ikinci dunya savasi »
1. birinci dunya savasinin ardindan almanlara yapilan asiri baski ve kotu sartlar yuzunden adolf hitler gibi birini icinden cikaran almanyanin baslattigi savastir.
(bkz: birinci dunya savasi)
2. tarihte en sevdiğim konu olan ikinci dünya savaşı gelmiş geçmiş en zeki önderlerden biri olan adolf hitler in önderliğindeki almanya'nın bütün avrupa'yı hatta daha da ileri giderek diğer kıtaları ele geçirmek için uğraşması üzerine çıkan savaştır. savaşta bilindiği üzere en büyük kayıp musevilerin olmuştur...
3. bu savaş kabaca :

- başlangıcı, ilerleyişi ve özellikle de bitişi ile (bkz: atom bombası) insan oğlunun utancıdır
- kısa süre önceki birinci dünya savaşınıni at sırtında meydan muharebelerinin yerini dev bombardıman uçaklarına, panzerlere, denizaltı gemilerine, radarlara, howitzerlere, v2 roketlerine bırakmış olması ile insan oğlunun gelişiminin, potansiyelinin ve zekasının acı bir kanıtıdır
- sovyetler birliğinin dünya tarihinin bir dönemine damgasını vurmasının ve bir süper güç oluşunun başlangıcıdır
- binlerce masum yahudiyi katleden hitler'i ve binlerce ve nesillerce masum japon'u katleden amerika birleşik devletleri ile savaşta iyi taraf diye birşey olmadığını anlayacak kadar zeki olan herkese kanıtlamıştır
- ve dünyanın bir daha asla eskisi gibi olmamasına sebep olmuştur...


4. türkiye'nin o dönemde katılmamakla kendisine çok iyilik ettiği, ancak dolaylı olarak da hitler'in kuzeye yönelmek için sırtını sağlam hissetmesine neden olduğu bir savaştır. ülkemizde her şey* karnelere filan bağlanmış, bu da bir bakıma inönü'nün seçimi kaybetmesine neden olmuştur.

savaş sonrası menderes ilk demokratik seçimler kazanıp savaşın uzaması ihtimaliyle depolanan yiyecekleri halka dağıtmış, kırsalda çok popülerlik kazanmıştır.
5. bu savas olmasaydi oyun endusturisi cokerdi***.
6. i. dünya savaşı'nın yarattığı ekonomik bunalımlar, savaş sonrasında imzalanan antlaşmaların devletler arasında dengesizlik yaratması, almanya'da hitler'in faşist bir yönetim kurması, yürüttüğü ırkçılık ve avrupa egemenliği politikası nedenleri ile ii. dünya savaşı başladı. savaşın sonunda 45 milyonu sivil olmak üzere toplam 55 milyon kişi öldü. almanya, doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı ve 3. dünya ülkelerinin oluşması için zemin hazırlandı.

7 aralık 1941 tarihinde japon uçak gemilerinden 360'ı aşkın uçak, havai adalarında bulunan pearl harbour deniz Üssü'ndeki abd savaş gemilerine saldırdı. bu olay üzerine abd kongresi; japonya' ya, üç gün sonra da almanya ve İtalya' ya savaş açtı. böylece amerika resmen ii. dünya savaşı' na girmiş oldu. abd savaşa girdikten sonra, amerika japonların direnişini kırmak ve savaşı kısaltmak gerekçesiyle atom bombası kullanmaya karar verdi. abd'de gizlice geliştirilen ve büyük bir yıkım gücü olan atom bombası, 6 ağustos'ta hiroşima' ya atıldı. Üç gün sonra etkisi biraz daha azaltılmış bir atom bombası da nagazaki'ye atıldı. bu bombalar hiroşima'da iki yüz bin, nagazaki'de seksen bin sivilin ölmesine, on binlerce kişinin de yaralanmasına yol açtı. bu kentler, büyük ölçüde yıkıldı; bitki örtüsü çok zarar gördü. atom bombasının etkisi yıllarca sürdü. daha sonra radyasyon nedeniyle insanlar, sakatlandı ve öldü. uzun yıllar sonra bile özürlü çocukların doğmasına sebep oldu.

