heavy metal
1. yetmislerin ortasinda çikan sonra bir sekilde bozulup popülaritesini kaybetmis müzik...ornek olarak iced earth
2. (bkz: kaporta cila)
3. (bkz: heavy metal 2000)

4. (bkz: ozzy osbourne)
5. ilk olarak hangi grubun heavy metal öğelerini kullandığı kesin olmasada black sabbath la ozzy ' nin bu işi başlattığı kabul edilir. ismini ağır metal işlerinde çalışan işçilerden baz almıştır. zaman içinde gelişerek içine bir sürü felsefe ideoloji katmayı başarmıştır. rob halfordun ' heavy metal hayatın kendisidir ' demesi boşuna değildir . amerikada gittikçe büyümesi sonucu pmrc tarafından bastırılmaya çalışılmıştır. zaman içinde müzik şirketleri , sermaye , trend(?) gibi oluşumlar sayesinde yer altına sürülmüştür. ayrıca içinde benide barındıran tüm zamanların en sadık dinleyici kitlesine sahiptir.
6. pek haz etmesemde çevremdeki insanların dinlediği ve dinleyicilerinin klasik özellikleri şöle olan müzik türü:
saçlar uzun
simsiyah giyinen
genelde insanlar tarafından satanist muamelesi gören
punklardan pek hoşlanmayan
7. ağır metal elementlerine verilern genel addır.
(bkz: civa) *
8. gelmiş geçmiş en dinlenesi müzik türü olmakla birlikte dinleyenlerinin sataniste benzetilme eğiliminin müsebbibi kısır beyincikli bir iki televizyon kanalı ve adının anılmaması yerinde olacak bir mahalle muhtarıdır. heavy metali bir üniforma gibi üzerine giymeyip onu içine sindirebilmiş kişiler için "aa bak la satanik", "bak zatanist dedikleri buna benziyomuş" gibi salakça yorumlara aldırış etmez. kendini satanist sanan insan üreyikleri ile aralarında sayılamayacak kadar çok fark vardır. punk, hip hop, black metal ve death metal aynı kefededir onun için. popüler kültür bu müzii de yiyip bitirmeye devam etse de, asi insan modelinin çekicilii sebebiyle etrafta anlamsız siyah tipler dolaşsa da heavy metal özünü ve ruhunu daima yaşayacak ve yaşatacak dinleyicilere sahiptir.
9. isyankarlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan, hatta tam tersine statükoyla çokça içli dışlı olduğu söylenebilecek bir alt kültür. 80lerin birçok heavy metal grubunun cinsiyetçiliği, ırkçılığı, militarizm hayranlığı aşikardır. ayrıca müzikten ziyade görsellik kaygısının hakim olduğu bu alt kültür kısa zamanda plak şirketlerinin de dikkatini çekmiş ve popüler kültürün içine yerleşerek kaçınılmaz (ve hakettiği) bir şekilde kısa sürede yok olmuştur.
10. en başarılı çizerlerinden biri luis royo'dur.bir ara druna'nın yaratıcısı paulo eleutieri serpieri'de çizmişti. müzik türü türüne gelince anlatılmasının gereğinden çok kalitelisinin dinlenilmesi ve tavsiye edilmesi makbuldür.
for example; (bkz: black sabbath) bit tabi (bkz: ozzy osbourne) demeden geçemiycem bir (bkz: motorhead) bir (bkz: judas priest) dinleyen açıklama istemez.
11. heavy metal ortaya çıkışından, günümüze kadar her dönemde, birçok kişi ve kuruluş tarafından yanlış bilinmiş, yanlış bilgilendirilmiş ve yanlış anlaşılmış bir müzik türü olmuştur. ne yazıkki bunun sebebi, dinleyenlerin büyük bir kısmının ve medyanın konuyu yanlış ele alıp genele yanlış iletmesidir. heavy metal'e saldırma ihtiyacı hisseden bazı insanlara karşı, bilinçsiz ve duygusal bir savunma yerine, geçmiştede ele alınmış bu konuyu, hem bir cevap niteliğinde, hem de heavy metal'in geçmişini merak edenlere bir kaynak niteliğinde bu yazıyı derlemeye karar verdim. bu hafta başlayacak olan diziyi sonuna kadar takip etmenizide ısrarla tavsiye ederim.
