hz musa
1. bruce almighty de cok guzel dalga gecilen corba sahnesinin aslini gerceklestirmis olduguna inanilan, peygamber..
(bkz: bilmem kim kaan in 3 basli ejderi oldurdugune inanmak)
(bkz: bilmem kimin tanriyla pazarlik yapip 30 rekat namazi 5 rekata indirdigine inanmak..)
(bkz: ileride deve kuslarinin insanlardan zeki olucagina inanmak)
.
.
.
2. asasından sakınılması gereken, sina dağında tanrıya "bir emrin var mı" sorusuna 10 misliyle yanıt almış mübarek kimse.
3. dünyanın tapusu cebinde olduğu için yahudilere kenan ülkesinden fırat ve dicleye kadar olan bölgede "toprak vaadeden" asalı adam
İ-sa ile birlikte sabancı gurubunun öte dünyadaki altyapısını hazırlayan şahıs
4. en büyük peygamberlerden bir tanesidir kendisi. ayrıca en hiddetlilerindenmiş.


kızıldeniz'i ortadan ikiye ayırdıktan sonra hz musa'nın peşinden gelen firavunsa denizin arasında kalmıştır. İşte tam bu esnada cehennemdeki yeri kendisine gelen firavun secdeye yatmıştır ama tevbesi kabul edilmemiştir. yıllar sonra bulunan kemikleri de kur'an-ı kerim'i doğtularcasına secdeye yatmış bir şekildedir ve şimdilerde İngiltere'de gösterilmektedir.
5. (bkz: on emir)
6. tarafından bir deniz yarılıp yarılmadığını bilemesek de, 2. ramses'in denizin orta yerinde ölmediğini bildiğimizden, "herhalde firavunu öldürmemiş" diyebileceğimiz tarihsel kişilik.
7. ayrıca onun asası olduğu iddia edilen bir parça hala topkapı sarayı'nda kutsal emanetler bölümünde sergilenmektedir.
8. kimilerine göre osiris tapınağında eğitilmiş bir inisiyedir. *
9. kutsal kitaplar da yeni doğan oğlan çocuklarının öldürüldüğü dönemde doğan ve bundan dolayı annesi tarafından bir sepet gibi sal içinde nil nehrine bırakılan firavun ailesinden bayanların bulduğu yetiştirdiği vs vs anlatımlar da bulunulan lakin mısırdan sürgün döneminde hiçbir kitapta o döneme kadar bir kardeşi olduğu teması işlenmeyen ve o dönemde harun adında kardeşi ortaya çıkan ki metinlerde gerçek ana ve babasını bulduğu ve daha sonra bir kardeşi daha olduğunu öğrendiği gibi anlatımlar bulunmamaktadır, rab ile konuşmaya dağa çıktığı vakit döndüğünde halkını harun'un yaptığı altın buzağıya taparken bulan peygamber.
10. (bkz: tevrat)
11. eski misir kaynaklarinda adi "hozarsif" olarak gecen, ramses 2'in kiz kardesinin oglu olan (üvey olup olmadigi kesin olmamakla beraber cesitli rivayetler de mevcuttur) bir osiris rahibidir. yazgisi geregi bir cinayet isledigi icin misirdan kacip "midyan mabedi"ne siginmak zorunda kalmis, ilerki yillarda "kurtulmus" manasina gelen "musa" adini almistir. mabette oldugu ilk dönemlerde ezoterik bilgisini perdeleyerek tekvin'i yazmistir. kendisiyle sina dagi'nda baglanti kurulmus ve peygamberlik görevi almistir. peygamberliginin ve ömrünün sonunda kendisine durugörü ile ölümünden sonra yasanilacak olaylar gösterilmis, ilk kez bir peygamber kendi soyuna lanet etmistir. " israil, tanrisina ihanet etti...onun icin gögün dört bir bucagina cil yavrusu gibi dagilsin!..." bundan sonra ise de kendisinden sonra gelecek olan peygamberi haber vererek son nefesini vermistir.
(bkz: hz isa)
12. hz. musa
elinde asa
bursa bursa bursa bursa.. diye de bir tezahürat duymuştum.
13. tanrı herşeyi yarattıktan sonra 6 ncı günde insanoplunu kendi suretinde yaratır. aradan geçen bir miktar zaman sonrasında mısır denilen ülke de israil denen kavmin lideri olan musa, bu kavmi alır ve mısırdan, kölelikten kurtarıp tanrıları yahveh in onlar için yarattığına inandıkları kenan vadisine doğru ilerlerler. yolda sina dağı yakınlarında kamp kurarlar. musa burada gruptan ayrılıp dağa gider. dağda kendisine on emir tebliğ edilir. bu arada israil insanları boşlukta kalır ve imanlarını kaybedip, altın bir buzağı yapıp ona tapmaya başlarlar. son gün canlar ıskılır ayrılmak isteyenler olur ama dağın tepesinde şimşekler çakmakta yıldırımlar düşmektedir. oturup syrederler.

musa sabaha karşı dağdan koltuğunun altında 10 emirin yazılı olduğu tabletlerle çıkagelir. biraz yaşlanmış ve gözleri garip bakmaktadır.

onu alırlar. taşırlar bu arada halkın yaptıklarını görür. ve size de vadd edilene de şeklinde söver sayar. israil o günden sonra adam olmaz.

aradan yıllar geçer doğrusunu göstermek ve anlatmak için isa gönderilir, o da ayanlış anlaşılır. aradan yine yıllar geçer, hitler derler bir garip adam gelir. anlamayanın hakkı kötektir der.

musa işte başından bu olaylar geçmiş kavmin/ halkın lideri ve peygamberidir.
14. israiloğullarına gelen peygamberlerden biridir. mısır'da firavunların israiloğullarına çok fazla eziyet etmesi sonucu onlarla birlikte hicret ederken peşlerine düşen firavunu kızıldenizi asasıyla yararak peşlerinden gelmesine engelleyip ordusuyla birlikte denizin dibinde bırakma mucizesi gösteren ve buna reğmen yahidilerin kendisini söz vermelerine rağmen sıklıkla eziyet ettikleri hak peygamber.
15. firavuna onlarca mucize göstererek cehennemdem kurtulma şansı sunmuş, firavun ısrarla kutuyu açtırmak isteyince mucizenin kralını gösterip "finish him" yapmış yüce peygamber. firavun son anda "tamam, ben çeki kabul ediyorum" dediyse de bu girişim sonuçsuz kalmıştır.
16. (bkz: hz isa) *
17. kekeme olduğu için genellikle konuşmaları kardeşi harun a yaptıran peygamber.
Alakalı olabilir!
- hz muaviye
- hz marx
- hz muhammed
- hz mariye
- hz meymune

nedir.Net