(bkz: birinci dünya savaşı)
7. donum noktasi pearl harbor ve normandiya cikarmasi olan savas. 50 milyon insanin hayatina malolmustur. bu savas sonrasi super gucler yer degistirmistir. ingiltere, yerini amerika birlesik devletlerine birakmis, avrupa uzerinde sovyet-nato cekismesi ortaya cikmistir.
8. (bkz: atom bombası)(bkz: hayat güzeldir)
9. 2. emperyalist paylasim savasi
10. abdnin ileriki yillardan buyutecegi kartondan kaplanin temellerini attigi savas.
(bkz: sscb)
11. taklidi aslını yaşatır...
favorim her zaman birincidir...
12. dünya tarihinde bizi ve bizim zamanımızı etkileyen en büyük olaydır. etkileri değişerek devam etmiş rollaer değişmiştir bu savaş sonunda. en önemlisi de günümüz siyasi olaylarının çoğunda belirleyici olan bm nin bu savaşla kurulmasıdır.

bir anlamda faşizme ve emperyalizme karşı savaşan halkların, milletlerin ve devletlerin kazandığı bir savaştır.
mihver denilen almanya, italya ve japonya o tarihlerde faşist ve emperyal amaçları olan devletlerdi. buna karşı olarak savaşan diğer büyük güçlerden abd ve sovyetler o zamana kadar kendi topraklarından dışarıya çıkmamışlar hatta amerikalılar bir nevi içe kapanık durumda yaşamaktadırlar. oysa savaşa sonucunda bu iki büyük güç berlinde karşılaştıklarında ikisi de birbirlerinden ve güçlerinde nkorkup önce mğttefik bulma sonra tampon bölgeler yaratma ile emperyalist yollara girmişlerdir. o zamana kadar amerika etliye sütlüye karışmazdı. avrupa da olup biten umrunda bile değildi.

zamanla sovyetler bu yarışa dayanamadılar ve yıkıldılar. abd ise genişlemeye başlamış her imparatorluğun yapması gerekeni yaptı ve hala daha emperyalizme ve genişlemeye devam ederken dünyanın her tarafındaki savaşlar ile faşizm alttan alta kendini sistemler içerisinde hissettiriyor.

gidişat aslında çok kötü. bu şekilde devam edilirse yakında 3 üncü bir savaş olası ve bu büyük ihtimalle dümdüz edilmiş bir dünyada tamamen yok olmuş bir insan soyu demek olacaktır. amerika ise tüm gücüne rağmen bu gidişatı engelleyemeyecektir.

ikinci dünya savaşı gün be gün tartışılabilir. savaşları, devletleri, silahları,casusları...
ama bunlardan günümüzde bir sonuç ve ders çıkarılmadığı sürece merak etmeye gerek yok keza yakında daha teknolojik silahlarla elektronik bir düğme ve onun kablosunun ucunda onbinlerce insanı yoketmeye hazır bombalarla yenisine gireceğiz.
13. adolf hitler'in zekasi ve hitap gücüyle tüm bir alman irkini kullanarak dünayaya damgasini vurdugu, ancak sonu kötü biten* savas. alman tanklarinin stalingradda donmasi belki de almanlarin mutlak avrupa hakimiyetini*engelleyen tek seydi.eger gamali hac moskovada dalgalansaydi, ne normandiya cikarmasinin ne de iki atom bombasinin hitler'in önünü keseceini zannetmiyorum.
ancak bu savasin insanlik acisindan utanc verici yanlari daha baskindir.**. teknoloji gelisiyor, devletler büyüyor ancak insanlik kendi kendinin sonunu hazirliyor.
"3.dünya savasini bilmem ama 4.sünün tas ve sopalarla yapilacagi kesin"
(bkz: albert einstein)
14. modern dünya savaşlarının ikincisi. zira tarih sürecinde onlarca dünya savaşı yaşandığı tahmin edilmektedir. su sorunu nedeniyle türkiye nin suriye ye ve ya ırak a otuz yıl içinde saldırması sonucu serinin üçüncü serisinin gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.
15. ispanyollarin milyonca guney amerika yerlisini katletmesinden pek de onemli olmayacak tarihi olay**
16. diktatörlükle yönetilen devletlerin kaybettiği savaş olmuştur,bu savaştan sonra bir sürü devlet rejimlerini değiştirerek demokrasiyi benimsemişlerdir ki hitler belki heyecanı ve zafer sarhoşluğu yüzünden,zekasına ters düşecek şekilde daha önce de osmanlı devleti'nin ve fransa'nın(emin değilim ama) yaptıkları gibi kışın rusya ile savaşa girmeseydi,belki de avrupa'nın yarısından çoğu almanların olacaktı bu savaşın sonunda,ayrıca bazi kaynaklarda ne alakaysa türkiye'nin de bu savaşa girdiği yazmaktadır.
17. birinci dünya savaşı tüm dünya için 1919 yılında imzalanan barış andlaşmalarıyla sona ermiştir. * * ancak savaştan galip çıkan itilaf devletleri, zaferin getirdiği sarhoşlukla mağlup olan ittifak devletlerine şartları çok çok ağır olan barış andlaşmaları empoze ettiler. bu andlaşmalar gerçekten de yenilen devletlerin asla müzakere edemedikleri çok çok ağır andlaşmalardı.

