iktidar
1. erk, yetki, fors, para, araba, cazibe, entry silme, yazar ucurma gibi anlamlara gelir.
2. sahip olunana kadar eleştirilen sahip olunduktan sonra ise kötüye kullanmanın neredeyse zaruri olduğu bir olgu.
3. (bkz: sozlukte iktidar mucadelesi)
(bkz: adının yanında parantez icinde s yazanın kendini sözlüğün allahı sanması)
4. kudreti yetme, muktedir olma.
5. (bkz: siyaset)
(bkz: politika)
(bkz: siyasi parti)
(bkz: kabine)
6. insan yonetme makinesi
7. hükümetler en seçkin insanlardan meydana gelmiş olsaydılar, tüm halkın birkaç kişiye boyun eğmesi haklı gösterilebilirdi; oysa durum böyle değildir, geçmişte de böyle olmamıştır, gelecekte de olmayacaktır. halka hükmedenler genellikle en kötü, en değersiz, en acımasız, en yalancı kimselerdir; ve bu bir raslantı değildir.

kaynak: savaşa karşı yazılar

iktidar; baskı aracıdır, kötüdür. insanın fikirlerini, davranışlarını, inançlarını yasaklar. yaptırıma dayanır, gücünü ve yetkisini insanlardan aldığını rivayet eder; oysa korkutarak güce ve yetkiye sahip olmuştur, elinde tutmaktadır.
8. kendisine sahip olana sahip olması gibi bir özelliği vardır. geçmişi, fikirleri, duyguları, hayalleri ne olursa olsun, iktidarı eline geçiren* kişi bir öncekine evrilir. iktidarın kendisine sahip olandan talep ettiği şeyler vardır, örneğin gücü elinize almadan iktidar olamazsınız, karşıtlarınızı yaratmadan iktidarda kalamazsınız, karşıtlarını ortadan kaldırmadan veya ezmeden hiç kalamazsınız. iktidara sahip olan hayır deme hakkını bir kenara bırakmak ve "gereğini" yapmak zorundadır, iktidara geldiğinde, yeterince uzun bir süre sonra - ki bu üç beş gün falan da olabilir - hitler'le isa'nın hiçbir farkı olmayacaktır. isa'yı elinde kılıç kafir romalıları keserken hayal etmek çok mu zor? öyleyse muhammet'e bakın.
hükmeden, asla hükmedilen olamaz, hükmetmenin doğasında ezmek, sindirmek vardır, ve bunu bir şekilde legalize etmek. öyle ki, seni, seni ezeni sevecek hale getirmek. gerekirse ağzına bir parmak çalmak, gündüz iş yerinde hükmedilen olan işçiyi, akşam evinde baba ya da koca yapmak. babanı sevmelisin, kocanı sevmelisin ve ikisine de itaat etmelisin. severek itaat etmek diye birşey yoktur, sevgi itaati içermez, boyun eğdirmeyi de öyle. bize sahip olanı asla sevmeyiz, bu ister sevgili olsun ister tanrı gibi metafizik bir kavram. ancak sahip olan sevilmek ister, ezişini kaybetmek, göz boyamak için.
en masum adam bile, iktidara geldiğinde değişmek zorundadır, aksi halde iktidarı asla kalıcı olamayacaktır. gerçek kahramanlık, iktidarı halk adına almak değil (çünkü böyle birşey mümkün değil) onu halk adına reddetmektir. o her kimse, ancak tepenize dikilmediği takdirde sevdiğinizi söyleyebilirsiniz ve o her kimse ancak tepenize dikilmediği takdirde kardeşinizdir güvenebileceğiniz. iktidar yalandır, riyadır. güçtür, kandır. bunlardan uzak durmanın tek yolu, iktidarın kendisinden uzak durmaktır, bunlarsız iktidar olmaz. ve ancak tüm iktidarlardan kurtulduğunuz zaman özgür olduğunuz, insan olduğunuz andır. insanlık adına ne varsa temiz kalmış, iktidar işte onun eli kanlı katilidir.
9. kendini meşrulaştıramadığı sürece sallantıda olması kaçınılmaz olan statü. kendini meşrulaştırma yöntemleri de çeşitli sosyologlarca araştırılmıştır.*örneğin iktidar gücünü demokrasiden alabilir ya da iktidar gücünü dinsel öğelerden alabilir. bunların yanında elbetteki elinde fiziksel gücü bulunduranlar iktidar sahibi olabilirler. aslında meşrulaştırma yöntemlerinin iktidar açısından olumlu sonuç verme olasılığı, iktidarın üstünlük kurmaya çalıştığı kitlenin, iktidarı kabul edebilme düzeyiyle doğrudan ilintilidir.***
Alakalı olabilir!
- iktidarsiz
- iktidar tasi
- iktiza
- iktifa
- iktisat

nedir.Net