyüsüyle lanet çözülecektir.

miyazaki' nin bu eseri diğerlerine göre daha karanlık ve karamsar görüntüler içerir ve daha sinemasaldır. kahraman yine umutlu ve cesur bir kızdır. ayrıca yine yan karakter fazlasıyla yakışıklı bir gençtir. savaş ve bombalama sahneleri ise gerçekten çok sinir bozucu.
2. bu hafta gösterime girerek mutluluk yaratan eser.
3. izlerken nefes alınmaması gereken miyazaki şaheseri..konuyu kaçırınca anlaması gerçekten çok güç olabiliyor.
4. sadece korkuluk* için bile izlenmeye değecek anime.
5. spirited away gibi bir başyapıttan sonra ne yapacağı mrak edilen miyazaki ustanın son filmi. yine yaratıcılığın tavan yaptığı muhteşem bir anime.
6. howl'un yürüyen şatosu evet, howl'un, howl.. howl.. aahh howl..

yakışıklı olamayacaksa, varolmak için ne sebebi olabilir ki insanın? yaa..

howl'un etkisinden kurtulduktan sonra.. dur henüz değil.. öhm, evet.. evet, howl'un yürüyen şatosu efendim, şahane film. tavsiyem, ingilizce dublajıyla izlemenizdir. christian bale'in sesiyle can bulan howl gerçekten enfes. sapık mıyım neyim, konu dönüp dolaşıp howl'a geliyor. evet, neyse, büyülerin içinde, su gibi akan, ama dikkatli izlenmesi gereken bir film; zira kim ne zaman ne oluyor, kim kimin arkasından hangi büyüyü yapıyor, yok bunun altında ne yatıyor.. gönül ister ki kafada soru işareti kalmadan sona erişin, dikkatiniz dağılmasın. howl'un gözüktüğü sahnelerde ne oluyordu pek hatırlamıyorum sanırım.

(bkz: cizgi karaktere asik olmak)
ayrıca geyik kapasitesi yüksek olanlar için şarkımız da mevcut (bkz: ah nerede)
Alakalı olabilir!

nedir.Net