işte bu koşullar altında paris'te versailles'da almanlara versailles andlaşması dikte ettirilmiştir. bu andlaşma ile alman imparatorluğu parçalanıyordu ve almanya'nın ordusu 100 bin kişiyle sınırlandırılıyordu. bu sembolik ordunun gerçekten bir savunma işine yaramayacağı çok açıktır. bu ordunun amacı sadece ve sadece o yılların almanyasında çok etkili olan komünizme karşı bir sigorta görevi görecekti. böylelikle itilaf devletleri bir yandan en büyük korkuları olan komünizme karşı önlem alırken, bir yandan da fransa ezeli düşmanına karşı bir milyon üç yüz bin kişilik ordusuyla kendisini iyiden iyiye güvence altına almış oluyordu.

savaş sonrası almanların tüm sömürgeleri ellerinden alınmış durumda idi. astronomik savaş tazminatı dolayısıyla alman ekonomisi büyük bir çıkmazın içine girmişti. savaş başladığında 1 dolar 1,5 mark ederken, 1924 yılında 1 dolar 4 milyon 2 yüz bin marka denk düşüyordu. huzursuzluk günden güne büyürken, fransa almanya'nın savaş tazminatından doğan borcunu zamanında ödemediği gerekçesiyle almanya'nın en büyük kömür madenlerinin bulunduğu ruhr bölgesini işgal eder.

bir yandan da kurulan weimar cumhuriyetinin içindeki karışıklıklarla uğraşan almanlar, ekonomik ve askeri açıdan çökmüştür. ülkedeki aşırı milliyetçi unsurlar, iktidardaki sosyalistleri , ülkeyi itilafa satmakla suçlamaktadırlar. birinci dünya savaşı boyunca kendi ülkesinin içine düşman askeri girememiş ve kendi topraklarında hiç yenilmemiş olan almanya'nın , sadece ve sadece imparatoru tahttan uzaklaştırmak adına itilafa satıldığı fikrini şiddetle savunan aşırı milliyetçiler , ekonomik sıkıntılar dolayısıyla bunalan halkın desteğini yavaş yavaş da olsa görmeye başamışlardır. özellikle yüksek rütbeli eski subaylar açıktan açığa destek vermişlerdir.

bu sırada alman ekonomisini ayağa kaldırmak için amrika birleşik devletleri , almanya'ya ekonomik destek vermeye başlamıştır. ingiltere ve amerika , almanya'ya biraz daha baskı uygulanırsa bu işin ters tepeceğini düşünmektedir. oysa ki fransa, almanya'nın bir daha toparlanamaması için her şeyi yapmaya hazırdır.

1929 yılında wall street'in çökmesiyle başlayan ve kapitalizmin global anlamda yaşadığı en büyük ekonomik ve belki de aynı zamanda siyasi krizi olan, büyük ekonomik buhran, avrupa'da ilk olarak almanya'yı vurmuştur. bunun nedeni ise alman ekonomisinin amerikan sermayesine bağlanmış olmasıdır. atlantik ötesinden gelen paralar suyunu çekince , almanların ekonomisi de bir kez daha çökmüştür.

bu şartlar altında 1933 yılında iktidara gelen ve iktidarını sağlamlaştıran adolf hitler, derhal versailles andlaşmasının kabul edilemez olduğunu vergulamıştır. uygulamada versailles'ı asla takmamıştır. örneğin döneminde ordusunu 3 milyon kişiye çıkartmıştır. * 1933-1939 arası dönemde hitler, savaşı hazırlamıştır.

ve nihayet savaş 1939 eylülünde, alman tanklarının polonya'yı çiğnemesiyle başlamış, bunun üzerine ingiltere ve fransa almanya'ya savaş ilan etmiştir.

savaşın başında doğu sınırını ribbentrop-molotov paktıyla sağlama alan hitler , batı ve orta avrupa'daki ülkeleri birer birer ezmiştir. fransa'yı üç hafta gibi çok kısa bir sürede ezerek, savaşın dışına itmiştir.

bundan sonra almanların karşısında kalan tek ciddi düşman, ingilteredir. ancak hitler ingilizlerin inanılmaz hava savunma hattını aşamamıştır. bunun üzerine, daha da güçlenmesine izin vermeden sovyetlerin üzerine yürümüş, fakat stalingrad da durdurulmuştur.

stalingrad'a gelindiği vakit , tüm avrupa ve kuzey avrupa nazi çizmelerinin egemenliği altındadır. fakat 1941 savaşın dönüm noktası olacaktır. birleşik amerika'nın savaşa dahil olmasıyla birlikte, savaşın gidişatı da değişir.
doğudan sovyetler, batıdan ise abd-ingiltere almanları püskürtmeye başlamışlardır.

sonuçta 20 milyon insan kaybeden sovyetler, berlin'e girerler, ve sovyetlerin eline düşmek istemeyen hitler intihar ederek yaşamına son verir.

bundan sonra savaşan tek ülke japonyadır artık. ve japonya insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri işlendikten sonra savaşı terkeder. japonya'ya atom bombası atılmıştır...

