indie
1. kısaca independet..
türkçesi bağımsız anlamına gelir.

genelde muzik türünün önüne gelerek o topluluğun yada kişinin kafasına göre bağımsızca muzik yaptığını anlatır..buda en basit anlamda plak şirketlerinin kısıtlamalarından kurtulmak demektir sanatçı kişi için..dinleyicilerin beklentisi açısından da kaygıları yoktur bu kişilerin..
(bkz: indie rock)
(bkz: indie pop)
(bkz: indie electronic)
(bkz: sadcore)
(bkz: emo)*
2. (bkz: independent)
3. kaygısız müzik.
4. turkiye'de yeni yeni bir iki insanin adim attigi olaydir bu. genelde ulkemizde herkes pop sarkilara yoneldigi ve para para diye aglayan sanatcilar oldugu icin maalesef ornekleri nadirdir.
5. en tercih edilesi müzik türlerinden birisidir. herhangi bir yargıya dayanmadan, "höt" diye spontan çıkan musikidir. dinlerken bir farkı olduğunu zaten anlarsınız.
6. tavır olarak ucundan azıcık post rock'a benzeyen müzik türü..
7. çok genel bir müzik türüdür..altında post rock'ı da barındırır , elektronik müziği de barındırır..
notalarla , melodilerle çokta alakası yoktur..
asıl önemli nokta "indie" kelimesinin karşılığı olan "bağımsız" kavramıdır..gruplar ya da sanatçılar hiç bir kaygıya bağlı kalmamak için bağımsız plak şirketleri ile çalışırlar ya da kendi plak şirketlerini bile kurabilirler..çünkü çoğu plak şirketleri ticari kaygılar doğrultusunda grupların müzikal yapısına ve tavırlarına karışabilir..bu da kimi grup için çok büyük bi problemdir kimisi içinse önemsizdir.
bunun sonucunda yaptıkları tür indie rock , indie pop , indie electronic falan şeklinde adlandırılır..
deneysel ve kaygısız olan her müzik* nerdeyse indie sayılır..

yani şöyle düşünelim bağımsız sinema'yı neye göre değerlindiriyosak indie müzik'te ona göre değerlendirilebilir.

ha indie müzik sayesinde de büyümüş plak şirketleri vardır..ama tabi bunlar müziği bilinçli dinleyen bir kaç ülkede ya da şehirde gelişmişlerdir..
ki zaten müzik bir sanatsa kesinlikle kaygısız olmalıdır..
ülkemizde de plak şirketleri kaygısız isimlere sahip çıkmaya başlamış ve bu tür bir piyasa yaratmışladır..ama genelde elektronik altyapı üstüne etnik bişilerden öteye gidememiştir henüz bu piyasa.

e bir de indie pop kavramı mevcut..ironisi güzeliğidir , anlayana.
zaten günümüzde artık dünyanın en popüler plak şirketleri bile bazı kaygılardan sıyrılmış ve müziğin önünü açmıştır zaten..

ha "indie" kavramı müzik piyasasından kaybolur mu ?

müziğin kalıpları olmadığı unutulmadıkça , arıza bünyeler kağıttan bile bin türlü ses çıkardıkça , efektler samplelar nice müzik aleti ile kaynaştıkça ve notalar sonsuzluğa doğru gittikçe ; indie müzik kulaklarımızdan beynimize yer yerse ruhumuza dokunmaya devam edicektir..

8. daha sanatsal, deneysel bir müzik tarzıdır. diğerleri gibi klişe olmaktan çıkar, bu kategoriye giren grupların çoğu özgün müzikler yapmaktadır.
9. indie music magazine: http://www.losingtoday.com/
10. esas olarak akla ilk indie rock'ı getiren müzik türü. eğer tv, radyo, internet gibi araçların dünyaya sunduğu popülerite üzerine kurulu olan ve "müzik yapmaktan başka" kaygıları çok fazla taşıyan şeyleri sevmiyorsanız indie'i sevebilirsiniz. ayrıca indie diyince akla ilk olarak the smiths gelmelidir! günümüzde en iyi örneklerini amerika ve ingiltere'de görebiliriz. zaten amerikan indie'si ve ingiliz indie'si diye ayrımlar vardır. ayrıca günümzde anlamını biraz olsun yitiren post rock ve grupları da zaman zaman bu katagoriye sokulmaktadır.
Alakalı olabilir!
- indi
- indirme
- indis
- indir
- india

nedir.Net