incil »
1. 4 kutsal kitaptan hristiyan'larin inandigi
2. misyonerler sayesinde inanılmaz bir şekilde heryerde görebileceğiniz,hatta türkiye'de kur'an dan daha çok bulunduğunu zannettiğim,bedava çoğu yerde bulabileceğiniz,hakkında gazetelerde beleş dağıtıldığını haykıran ilanlara rastalayacağınız kutsal kitap çeşidi.
3. genel kültürümüz artsın,cahil kalmayalım diye çığıranlar,birkaç hafta gazeteler baksın şansına büyük ihtimalle bir ilana rastlayabilirler.
4. hıristiyanların kutsal kitabı.4 incil,matta,markos,luka ve yuhanna tarafından yazılmıştır.hatta bu 4 incilin birçok bölümü birbirinin aynıdır,bu da bu kişilerin birbirlerinden kopya çektiğini gösteriyor.İncilin kapsamında 4 incil ,habercilerin işleri ve o zamanki devletlere yazılmış mektupları vardır.İncil arapça bir kelimedir, türk hıristiyanlar incile "sevindirici haber" veya "müjde" demeyi tercih ederler.
5. (bkz: kanonik inciller)
(bkz: sinoptik inciller)
(bkz: matta incili)
(bkz: markos incili)
(bkz: luka incili)
(bkz: yuhanna incili)
(bkz: barnabas incili)
6. incillerin sayısı aslında dörtten çok daha fazladır. hatta barnabos incilinin matta, markos, luka ve yuhanna incillerinden daha tutarlı ve tarihi verilere daha yakın olduğu iddia edilir. iznik konsülünde (birincisi olmalı) resmi inciller malum dört incil seçilmiştir, öteki inciller yasaklanmış arius afaroz edilmiştir. ayrıca isa, kitap olarak eski ahiti kabul etmiş ve bunun tartışılmasına bile izin vermemiştir, bu da incilin meşruiyetinin tartışılmasına neden olmuştur.
7. dört kutsal kitap arasında hristiyanların inanmış olduğu kitaptır. aslında hz isa zamanında yazılmamış olup daha sonra havarileri tarafından kaleme alınmıştır. sırf bu sebep bile incilin değiştirilmiş olabileceği ihtimalini kuvvetlendirmektedir.
misyonerler tarafından bedava dağıtılmaktadır. almak, okumak, dağıtmak, din değiştirmek isteyenler sipariş edebilirler. incilinizin yanında bir isa mesih filmi ve birkaç broşür kargo ile evinize kadar gelmektedir.
http://www.isamesih.org
8. rekorları hala kırılamamış coksatan*. bugüne dek dünyada en fazla satılmış kitap.
9. satilmayan ucretsiz dagitilan kitap.
10. son zamanlarda özellikle iç anadolu bölgesinde içinde 100 $ ile birlikte hediye edilen* kitap
11. orijinali papa' da bulunan, bütün dünyayı kandırmış ya da dünyanın kendi kendisini kandırmasını sağlamış kitap.
12. geçen sene bir kiliseden 500bin liraya aldğımı ve okuduğum kitap. oldukça etkiyicidir. * *
13. (bkz: seyahatname)
14. özet geçilen ve istekler doğrultusunda,içinde yontulmuş gerçekler ve yontulmamış yalanlar bulunduran kitap***
15. orjinal hali bozulmuş bir kutsal kitaptır. zamanında ayetler isa ya inerken yazıya geçirilmedi, sadece bu işle görevli insanlar tarafından bölüm bölüm ezberlendi. hz isa öldüğü zaman bunlar bir araya getirildi ancak herkes farklı birşeyler bildiğinden orjinal incil oluşturulamadı. bunun yerine her * papaz kendi kafasına göre inciller yazdı. ve bu silsilenin sonucunda ortaya yaklaşık 400000 incil çıktı. * * bunun üzerine izmit te toplanan papalar komitesi, bu incillerin içinden matta, markos, luka ve yuhanna nın yazdıklarını resmi inciller olarak ilan etti. ilginç olan şudur ki, o zaman din adamıyım diye geçinen rahipler, bazı incillere tanrının çiğ sebze ve meyvayla beslendiğini bile yazmışlardı. komitenin seçtiği 4 incilin de aralarında bariz farklar vardır. ancak sonuçta dördünün de verdikleri bilgiler doğruyla uyuşmaz. örneğin incil de hz isa nın çarmıha gerildiği yazar, ancak çarmıha gerilen o değil, ona tıpatıp benzeyen başka bir kuldur. çarmıh işlemi sırasında allah hz isa yı kendi katına almıştır.
16. isa mesih'e incil adında bir kitap inmedi. isa öldükten sonra havarileri tarafından isanın hayatı yazıldı. 4 versiyonu vardır. içinde isanın sözleri ve yaptıkları vardır...
17. roma imparatoru tarafından kaleme alınmış şu anki incil paganist inançlarla imparatorluk ideolojisinin yansımasıdır bozulmuş incilde anlatılan isa hiç yaşamamıştır o hayatın büyük bir kısmı anadolulu bir ermişin hayatından alıntır ve roma'nın kutsal çıkarlarına uygun bir kitaptır.
18. hristiyanların din kitabı.matta,markos,luka,yuhanno diye bölümleri vardı galiba.hz.isaya gönderilmiştir.
19. bir çok versiyonu olmakla beraber yüzyıllar önce iznik'te yapılan bir toplantıda 4 tanesi kararlaştırılmıştır. en son "hain" zannedilen yahuda iskaryot'a dair de bir incil bulunmuştur.
20. yanlış hatırlamıyorsam i.s.72 yılında yazılmıştır.
21. isa peygamberin yakininda olanlarin yazdigi, (#140240) numarali enrtyde de belirtildigi uzere, kitaplar butunudur.
isin ilginc yani peygamber tarafindan degil, arkadaslari tarafindan yazilan bu kitabin inananlari cok fazladir. isa'nin olumune sebebiyet veren roma imparatorlugunun vatikan yaratma becerisi de takdire sayandir.
(bkz: suru toplumu).
22. (bkz: 571 iznik konferansinda) ana şekilleri belirtilmiş bir çok versiyonu yok edilmiş geriye 4 tane birde kaçak
(bkz: barnaba incili) kalmıştır.
23. isa'nın birkaç havarisi ve bu havarilerin birkaç iyi arkadaşı tarafından yazılmış olduğu önsözünde belirtilmiştir. hal böyle olunca incil, tanrının sözlerinin birincil elden aktarımı olmak bir yana; yazan kimselerin yorumlarından ve çeşitli söylencelerden beslenmiş olma ihtimali çok yüksek olan * ve bu yönüyle ilahiyet bağlamında güvenilirlik sağlaması güç olan bir kaynaktır. incil tabanlı bir teslimiyetin, tanrı kaynaklı olmayan birtakım öğretileri ve düşünceleri de benimsemeyi öngörmesi -ikinci eller tarafından yazıldığı için- neredeyse kaçınılmazdır. *
24. kayıp bir ayetinde isa nın kiliseye ve cemaatleşmeye karşı olduğu; hristiyanlığın bir dinden çok toplumsal bir felesefe olması gerektiği söylenen kitap. *
ayrıca 4 kutsal kitaptan en çok satanı. inanılmaz bir promosyon inanılmaz bir pazarlama tekniği.
25. mehmet ali ağca nın 100 sayfalık kendi versiyonuyla bugün çağrı yapıp inanmamızı istediği kutsal kitap.
»
Alakalı olabilir!
- inci
- incivil
- incirli
- incir
- incik

nedir.Net