savaşın sonunda eski dünya düzeni, ve sömürgeci imparatorluklar dünya politikasını belirleme ve politikalarını uygulama güçlerini kaybederken *, dünya iki bloklu bir yer haline gelir. savaşın mutlak galipleri abd ve sscb dir.
18. insanlik aleminin gelmis geçmis büyük savasidir ve dünya strateji ve politika alaninda meydana getirdigi degisiklikler de milletler için hayati önemde olmustur.

savastan önce, avrupa ve asya'da bu yönde bir gidis sezilmekte adim adim savasa yaklasilmaktaydi.
avrupa'da hitler'in 1933'de iktidara gelmesi ve nasyonel sosyalizm (kisaca nazizim) adiyla devletçi ve milislige dayanan partizan rejim kurmasi, bu milletin savas isteklerini gittikçe kuvvetlendirdi. esasen, birinci dünya savasi sonunda maglup almanya'ya kabul ettirilen versay antlasmasi, almanlar için agir hükümler getirmisti. almanya bu hükümleri hiç bir zaman benimseyemedi ve firsat buldukça çignedi ve silahlanmasini arttirdi. Öte yandan hitler kavgam (mein kampf) adli eseriyle, almanya milletine savasa yönelecek bir felsefe asiliyordu. bu eserinde hitler, almanlarin hepsinin ayni bir ülkede ve ayni bir lider baskanliginda olmasini savunuyordu. böylece "ein volk, ein reich, ein führer" parolasi ortaya çikmis ve hitler, avusturya'yi Çekoslavakya'nin almanlarin yasadigi südetler bölgesini ve polonya'da bazi yerleri istemekteydi. hitler buralarin almanya'nin hayat sahasi (lebensraum) içinde oldugunu, ülkesinin sikistirildigini ve doguda hayat sahasi bulundugunu söylüyor ve doguya yayilmayi (drang nach osten) gerekli görüyordu. nitekim savasa kadar avusturya'yi ilhak etti (anschluss), südetler'i aldi, polonya'dan almanya'nin danzig bölgesine geçmek için arazi istedi (danzing koridoru) ve bu verilmeyince savasa giristi.

Öte yandan italya da afrika'da habesistan'a saldirarak 1936'da burayi kendisine ilhak etti. akdeniz'de de eski romalilarin deyimi olan "bizim deniz" (mare nostrum) politikasina yönelmis,güney türkiye, yunanistan ve arnavutlugu tehdit ediyor. balkanlar ve tuna bölgesiyle de ilgileniyordu. nitekim 1939'da arnavutlugu isgal etti, savas sirasinda da yunanistan'a girdi.
asya'da da, japonya 1937'de Çin'e saldirmis ve bir kismini isgal etmisti. orada da için için bir savas sürmekteydi. japonya da "güney asya orta refah alani" ismiyle bir proje yapmis, bir çok asya ülkesi üzerinde gözü bulunuyordu.
bu üç devlet çesitli antlasmalarla aralarinda bir blok (mihver-axis) kurdular ve ikinci dünya savasi'ni bir arada yürüttüler.
mihvere karsi da müttefikler (allied powers) denilen ingiltere, fransa ve diger birçok batili ülke bir blok kurmustu. 1941'de rusya, almanya'nin saldirmasiyla ve abd'de japonya'nin kendisine pearl harbour'da saldirmasi ile müttefiklere katildila. zamanla birlesmis milletler seklini alan bu blok ülkeleri sayisi 56'ya kadar varmistir.

ikinci dünya savasi, 1 eylül 1939'da almanya'nin polonya'ya saldirisi ile baslamis, diger devletlerin katilmalari ile 5 yil sürmüs, 7 mayis 1945'de almanya'nin teslimi ile avrupa'da son bulmus, 2 eylül 1945'de de japonya'nin teslim olusu üzerine tamamen bitmistir (türkiye de 23 subat 1945'de almanya ve japonya'ya savas ilan ederek müttefikler yaninda yer almis, fakat çatismalara fiilen girmemistir).

almanya, polonya'ya girdiginden kisa bir süre sonra ruslar da polonya'yi dogudan isgale baslamislar ve bir kismini almislardir. ruslar ayrica finlandiya ile savasa girmislerdir.

hizli bir yildirim savasi (blitzkrieg) stratejisiyle almanlar, batida da fransa, belçika, hollanda, danimarka, nosveç'i isgal etmislerdir. afrika'ya da atlayarak (afrikakorps) misir'a dogru süratle ilerlemisler, bir yandan da yugoslavya, yunanistan, macaristan, bulgaristan ve romanya'ya kadar balkanlari da hakimiyetleri altina almislardir. bu arada italya'da savasa katilmis bulunuyordu ve arnavutlugu isgal etmis, yunanistan ve afrika'da da italyan kuvvetleri bulunmaktaydi.