heavy metal ne zaman başladı ? buna "herşey (bkz: black sabbath)' la başladı" diye kısa bir cevap verebiliriz. ama bunun öncesinde ilk kıvılcım nerden geldi kimin tarafından geldi bir göz atmak gerekiyor. evet, ilk kıvılcım "the kinks"in ,"you really got me" ve "who"nun "(bkz: my generation)"ıydı. İlk heavy metal yıldızı ise 1965 yılında "(bkz: the spiders)" grubuyla çıkan 34 yıllık efsane (bkz: alice cooper)'dı. yinede heavy metal gerçek çıkışını 1967'ye kadar gerçekleştiremedi ve alice cooper 'ın 1971'deki "(bkz: love ıt to death)" albümüne kadar popüler zihniyetin dışında kaldı.
1966'larda rock dünyası hala "yaz aşkı"(Çiçek Çocukları)'ının gölgesindeydi. ama beklenen devrim "(bkz: steppenwolf)"un "(bkz: heavy metal thunder)" parçasında söylediği gibi dünyayı sallamaya başladı. (bkz: cream) ,(bkz: jimi hendrix experience), (bkz: led zeppelin), (bkz: vanilla fudge) , (bkz: iron butterfly) , (bkz: free), (bkz: uriah heep), (bkz: mountain), (bkz: humple pie), (bkz: bloodbock), (bkz: black widow), (bkz: cactus)ve (bkz: black sabbath), 1966 ve 1970 yılları arasında birer birer ortaya çıktılar. köklerini (bkz: rock'n'roll), ve (bkz: blues)'dan alan bu sert müzik "yaz aşkı" rehavetinden sıkılan gençlik üzerinde giderek etkisini arttırmaya başladı.
cream ve jimi hendrix experience, heavy metal'e ticari profili getiren ilk gruplardandır. efsanevi (bkz: eric clapton) ilk üç kişiden oluşan grubunu kurarak ,"(bkz: sunshine of your love)" ve "(bkz: white room)" parçalarıyla piyasaya giriş yaptı. dört albüm ve iki yıldan sonra "(bkz: cream)","(bkz: rush)" ve "van halen"la birlikte ağırlıklarını rock dünyasında hissettirmeye başladı. efsanevi (bkz: jimi hendrix) kendisine özgü gitar sound'uyla süslediği iki albümü "(bkz: are you experienced)?" ve "(bkz: electric layland)", (bkz: janis joplin) ve (bkz: doors)'u ilah gibi gören binlerce dinleyiciyi balyoz gibi dagıttı.
bu arada yeni gruplar (bkz: foghat), (bkz: bad company), (bkz: budgie), (bkz: ufo) ve (bkz: status que sound)'larını sertleştirirken, 1973 yılında heavy metal'in kralları (bkz: led zeppelin), (bkz: deep purple) ve (bkz: black sabbath), diğer grupları gölgede bıraktı. teknik güçleri, şarkılardaki üstün kompozisyonları daha önce görülmemiş hırs ve tutkuları ayrıca o zamanların en sert müziğini yapmaları, bunun doğal sebebiydi. İşte bu sıralarda heavy metal'in satanik imajıda harkulade sahne show'larıyla ön plana çıktı.
(bkz: satanik) imaj, iki İngiliz grubunun öncülüğünde ortaya çıktı; black sabbath ve led zeppelin. (bkz: jimmy page), gerçekten güçlü bir satanik kişiliğe sahipken, black sabbath'ın lirikleri, şarkıların temaları doğrudan satanizm öğelerini içermekteydi.ama siyah pelerini, taşıdıgı mum ve şamdanıyla (bkz: ozzy osbourne) hayranlarına korku saçıyor ve yol gösteriyordu.
sahne show'larında ise led zeppelin'in iki saatlik "(bkz: rock tıll your drop)" ve alice cooper'ın boa yılanı taşıyan kadın show'u daha sonra bir çok grup tarafından taklit edilmişti.
heavy metal'in bu ilk yılları, bir çoklarınca öncü olmasından dolayı, en iyi zamanları olarak tanımlanır ve şüphesiz heavy metal tarihinin en içten zamanları olarak bilinir ve kabul edilir. İşte led zeppelin belkide en popüler grupların başında gelmektedir; klasik parçaları "black dog" ve arap müziği havasında, arap teması üzerine kurulu "(bkz: kashmir)"in yanı sıra (bkz: reggea) ve folk müziğinden oldukça dahiyane sentezleriyle müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır. efsanevi parçaları "(bkz: stairway to heaven) bugün hala birçoklarının raflarında ön sıralardadır.
