hypnerotomachia poliphili
1. 1499`da basilmis, papaz francesco colonna tarafindan yazildigi düsünülen * hemen her rönesans entellektüeli tarafından okunmuş; kültür alanında ve derslerde başvuru kaynağı olarak kullanılmış, icerigi hakkinda fazla bir şey bilinmemesine ragmen, icinde bir takim sifreler olduguna inanilan ayni zamanda da pastoral romantik bir aşkı dile getiren efsane kitap.

"hypnerotomachia" kelimesi eski yunan dilinde uyku anlamına gelen hipnoz *; aşk / şehvet anlamına gelen erotik * ve savaş / kavga anlamına gelen ve eski romalıların kullandığı "naumachia" kelimelerinden oluştugu düsünülmektedir.

icerdigi sifreler her bölüm başındaki ilk harfin bir sonraki bölümle bağlanmasiyla olusmakta ve "poliam frater franciscus columna peramavit" şeklindeki bir latin mesajını oluşturuyor. bu gizli akrostiş mesaja ek olarak kitap latince, yunanca, İtalyanca, İbranice, arapça dillerinden ve mısır hiyerogliflerinden olusmaktadir *. ortaya cikan metnin anlamı ise "brother francesco colonna loved polia tremendously" * *. kelimenin geneline baktığımızda ise "rüyada aşk uğruna verilen savaş" anlamı ortaya çıkmakta ve ana karakter poliphilo'nun hikaye boyunca, rüyadaki aşkı uğruna arayışları, sevgilisi polia ile olan İtalyan tarzı aşk ilişkisinin anlatıldığı oldukça ilginç, din ögesine yer verilmeyen, titizliğe dayalı, mecazi, mistik bir tarz ortaya cikmaktadir. romanın kahramanı poliphilo, sevgilisi polia`yı * ararken karşılaştığını olağanüstü olayları dile getirirken kısmen kurgu, kısmen bilimsel inceleme ve her şeye özellikle de mimari yapılara karşı duyduğu erotik heyecandan söz eder. kitap ayrıca kadınların kendi cinselliklerini, eros`un üstünlüğünü, güzellik ve bilgiyi, savaş ve saldırganlığı savunan politik bir manifestodur. kara sevdaya tutulmuş bir erkek kahraman, onun aşkına karşılık vermeyen bir kadın kahraman ve onlara eşlik eden birçok karakter. su perileri, deniz kızları, satirler, ilahlar, ilaheler ve yarı ilahlar aşıklar bir araya geldikçe etraflarında dans edip şarkı söyleyerek, fırsat bulduklarında aşıklara akıl vererek onlara neşeli bir ortam yaratmaktalar.

yayımlandığı günden beri mimari, bahçe mimarisi ve düzenlenmesi, mühendislik, resim ve heykel sanatı hakkında derin bilgilerle donatılmış olması okurlarini saskinliga sürüklerken rönesans dönemine ait sözü edilen düşünceler ile bina ve bahçelerin yapıları açısından birinci el kaynak olarak gösterilmektedir. kitapta mimarlık, peyzaj, ve kostüm açısından 174 adet tahta baskı resim bulunmaktadır.

kitap 1999 yılına kadar tam olarak tercüme edilememiştir. ancak daha önce adı ve soyadının ilk harfleri r. ve d. olan bir çevirmen tarafından * çevirisine başlanmış ancak yarım bırakılmıştır. 1999 yılında colgate Üniversitesi'nde müzik profösörü joscelyn godwin tarafından tamamı İngilizce'ye çevrilmiştir. henüz türkce baskisi bulunmayan bu kitap icin su an en büyük basvuru kaynagimiz ise the rule of four isimli romandir.
*
Alakalı olabilir!
- hypnerotomachia
- hypnetoromachia
- hypnophilia
- hypnotize
- hypnotised

nedir.Net