1941 yili bu dünya savasinda çok önemli bir yil olmustur. zira, 22 haziran 1941 günü alman ordulari bu kez de rusya'ya saldirmislar (barbarossa harekati) ve alman-rus savasi baslamistir.

Öte yandan 1941 aralik ayi basinda da japonya pearl-harbour'da abd'nin pasifik filosu'na saldirmis ve böylece her iki ülke desavasa katilmislardir. japonya baslangiçta önemli basarilar saglayarak filipinler, hindiçini, endonezya ve daha bir çok kesimleri isgal etmistir.

ancak, abd'nin müttefikler yaninda savasa katilmasiyla kendisinin tehlikesiz yerde bulunup sanayinin savas amaciyla gelistirmesi ve müttefiklere (özellikle ingiltere ve rusya'ya) genis ölçüde yardimi arttirmasi sonucu, diger ülkeler de kuvvetlerini artirarak savas talihi yavas yavas tersine dönmüs, alman, italyan ve japon kuvvetleri her tarafta geriye sürülmeye baslamistir.

Özellikle, ruslarin stalingrad'da direnmeleri almanlari çok sarsmis ve ruslar ilerlemege baslamistir. Öte yandan, afrika'da da misir civarindaki el-alemeyn savasi ile alman ilerlemesi durdurulmus ve yavas yavas geriye gidis baslamistir. 1942'de amerikan ve ingiliz kuvvetlerinin kuzey afrika'ya çikarma yapmalari ile buralardaki alman kuvvetleri büsbütün zor duruma girdiler. 1943'de ise müttefik kuvvetler italya'ya sicilya çikarmasini yaparak, savasi artik avrupa'ya dogru almanya yönüne döndürdüler. müttefiklerin italya'yi isgale baslamalari sonucu almanlar çekildi ve mussolini devrilerek, 1944'de italya mütareke yaparak teslim oldu.

rusya, almanlarla çarpisan kuvvetlerinin yükünü hafifletmek için batidan da müttefiklerin avrupa'ya saldirmasini istemekteydi. böylece bir "ikinci cephe" açilacakti. müttefiklerin (overlord harekati) kod ismiyle andiklari bu plan da 6 haziran 1944'de general eisenhower'in yönetiminde gerçeklesti ve fransa kiyilarinda normandiya'ya büyük bir çikarma yapildi. artik savas almanya için çok kötü günler hazirliyordu ve her yöndenhizli bir gerileme ile bütün alinan topraklar elden gidiyordu. Özellikle, savasin alman topraklarina intikali ilesiddetli direnme basladi ise de almanya'nin bir kismi müttefiklerin, bir kismi ile berlin'de rus kuvvetlerinin eline geçti. hitler intihar etti. amiral dönitz devlet baskani oldu ve 7 mayis 1945'de almanya reims'de kayitsiz sartsiz teslim anlasmasini imzalayarak savas avrupa'da sona erdi.

pasifik'teki savasta da japonlarin baslangiçta yayilmalarindan sonra, özellikle deniz-hava savaslari yogunlasti ve coral sea, midway, leyte gibi yerlerdeki savaslarda japon donanma ve hava kuvveti agir kayiplar verince, amerikan kuvvetleri "kurbaga siçramasi" denilen bir taktikle pasifik adalarini birer birer almaga baslayip japonya'ya dogru ilerlemege basladilar. okinwa adasinda büyük bir kara savasi oldu. japon gerilemesi de iyice baslamisti. bu arada avrupa'da savas bitti. fakat pasifikte japonya direnmege devam ediyordu. nihayet, 05 agustos 1945'te hirosima'ya ilk atom bombasi atildi. 8 agustos'ta rusya da japonya'ya savas açti. 9 agustos'ta da nagasaki üzerinde ikinci atom bombasi atildi ve 14 agustos 1945'te japonya da kayitsiz sartsiz teslim oldu. böylece ikinci dünya savasi sona erdi hirosima'da 60 bin ve nagasaki'de 36 kisi atom bombasindan ölmüstür.

bu savas sirasinda yogun askeri harekatin yanisira önemli diplomatik temas ve konferanslar da yapilmistir.
ilk önemli olay, hitler'in 19 temmuz 1940'da yardimcilarindan hess'i ingiltere'ye gizlice gönderip baris teklif etmesidir. bu teklif ingilizlerce kabul olunmamistir.

1941 agustos'unda, roosevelt ile churcill atlantikte bir savas gemisinde bulusarak, "atlantik yasasi" (veya beyannamesi) (atlantic charter) denilen belgeyi imzaladilar. beyannamenin esas prensipleri özgürlük ve demokrasinin korunmasi hakkindaydi ve sonralari birlesmis milletler andlasmasinin temeli olmustur. ayni yil sonlarinda, washington roosevelt ile churcill tekrar bulustular.