ancak heavy metal'in gerçek ruhu 1970'lerde black sabbath'ın sahne almasıyla ortaya çıkar. (bkz: tonny iommi)'nin karanlık ve lanetlenmiş müzikal liderliğinde ozzy osbourne, bill ward ve geezer butler'in klasik parçaları "(bkz: n.i.b).","(bkz: paranoid)","(bkz: children of the grave)", tema olarak başta (bkz: metallica) ve (bkz: corrosion of conformity) olmak üzere bir çok grupta görülmektedir. bu arada vokalist (bkz: rod evans) ve basist (bkz: nick simper) aralarına bir başka ilah olan (bkz: ritchie blackmore), (bkz: jon lord)ve (bkz: ian gillan)'ı alarak uzun yıllarca bir çok dinleyiciyi fethedecek (bkz: progresiv rock)adını verdikleri, rock'ın temel taşlarından (bkz: deep purple)'ı kurdular.
1970'lerin ortalarında altı yeni grup sahne ışıklarının altında yürüdüler; (bkz: judas prıest), (bkz: thin lizzy), (bkz: queen), (bkz: aerosmith), (bkz: kiss) ve (bkz: blue Öyster cult. judas priest)'in iki gitaristle çalışması yaygınlaşırken, aerosmith'in blues, sex ve uyuşturucuyu metalin içine sokması dikkat çekti. (bkz: thin lizzy)'nin stil ve estetiği, queen'in deneysel cesareti ve inanılmaz melodileri ve kiss'in, alice cooper'ın başlattığı devrimsel, sanatsal sahne show'ları heavy metal'in içine girdi. blue Öyster cult ise 1980'lerde kaybolmadan önce 1960'larla 1970'lerin bir uyum içerisinde kaynaşmasını sağlamıştır.
İşte heavy metal'in dalları yerlerini sağlamlaştırırken, bazı gruplarda, ileride oldukça popüler olacak sert progresive rock'ın temellerini atıyordu. pink floyd, genesis heavy metal camiasında yer bulurken jethro tull, king crimson, yes gibi gruplarda nispeten yumuşak tarzlarıyla "(bkz: aqualung)","heartof the sunrise" ve "(bkz: 21st century schizoid man)" gibi klasik parçaları ortaya çıkarttılar. ama yine de hiç biri karmaşık yapılı şarkıları, çift sesli melodileri, yüksek teknik ve virtiözik stilleriyle progresive metal'i rush kadar iyi sunamadılar. İlk albümleri "(bkz: fly by nıght)" albümünde müzik ve şarkı sözlerindeki eski hırslarını progresive tarzda bırakmışlardı. bu değişim daha çok "(bkz: a farewell to kings)" ve "(bkz: hemispheres)" albümlerinde çok net anlaşılmaktadır. diğer bir çok progresive gruplar (bkz: emerson lake and palmer), (bkz: focus),(bkz: asia) ve marillion heavy metal'le flört etmesine rağmen zaman içerisinde kayboldular.
1970'lerin sonlarında talihsiz bir şekilde durgunlaşma oldu. kiss ticari kaygılardan eski etkileyiciliğini kaybederken aerosmith, thin lizzy ve black sabbath, uyuşturucu yüzünden kendi mezarlarını kazıyorlardı. deep purple kişisel sebeplerden sönerken, led zeppelin davulcuları john bonham'ın ölmesiyle dağıldılar. bu dağılma diğer grup elemanlarının aldığı kararla oldu. led zeppelin, john'suz olmaz diyerek bir daha toplanmamak üzere dağıldılar. fakat sadece judas priest ve queen insanları peşinden sürüklemeyi hala başarıyorlardı. sadece eski gruplar ölmüyordu, yeni çıkan gruplarda o eski şanlı günleri bıçaklıyorlardı. sadece bir kaç grup heavy metal ateşini sürdürmeye çalışıyordu. bon scott'un cehennemi çığlıkları, gitarist (bkz: angus young)'ın sitiliyle (bkz: ac/dc)ve rush bu grupların başında gelmekteydi. (bkz: amboy dukes)'ün eski elemanı (bkz: ted nugent), (bkz: cat scratch fever) ve (bkz: double live gonzo) gibi yan projeler, yetmişlerin sonlarındaki nadir heavy gruplarıydı. (bkz: ronnie james dio)'nun kişisel nedenlerden dolayı ayrılışıyla , (bkz: blackmore's rainbow') da 1980'lerin başında yıkılan enson heavy metal deviydi.
