hirka
1. arapça'da "bez parçası" anlamına gelir; dervişlerin giydikleri üst libasıdır. derviş hırkası, önü açık, yakasız, kollu, genişçe ve topuklara kadar uzundur. Çok eskiden dervişler, malının helal olduğuna inandıkları kişilerden bez parçaları alırlar, bbunları birbirlerine dikip hırka yaparlardı ki buna, yamalı anlamına "murakka" derlerdi. zengin, ünlü kişiler, böyle palas parçasına tenezzül etmeyecekleri cihetle gerçek dervişler, "hırka altında sultan", benliğine kul olanlarsa, süslü elbiseler içinde köle durumundadırlar. bu yüzden "hırka altında sultan", görünüşte yoksul, gerçekteyse nefsine buyruk yürüten padişah anlamındadır.

mevlana da, mesnevi dibacesinde Çelebi husameddin'i överken dervişleri "hırka altında sultan" diye vasfeder. "hırka altından alemi seyretmek", görünüşte hiçbir şeye karışmaz görünmekle beraber her şeyin, neden ve niçin olduğunu, sebeplerini, sonuçlarını, bu sonuçların da nelere ve nasıl sebepler olacağını ibretle görmek anlamınadır.

"hırka giymek, hırka giydirmek", dervişliğe ikrar vermek, derviş yapmak anlamına geldiği gibi birine şeyhlik ve halifelik vermek anlamına da gelir. "hırka-i fakr u fena" yani "yoksulluk, yokluk hırkası", dervişlik hırkasıdır ve dervişliktir.

"hırkaya bürünmek", derviş olmak, dünyaya, dünyanın gafletine bağlanmaktan kurtulmaktır; "başını hırkaya çekmek" de aynı anlamı verir.

"resim hırkası", mevlevilerin önü açık, ayaklara kadar uzun, kollar giyilmezse dizlerden aşağıya dek uzanan, giyilirse diz kapaklarını aşan, çok geniş kollu, yakasız hırkalarıdır. bu, selçuklu devrinde bilginlerin de tören libasıydı. "sokak hırkası" gene önü açık, genişçe, kolları yenden dört parmak kadar uzun, yakasız hırkadır.
2. günümüzdeki kullanımı daha çok önü düğmeli, uzun kollu, kazak-yelek arası yün giysi şeklindedir.
3. (bkz: hirka i serif)
4. insan evladına pek yakışan, fermuarlısı makbul giysi.
5. 1) genellikle soğuktan korunmak için giyilen, kumaştan, bazen içi pamukla beslenmiş, ceket biçiminde, önden açık, kollu üst giysisi.
2) dervişlerin giydikleri üst giysisi.

*
6. bir şarkı hiç bir anlam ifade etmezken birden hayatını anlatıyor olabiliyor.
mesela hırka...
Alakalı olabilir!
- hirka i serif
- hirka i saadet
- hirka i serif camii
- hirkayi basina cekmek

nedir.Net