1 ocak 1942'de almanya'ya karsi savas açmis bulunan 26 devletin imzasi ile washington'da "birlesmis milletler beyannamesi" isimli belge imzalandi ve atlantik yasasindaki prensipler kabul olunarak, son zafer kadar savasin sürdürülmesi kararlastirildi. 18-20 temmuz 1942'de, londra'da ingiliz-amerikan konferansinda, kuzey afrika'ya öncelikle bir çikarma yapilmasi ve avrupa'da açilacak ikinci cephe için çikarmanin da 1943 yilinda alinmasi kararlastirildi.
30 ocak 1942'de, adana'da türk cumhurbaskani i. inönü ile churcill görüstüler ve türkiye'nin savasa katilmasi konusuldu. inönü ihtiyatli davrandi ve önce önemli askeri malzeme yardimi istedi.

12-26 mayis 1943'de washington'da churcill ile roosevelt arasindaki konferansta, italya'ya çikarma yapilmasi, avrupa'daki ikinci cephenin açilmasi ve savas sonrasinda kurulacak avrupa ve dünya düzeni haklarinda kararlar alindi. ayni yilin agustos'unda, churcill ile ingiliz ve abd genelkurmaylari arasinda "overlord" kod ismiyle ikinci cephe ve "anvil" ismiyle sicilya çikarmasi planlari kesinlesti.

19-30 ekim1943'de moskova konferans'inda 3 müttefik disisleri bakanlari (hul, eden ve molotov) ikinci cephenin açilmasi, savas sonrasinda sürdürülecek isbirligi, büyük devletlerin nüfuz sahalari, kolonilerin gelecegi, savas suçlularina yapilacak islemler gibi konulari görüstüler. aralarinda bazi anlasmazliklar belirdi.
1943 yili 22-26 kasim tarihlerinde ruslarla tahran'da görüsmeye orturmadan önce, roosevelt, churcill ve Çan kay sek aralarinda kahire konferansini yaptilar.

28 kasim-1 aralik 1943 tahran konferansinda roosevelt, churcill ve stalin biraraya gelerek su ana konularda karar aldilar; ikinci cephenin açilmasi, türkiye'nin savasa girmesi, dünyanin savas sonrasi düzeni, polonya'nin gelecegi, müttefik çikarmasinin fransa'ya yapilmasi gibi konularda oldu. tam bir anlasma görülemedi.
4-6 aralik kahire toplantisinda, churcill ile i.inönü türkiye'nin savasa katilmasini tekrar görüstüler. churcill biran önce türkiye'yi savasa sokmak arzusundaydi, fakat inönü ihtiyatli davranmaktaydi.

1944 yil 21 agustos-7 ekim arasi amerika'da dumbarton oaks konferansi yapildi ve gelecekte kurulacak birlesmis milletler teskilatinin esaslari saptandi.

9-20 ekim'de de churcill ve stalin moskova konferansinda, balkanlardaki nüfuz bölgeleri, montrö bogazlar sözlesmesinin degistirilmesi gibi konulari görüstüler. polonya'nin sinirlari konusunda anlasmazlik oldu.

4-11 subat 1945'te, yalta konferansinda roosevelt, churchill, stalin toplanarak, uzakdogudaki durumun gelecegi, almanya'nin gelecegi, savas tazminatlari, birlesmis milletlerin kurulusu, polonya meselesi iran ve bogazlar konularini görüstüler. bu konferans savas sonrasi dünyasinin gelecegi için çok önemli olmustur. bazi yazarlar buna "dünyanin taksimi konferansi" demektedirler. ruslar bu konferansta kendi lehlerine birçok kararlar çikardilar. bu toplantida, abd ile ruslarin savas sonrasindaki nüfuz ve çikar bölgelerini saptadiklari ve ileri sürülmektedir.

17 temmuz-2 agustos potsdam konferansinda, abd, ingiliz ve sovyet liderleri tekrar biraraya geldiler. ancak, roosevelt ölmüs yerine truman geçmisti ve ingiltere'yi churcill temsil etmekteyken bu siradaki seçimleri kaybettiginden yeni basbakan atlee onun yerine devam etti. rusya'yi ise gene stalin temsil etmekteydi.bu konferansta almanya'ya yapilacak muamele hakkinda yalta'da alinmis olan kararlar tekrar teyid edilmis ve simdilik bir hükümet kurulmamasi, ekonomik ve endüstriyel büyük karteller, töristler ve sendikalarin dagitilmasi, ve savas sonrasi üretiminin kisitlanmasi öngörülüyordu. dogu prusya'daki königsberg ve civari rusya'ya birakiliyordu. polonya'nin bati siniri oder-neisse hatti oluyor, Çekoslovakya, macaristan ve polonya'daki almanlar için de almanya'ya göç karari aliniyordu.