ondan sonra metalin, kardeş müziği (bkz: punk), rock dünyasını zamansız bir ölümden kurtarmak için sahneye çıktı. ancak kendi enstrümanlarını çalabilen , faşizme, kendi hükümetlerini ve temelde günlük hayatı protesto edebilen bir kaç grup, kaba sahne soytarılıklarıyla, üç akorluk parçalarıyla ve öfkeleriyle dikkatleri üzerlerine çektiler. punk fırtınasının ilk temsilcileri (bkz: iggy and the stooges), (bkz: mc5) ve (bkz: new york dols) sayılabilir. 1960'lar ve 1970'li yılların, başlarında , (bkz: sex pistols), (bkz: ramones), (bkz: the clash), (bkz: the dead boys), (bkz: u.k.subs), (bkz: the misfits), (bkz: crass), (bkz: the exploited), (bkz: the gloomy), amebix banshees ve the plasmatics gibi nispeten az tanınmış gruplar punk fırtınasını dünyada estirdiler.
punk'ların , (bkz: punk)-heavy metal olayına en büyük katkısı, toplumdaki yanlış olaylara protestolarıydı ( (bkz: chıldren of the grave ve war pigs)şarkılarında black sabbath'ın işlediği konuların yansımasıydı belkide).
punk'ın en önemli üç grubu iggy and the stooges, ramones ve sex pistols'du. bunlardan ilki iggy pop'un grubuydu. Şaşırtıcı sahne show'ları, çok enerjik on-onbeş dakikalık parçaları ve vahşi hareketleriyle dikkati çektiler. İkincisi ramones'di. ramones zamanına göre son derece korkusuz, şarkılarıyla, yakın dönemdeki , (bkz: red hot chili peppers) gibi grupların kurulmasına öncülük etti. ve son olarak belkide tüm zamanların (bkz: punk-rock) grubu (bkz: sex pistols); grubun başlangıcı oldukça ilginçti, (bkz: malcom mcclaren)'in (bkz: rock'n'roll)'dan önceki herşeye karşı olan projesiyle başladı herşey.
daha sonra bu proje kapsamında iyi bir punk-rock grubu kurmayı başardılar. temel konuları politik protestolar ve alaycı yaklaşımlardı ((bkz: god save the queen) , politik protestolara,(bkz: sub-mission) ise alaycı konulara örnek gösterilebilir). ne yazık ki grup (bkz: amerika) turnesi esnasında kendi kendini yok etti. (bkz: basist sid vicious), kız arkadaşı (bkz: nancy spunge)'yi öldürdü ve peşi sıra aşırı uyuşturucu aldıktan sonra da intehar etti.bu olay (bkz: vicious)'u punk'ın en rezil şehiti yaptı ve böylece punk-rock'ın sonu gelmeye başladı. fakat punk-rock'ın bir kısmı 1990'lara kadar underground olarak devam etti.
gençliğin gözünde punk ölürken, başka bir agresif grup güçlü bir etkiyle ortaya çıktı; (bkz: motorhead). motorhead, bugünlerde (bkz: thrash/speed/power metal) diye bildiğimiz ve ileride (bkz: death metal)'e kaynak olacak, her şeyin başlanğıcı olacaktı. grubun ilk albümü "(bkz: on parole)"(1976)'da serbest kalmamış gücün ufak bir belirtisiydi sadece. daha sonra 1970'lerin sonunda ve 1980'lerin başında çıkan "(bkz: overkill)","(bkz: bomber)","(bkz: ace of spades)" ve "(bkz: no sleep)'(bkz: tıl hammersmıth)" gibi albümler,"(bkz: pedal-to-the-metal)" parçalar içeriyordu (pedal-to-the-metal: ağırlıklı olarak gitar pedallarının kullanıldığı parçalar). motorhead, sadece metal izleyicilerinin ilgisini çekmekle kalmadı, aynı zamanda çok sayıda ateşli punk hayranının ilgisini çekti. böylece de metal'le punk arasında sonunda (bkz: hardcore)'un oluşumuna neden olacak bir birlikteliğin başlangıcına işaret etti.
12. 3 ay önce kuşadasında yol üzerinde tanıştığım bi kişinin söylediğine göre olmayan,olsa bile gereksiz olan müzik türüydü.**
13. #427864 enrty sindeki gibi gereksiz falan olmayan aksine su zamanda sert riffle yazılmış ne kadar şarkı varsa hepsinin ilham kaynagı olan ancak hiçbirinin kalitesine erişemedigi müzik türüdür. dinlenmiyorsa gerekliligi tartışılmamalıdır kanımca
14. dinleyen kişilerin çok buyuk oranda asosyal bır goruntuye sahip,müzik demeye bin şahitten fazlasını isteyen,bariz bir şekilde gürültü kirliliği yaratan sesler bütünü...ya tamam dinliyosunuz kendi kulağınıza işkence yapıyosunuz da,dinlediğiniz müziği hayat tarzı gibi önemseyip,benimseyip saçmasapan giyinip değişik hareketler yapmayın bari...***

