immanuel kant
1. dogmatik uykusundan david hume sayesinde uyanan kant, immanuel: 1724-1804 yılları arasında yaşamış olan ünlü alman filozofudur temel eserleri: kritik der reinen vernunft (saf aklın eleştirisi), kritik der pratischen vernunft (pratik aklın eleştirisi) ve kritik der urteilkraft (yargı gücünün eleştirisi).
2. hayatı boyunca yaşadığı kasabadan hiç ayrılmadan felsefe yapan filozof. * *
3. "elma var mı yok mu?" sorusunu sormuş kişi.
4. çok dakikmiş. hayatını boyunca bir kez bile terketmediği konigsberg'de insanlar, saatlerini onun sabahları evden çıktığı vakte göre ayarlarmış. sadece bir gün geç çıkmış evinden. o gün de fransız ihtilali gerçekleşmiş. (diğer bir tevatür, o gün kant'ın jean jacques rousseau'nun toplum sözleşmesi'ni elinden bırakamadığı için geç kaldığı yönündedir)
5. ahlak felsefesi için çok mühim bir insan. kant'a göre evrensel ahlak kuralları bulmak mümkündür ve bunun yolu mantıktan geçer. buraya kadar güzel... lâkin kant'ın duygulara zerre kadar değer vermemesi ve görevin hoşlanıldığı için yapılmasının değil, görev olduğu için yapılmasının takdir edilesi olduğunu savunması fikirlerini normal bir insan tarafından kabullenilemez yapmaktadır...
6. lise yıllarında* felsefe derslerinde adının geçtiği yerlerde isminin emmanuelle ile benzerliği yüzünden sınıfça kıkırdadığımız filozof. e gençtik o zaman hormonluyduk, normaldi bunlar.
7. su andaki dunya duzeninin (bkz: liberalizm) kurucusu olarak kabul edilen bir filozof...asil olay su ki liberalizm diye bir kavram atmamistir ortaya. ancak tabi sonradan anlasilmistir ki kant in demokratik baris tezi tamamiyle liberalizm in temelini savunmaktadir.

8. isminin 'immanuel can't' seklinde de yazilabildigi durumu goz onune alinirsa.... bu asiri görev bilincinin ve disiplin anlayisinin kisisel komplekslerinden kaynaklandigi düsünülebilecek kisi.....
9. (bkz: gorev ahlakı)
10. 22 nisan 1724'te doğmuş ve 12 şubat 1824'te vefat etmiştir.
11. zihnin bilgiyi bulma yollarini incelemis yazar. kendisinden once felsefe dunyasi ikiye ayrilmis durumdaydi. kimileri(bkz: empirikler) bilginin tamamen deneyden, yani dis dunyadan elde edilecegini, kimileri(bkz: rasyonalistler) de aklin, biricik ve tek bilgi edinme kaynagi oldugunu iddia ediyordu.

sonra birden hume diye bir adam ortaya cikti ve nedenselligin insanligin uydurmasi oldugunu ispatlayarak felsefeyi derin bir bosluga itti. nedensellik kavrami olmadiktan sonra dusunmenin de bir anlami kalmadigindan tum filozoflar derin bir uzuntu ve kederle doldular, zira tek isleri olan dusunmenin gereksizlestigi nedensiz dunyada yasamak onlara izdirap veriyordu.

kant ta yuksek depresyon dalgalariyla bogusan filozoflardan biriydi. dunyanin belirginliginin hume tarafindan yok edilmis olmasi ve yok edilisi durduramayisi onu intiharlara kadar suruklerken bir elma dustu basina ve simsekler kafasinda ardi ardina cakmaya basladi.. tek yol hume a karsi cikmakti.. cikti da..

kant in ilk isi gercek bilginin nasil elde edilecegine dair kafa patlatmak oldu. bu kafa patlatmalarin urunu saf aklin elestirisi adli unlu kitabi oldu. bu kitapta askin teorisini (transandantal teori) anlatti. bu teoriye gore dis nesnelerden deneyimlenen veriler, algilama sistemimizdeki (tum insalarda evrensel olarak var olan iki form) zaman ve mekan formlarina girer. daha sonra -simdi burada tek tek anlatamayacagim- on iki kategoriye giren bu veriler anlayabilecegimiz sekle girerler. tum insanlikta var olan imgelem(imagination) yoluyla bilgi olurlar ve anlama olayi gerceklesir. gordugunuz gibi bilginin kaynagi dis nesneler, onu sekilleyen, gercekleyen ve sonuclayan ise her insanda evrensel olarak bulunan a priori formlar ve kavrlamlardir. diger bir anlamda akildir.

kant, hume un aklin uydurmasi oldugunu soyledigi nedenselligi, aklin bir parcasi haline getirmistir. iyi ki de getirmistir. her ne kadar emprikleri ve rasyonalistleri tam olarak baristiramadiysa da en azindan felsefeyi duraklamdan kurtarmistir.***
12. (bkz: kategorik imperatif)
13. ona göre bilgi "sentetik a priori"dir
14. karikatürden nefret eden filozof.
15. dakikliği ile ün yapmış bir filozoftur ve bir rivayete göre kant, her sabah saat 10 da yürüyüş yaparmış. dakikliğinden şaşmayacağı bilindiği için insanlar, saatlerini kant a göre ayarlarmış.
16. "evlilik iki tarafın birbirinin cinsel organlarını satın almasıdır" demiş. sonra da tahmin edebileceğiniz üzere bakir ölmüş. cümleleri de çok uzun ve ağırdır. *
17. "üzerimdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlak yasası" demiş insandır.
edit: sözün tamamı "iki şey, üzerlerine sık sık eğilip ısrarla düşünülürse, insanın ruhsal yapısını hep yeni, hep artan bir hayranlık ve korkunç bir saygıyla dolduruyor: üzerimdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlak yasası." şeklindedir.
18. felsefeyi canlandıran filozof..

günümüz felsefesinin hala tartıştığı evrensel ahlak yasasi fikrini ortaya atmiştir..ömrünü bu ahlak yasası fikri ile geçişrmiştir hatta mezar taşında "üzerimde yıdızlı gök ve içimde ahlak yasası" yazmaktadır vasiyeti üzerine..
19. avrupanın en büyük üstadlarından biridir 1724 yılında doğmuştur. 13 yaşındayken annesi ölmüştür. 1770'de "duyular ve kavranabilir alemin sekil ve esasları" 1781'de "saf aklın tenkidi" isimli eserleri yazmıştır. Ölürken son sözü"das ist gut" olmuştur.
20. - kant müzik dinlemezdi. "roman okumak beyni eritir" derdi.
21. (bkz: platon/buyuk engizisyoncu)
22. kritisizm temsilcisidir.
-genel geçer bilgiye akıl ve deneyimle ulaşılır.
-"bilgi deneyden doğar ancak tamamen deney değildir."
-bilgilerin ham maddesini duyu verileri oluştururken akıl bunları işler.
-metafiziği eleştirmiştir.
ahlak felsefesi için ise;
-*iyi nedir?
-*"kendine yapılmasını istemediğini sende baskasına yapma!"
-kant'ın ödev anlayışı:
-bir eylemin ahlaki olup olmadığını belirleyen, o eylemin dayandığı niyettir.
23. "ahlak felsefesi için çok mühim bir insan" demiş yukarda birisi. kant'ın ahlak felsefesinin yerinde şimdilerde cant -ikiyüzlülük- var diyordu bir fikir adamı.
Alakalı olabilir!
- immanent
- immanuel wallerstein
- immature
- immanuel tolstoyevski

nedir.Net