böylece bu konferans almanya'nin gelecegi ve dogu avrupa ülkeleri için önemli neticeler yaratmistir. topyekün savas (total war) niteligindeki ikinci dünya savasi, askerlik teknigi yönünden de çok önemli sonuçlar vermistir. tank ve zirhli raçlar çok genis ölçüde kullanilmis, hava kuvvetleri de hayati önemde olduklarini ispatlamislar ve en büyük rolü oynamislardir. denizalti savaslari da bu silahin etkinligini ortaya koymustur. ayrica uçak gemileri pasifik savasinda, bunlarin gelecek için ne kadar kiymetli ve vurucu bir silah oldugunu ispatlamistir.

denizden karaya yapilan normandiya ve pasifik çikarmalari ise askerlik alaninda yeni bir amfibik harekat devri açmistir.
"pilotsuz uçak" denilen v-1 ve v-2 alman füzelerinin de kullanildigi bu savasin en önemli askeri neticesi kuskusuz, atom bombasinin yapilmasi ve kullanilmasi olmustur.

ikinci dünya savasinda ugranilan kayiplar olaganüstü derecede önemli olmustur. bazi kaynaklara göre savas masraflari 1.5 trilyon dolar olmus, diger bazi kaynaklar ise ugranilan tahribat ile maddi kaybin 4 trilyon dolar oldugunu hesaplamislardir.
bu savas boyunca (1939-45) çesitli ülkelerde 110 milyon kisi silah altina alinmistir. bunlarin 27 milyonu savasta cephelerde kirilmis, 25 milyon kisi de cephe gerisinde sivillerden ölmüstür (bu rakamin 5-6 milyonu nazizmin yürüttügü irkçilik olaylari neticesi yokedilen, büyük çogunlugu yahudi olan halktir). savasta en agir kayiplar rusya'nin (17 milyon) ve almanya'nin (6 milyon) olmus, abd ise 259 bin kayip vermistir.

ikinci dünya savasi bina ve yerlesme merkezlerinin tahribi bakimindan da insanliga felaketler getirmistir. Örnegin almanya'da 1.6 milyon ev yikilmis (7.5 milyon kisi evsiz kalmis), rusya'da ise 6 milyon ev yikilmis ve 1710 sehir ve kasaba ile 70 bin kadar köy tahrip olmustur.

ikinci dünya savasindan önemli miktarda toprak kazanarak çikan tek ülke rusya olmustur. finlandiya'dan parçalar, estonya, letonya, litvanya, dogu prusya'nin bir kismi, polonya'dan Çekoslovakya'dan ve romanya'dan parçalar alarak toplam 475 bin km. kare toprak ve buralarin 24 milyonluk nüfusunu almistir.

savas sonucu, almanya, dogu ve bati olarak iki parçaya ayrilmis, dogu avrupa ülkelerinde (polonya, romanya, macaristan, Çekoslovakya, bulgaristan, arnavutluk) komünist rejim kurulmus, Çin'de yillardan beri süren komünist ihtilal birkaç sene içinde basariya ulasarak, bu ülke de komünist rejimi benimsemistir.

savas sonrasindan batili ülkelerde büyük sayida asker terhis etmisler ve artik birlesmis milletler'in dünya düzenini saglayacagini düsünmüslerdir.

ancak, çikan çesitli pürüzlü konular ve gerginlikler ile "soguk savas" denilen döneme girilmis, yeniden askeri ve siyasi bloklasmalar (nato ve varsova pakti) ile silahlanma yarisina ve özellikle nükleer silahlarin gelistirilmesine önem verilmistir.

savas sonrasinda, 1947'de paris baris antlasmalariyla, müttefiklerle italya, finlandiya, bulgaristan, macaristan ve romanya arasinda baris yapilmistir.

japonya ile de 1952'de san fransisco baris antlasmasi imzalanarak amerikan isgali sona ermis ve bu ülkeye yeniden bagimsizlik verilmistir.

almanya ikiye bölünmüs ve ayri ayri devletler halini almis bulunduklarindan, bir baris antlasmasi imzalanmasi mümkün olamamistir.