not:tabiki kimsenin dinlediği müziğe karışan yok ,yok bi de karışsaydık yani...bunu da birtakım insanların sadece özentilik bağlamında kullandığını da biliyoruz bir şekilde...artı yazı sadece heavy metal ve bunun gibi böğürürken şarkı soylediğini zanneden gruplar için yazılmıştır...bu gurultunun diger turlerini acıklamaya gerek yoktur...
15. simdilerde populer olan trance alternatif rock gibi sacmaliklar gibi olmayan kimlikli karakterli ve kalitesi en ust duzey muzik turudur dinlemeyen utansindir. metalin her tarzin hevy ile karistirmak ise muzikal ve toplumsal cehalettir bilmeden vidi vidi etmektir.
16. bazılarının vazgeçilmezi, bazılarının ise pek tercih etmediği müzik tarzı, tamamen zevk meselesi*.
17. arabesk denilen müzik türü (bkz: batsin bu dunya) ile kardeş olan müzik türüdür. (her ikisinin de ana teması isyanın dışavurumudur, ve her ikisinin de hayran kitlesinin kendine göre yapacak bir şeyi vardır -kimilerince doğru bulunmasa da.***)

bu, bir müzik türüdür; bir renk değil. popçuların renginin turuncuya çalan bir sarı olmadığını herkes bilir; metalcinin rengi de siyah değildir. ama isyana yatkın insanların genelinin koyu tonlu şeyleri seviyor olmasının açıklaması şu şekilde yapılabilir: koyu, yoğunluğu simgeler. kırmızı rengi ne kadar koyu olursa, o kadar yoğun olur misal; ve bu sayede ismi de değişip bordo olur. metal de türü icabı popülarite kaygısı taşımadan yoğun olabilme uğraşındadır****. bu açıklama saçma ise, renkler ile müzik türleri arasında da bir bağlantı yok demektir.

