hristiyanlik
1. allah tarafindan hz isa vasitasiyla insanlara gonderilen din.
islam hristiyanligin insanlar tarafindan bozuldugunu ve bunun uzerine islam dininin insanlara gonderildigini kabul eder.
2. allahın oglu * olabilecegine inanan insanların mensubu bulundugu din.
3. (bkz: evanjeelistler)
(bkz: referans incili)
(bkz: armageddon)
4. bir dindir...dünya'da en yaygın olan ve en sevilen dindir..bazı insanlar bu dine geçmek için her şeylerini verirler..bayramları sevilesidir.merkez kiliselerinden biri türkiye efes'tedir...
5. değiştirilmesinin nedeni dindeki modernizmden kaynaklanır. aslında değişme olayı avrupa da ki reform olaylarına dayanır. dini insanlar için uygulanabilirlikten uzaklaştırmaktansa , özündeki temel değerleri koruyup zamanın getirdiği yeniliklere göre değiştirilir. hristiyanlığın en yaygın din olmasının sebeplerinden biri de budur çünkü günün 16 saatini gökdelenlerde harıl harıl çalışmakta olan insanın günde beş defa ibadet etmeye , günün yorgunluğuna rağmen aç karnına gezmeye kesinlikle heveslenmez. İlk geldiği hali oldukca zordur fakat yayılımcılığı ve sömürgeciliği arttırmak için kolaylaştırılır.

yaygınlığının bir diğer nedeni de hristiyanlığın bir dinden öte politika haline gelmesi ve batılı devletlerin sömürgecilikte kendi kültürlerini benimsetmek ve vatikanı bir güç olarak kullanmak için ilk önce rahipleri yollayıp hristiyanlığı yayar. aslında dinin politikalaştırılması islam dinininde de vardır. arap kültürünü dayatmaktır resmen , dini yaymak amacında verilen savaşlarda bunu gösterir. suudi arabistan mekke sayesinde her yıl dünya müslümanlarından milyonlarca dolar kazanır. oysa ki vatikan italyadan ayrılmış bağımsız bir devlet olmuştur.
6. doğru yazılışı "hırıstiyanlık" olması gereken din. ***
7. kutsal kitabı incildir.

ayrıca (bkz: barnabas incili)
8. ilahi dinlerden biri. yani kökü vahye dayanmaktadır. dinin peygamberi hz. isa dır. ancak bu dinin son dinin kitabı olan kur'an dada belirtildiği gibi hiç bir hükmü kalmamıştır. günümüzde de bir çok sapık mezhebi ve tarikatı bulunmaktadır. birisi de bush'un tarikati olan evengelist tarikatidir. şu anda dünyanın başına bela olan tarikat.
9. (bkz: hristiyan düşmanı zihniyet)
10. bir teror orgutu olarak ,(bkz: roma katolik kilisesi).
11. (bkz: protestan)
(bkz: ortodoks)
(bkz: katolik)
12. çok fena bozulmuş bir dindir. neymiş efendim tanrı insan kılığına girmiş insanları iyi yola saptırmaya çalışacakmış, herkesi iyileştirmiş mucizeler gerçekleştirmiş ama iki üç tane adam bunu öldürmüş. yani bunlara göre hz isa tanrı...
(bkz: allah akıl fikir versin)
13. kutsal kitabını bile seçmelerde toparlamış din.

(bkz: iznik konseyi) *
14. (bkz: stigmata)
15. best of olayı. evet.
16. meryem suresinden ;

88-"rahman çocuk edindi." dediler.

89-andolsun ki, pek ağır, pek çirkin bir iddiaya cüret ettiniz.

90-az daha o yüzden gökler çatlayacak ve dağlar yıkılıp yerlere geçecek.

91-o rahman'a çocuk iddiasında bulundular diye.

92-halbuki, çocuk edinmek rahman'a yaraşmaz.


Alakalı olabilir!
- hristyanlik
- hristiyan
- hristiyan ahlaki
- hristiyan kedi
- hristiyanlar kulubu

nedir.Net