savastan sonra nürnberg'de bir müttefik askeri mahkemesi nazi harp suçlularini yaralayarak idama ve agir hapis cezalarina mahkum etmistir.
19. 40 milyon civarı insanın öldüğünü duymuştum..bunun 20 milyon civarı rusyanın kayıplarıymış. bunların 20-40 bin taneside azeri türkü..* tabe diskaveri çenıl * we benzeri amerika reklamı yapan belgesel kanalları * bu tarz tarihi olayları hep amerika tarafından aktardığı için (bkz: amerikan emperyalizmi) bu kanalları kaynana aranıyor * ve türevlerine tercih eden günümüzün az sayıda ve araştırarak öğrenmeyi bilmeyen (bkz: araştırarak öğrenmek) (bkz: yatarak öğrenmek) türk gençliği bu savaşı perl harbır * dan ve ona cevap olarak verilen karşı saldırıdan ibaret sanmakta.
ayrıca
(bkz: soğuk savaş)
(bkz: hitler)
(bkz: sovyet sosyalist cumhuriyetleri)
20. Ülkem insanının ve yeni ulus-devletçi gençliğin, türkiye üzerine üretliecek komplo teorisi'leri mahzeni olamadığı için önemine oranla ilgisi düşük olan insanlığın en acı savaşı. entryilerde bile adolf hitlerin gölgesinde kalmış savaştır aynı zamanda. resmi türk tarih eğitiminde 1 ya da 2 sayfayla geçiştirilmesi first person shooter ve real time strateji oyunlarının ilgi çekmesi olmasa belki de asla bilinmeyecek koca tarihsel vukuat.
...
20 bilmemkaç küsür yaşşına gelmiş bazı biyoloji asistanlarının bile yahudi soykırımından haberdarı olmaması ürükülecek bir hadisedir. nedenleriyle, dünya tarihine olan muazzam etkisiyle, yaşanan acıların yarattığı hayal kırıklıklarıyla mutlaka bilinmesi gerekir aslında.
21. keferenin birbirine yaptığı haçlı saldırılar bütünüdür.
22. türkiye'nin girmemek için bin bir türlü siyasi manevra yaptığı savaştır, bugünün dışişlerinin gülünesi haliyle karşılaştırıldığında insan pek bir şaşırıyor.
savaş türkiye'ye teğet geçmemiştir pek, ama yukarda dendiği üzere tarih kitaplarında bir iki sayfayla kaldığından pek bilemiyoruz. almanya bulgaristan'a kadar ilerlediğinde türkiye'de de oldukça mesafe almıştı aslında. bir kere yeni yeni ayaklanmaya başlaya türk ekonomisine almanya'dan büyük destek geliyordu, öyle ki dış ticaretin *%80'lik bir kısmını almanya taşıyordu. karşılıklı ticari anlaşmaların içine özenle askeri maddeler de sokuşturulmuştu, türkiye yakın zamana kadar dış tehdit dendiğinde almanya'yı aklının ucuna getirmeyip sadece italya'yla uğraştığından biraz da gafil avlanmıştır bu noktada. bu yüzden almanya'yla iplerin kopması çok da istenesi bir durum değildi, rusya'nın desteğini o tarihte çekmiş olduğu ve türkiye'nin ister istemez savaş ekonomisine girdiği, sokaklarda insanların karneyle kara borsayla uğraştığı hatırlanırsa. diğer yanda da olayın ideolojik boyutu var tabii ki. nasıl olduğunu pek anlayamamış olsam da türkiye'de genç kesim üzerinde nasyonal sosyalizm giderek etkili olmaya başlamıştı.* türkiye'ye özgü bir durum değil tabii ki, hitler almanyasının klasik yaklaşımıydı bir yandan ekonomiyi kendisine bağımlı kılarken diğer yandan da ideolojik propagandayla haklta, özellikle de genç kesimde sempati yaratmak. türkiye'de bu işi yapmak üzere von pappen gönderilmiştir**. ya elçi ya da askeri ateşe vb. bir görevle gelen bu adamın esas görevi türkiye'yi savaşa sokmaktı, ama ne ettiyse başarılı olamamıştır. bunun net bir şekilde ortaya çıkmasıyla almanya türkiye'yi zorlamayı bırakmış, güneyden suriye ve iran üzerinden yürümeyi, kuzeyde de rusya'yı ele geçirmeyi planladığından türkiye'nin nasıl olsa kucağına düşeceğini düşünmüştür, ama sonra rusya'dan ağzının payını alınca bunlar mümkün olmamıştır.
23. günümüzdeki oyun firmalarının ekmek teknesidir. eğer böyle bir savaş olmasaydı muhtemelen etrafımızda, evlerinde veya net cafelerde bilgisayar başında, uzaktan ineğin kıçına portakal sokmaya çalışan oyunsever gençler olacaktı.
24. (bkz: operasyon barbarossa) (bkz: blitzkrieg) (bkz: stalingrad)
25. avrupa birliğinin en önemli kuruluş gerekçelerinden birisidir. bu açıdan 50 yıl önce birbirini kesen almanya, ingiltere ve fransanın bugün aynı birlikte olması bu karşın fransızların veya avusturyalıların 200-300 yıl önceki savaşlar sebebiyle bizden nefret etmesi insana "ulan ya bizimkiler zamanında iyi korkutmuş bunları ya da bu adamlar bizi cidden sevmiyor" dedirtmektedir.
»
Alakalı olabilir!
- ikinci dunya
- ikinci kosova savasi
- ikinci asama
- ikinci korfez savasi
- ikinci dunya savasi nda yahudi parmagi

nedir.Net