heavy metal ise, metal denilen müzik türünün 'ağır'* halidir; haliyle, metalden anlamayan insanların anlaması beklenemez. halk arasında böğürtü olarak geçen brutal vokalin yolu, zaman zaman heavy metal ile kesişir; ama genel olarak başka türlere aittir brutal vokal, kardeşi olan scream vokal ile birlikte. (bkz: death metal)(bkz: black metal) brutal vokalin çıkışı, isyanın dile getirilmesi sırasında kişinin anlattığı şeyleri hissetmesiyle ifade edilebilir; zira isyan eden kişinin her daim sakin olması beklenemez, yeri gelince bağırır; bağırırken de tasvir ettiği ruhsal acıyı fiziksel boyutta bir nebze hissettirir insanlara.

çoğu metal türü gibi, genel olarak yüksek sesle dinlenir. yüksek ses, arabesk ile metali genel olarak ayıran şeylerden birisidir. metalci diye adlandırdığımız, konserlerde birbirlerini tanımadan kol kola ve omuz omuza durarak şarkılara birlikte eşlik edip birlikte kafa sallayan, metalin türü veya yapanı kim olursa olsun önyargısızca yaklaşıp kimseyi "neden şunu dinlemiyorsun?" diye 'suçlamayan'*** ve genel olarak 'iyi' olan her şeyi dinleyip (bkz: metal de dinlerim turku de/kresslack) anlamsız bulduğuna karşı çıkan insanların çoğunun kulakları, yüksek ses yüzünden yavaş yavaş ağır işitmeye başlamıştır veya başlamak üzeredir. bu da metalin yan etkisidir.

***

uzun lafın kısası; metalci adamın sloganı şudur: "metal de dinlerim turku de, yeter ki yapılan şey iyi olsun."
18. geniş ve dar olarak iki manada kullanılabilir, birincisi genel "heavy" müziklerin komple tanımı olarak geniş manada, ikincisi de black sabbath, judas priest, iron maiden, wasp, saxon, accept , motörhead gibi grupların yaptığı müziği tanımlamak için dar manada.
19. en iyi temsilcisi wasp olan muzik turu...
20. olacaklar

-kulak agrısı

gerekenler

-kulak tıkakı
-kulak pamugu
21. asla ölmeyecek nadir müzik türlerinden*. bunun başlıca sebebi, taraftarlarının* ve icracılarının popülerlik kaygısı gütmemesi ve "nası dinliyonuz olum bu gürültüyü, buna müzik mi diyonuz" diyenlere karşı "fuck you" düsturunu benimsemiş olmalarıdır.
bu müziği dinleyen birinin bir diğerine kardeşlik bağıyla bağlı olması gibi bir durum söz konusudur**. bu açıdan popüler müzik türlerinin aksine aşırı muhafazakar bir yapıda olduğu, taraftarlarının da kendini ayrıcalıklı hissettiği söylenebilir.
erkek egemen, hatta erkeksi egemen bir müzik türüdür ama bu müziği dinleyen karşı cinse içerden bakış açısı "bi siktir git bulaşıkları yıka" değil, "afferin lan delikanlı kızmışsın kim tutar seni" şeklindedir. sayıca çok olmasa da çok başarılı delikanlı dişi icracıları da barındırır. örneğin girlskool doro arch enemy opera ix.
internetin nimetleri kendini göstermeye başlayıp -ki çoktan başlamıştır- mainstream müzik piyasası popüler müzikten yeterince para kazanamaz duruma geldikçe bu türün sadık taraftarları diğerlerine malum yerleriyle güleceklerdir. bunun sebebi de şudur: çıkış noktası olan düzene karşı olma, toplumun dayatmasına boyun eğmeme, bişeylerin doğru gitmediğini anlatma çabasının karşılığı olarak "biz size demiştik ulan" diyebilme isteği.
22. sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız uygulanabileceğiniz bir terapinin adıdır. sesi sonuna kadar açılmış hoparlörlerle 3 şarkılık dozlar halinde uygulandığında sonuç veriyor.
(bkz: tested)
Alakalı olabilir!
- heavymetal
- heavy metal 2000
- heavymetaltr com
- heavy metal rules
- heavy metal universe

nedir.Net