ingiltere »
1. herşeyden önce adadır yağmurlu kasvetli bir havası vardır.türk insanına göre diildir anlıycanız. çok fazla sıcaklık değişimi olduğundan paso sis çöker.başkenti londradır,sheffield başlıca sanayii şehridir,liverpool avrupanın limanı konumundadır. kuzeyinde konuşulan dil akıllara sakattır,güneyinde ise düzgün akıcı ve doğru bir ingilizce konuşulmaktadır.kızları sütyen giymezler bu yüzden çıt çıtmış kopçaymış uğraşmazsınız bu bakımdan iyidir.müthiş pahalıdır.erkekleri orospu çocuğunun en önde gidenleridir,hepsi gel beni döv diye gözünüzün içine bakarlar.tek yakalanırsa fırsatın tepilmemesi gerekir zira genelde 8-10 kişilik gruplar halinde gezer bu puştlar,futbolla yatıp rock'n roll'la kalkarlar.gezilecek görülecek yerleride vardır.diğer avrupa ülkeleri gibi(isviçre,hollanda,belçika)düzenli değildir,hayat standartları yüksektir herkes iyi para kazanır. londra'da tam bir istanbul havası vardır *,trafik illettir hele yağmurda.sokakları pistir,gece kızlar için tehlikeli olabilir.themes nehri şehri ikiye böler,big ben böle ortalık yerde sik gibi durur,hyde park inanılmaz büyüktür ve herşey serbesttir.yaşanılırmı londra'da ewt ama (bkz: bir başkadır benim memleketim) yerim ingilteresini
2. dunyanin en az havalanina sahip ulkesi.
3. genellikle büyük britanya'nın tamamı için kullanılan kelimedir.o yüzden bir galli ya da iskoç'a da bazen ingiliz denilir.ancak bunu hiç tavsiye etmem.
4. fransanin 1950lerin sonunda "ne yaparsa yapsin avrupa entegrasyonuna kabul etmeyecegiz" diye bahsettigi ve 1970lerin basina kadarda avrupa birligine girmesini engellidigi ulke... (tamam ab ismini daha sonra aldi)
5. resmî adı büyük britanya ve kuzey İrlanda birleşik krallığı'dır. başkenti londra olan ülkenin nüfusu 58 258 000 (1995), yüz ölçümü 244 880 km2 dir.

yönetim şekli meşrutî krallıktır. Ülkenin para birimi sterlin, resmî dili İngilizcedir. halkın çoğunluğu hristiyan'dır. coğrafî konum itibarıyla avrupa'nın kuzeybatı kıyısı açıklarında, atlas okyanusu, kuzey denizi ve manş denizi arasında yer alır. komşuları batısında İrlanda, güneydoğusunda fransa'dır. Ülkede kişi başına millî gelir 18 913 $, zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü 76 yıldır.

en büyük kenti londra, en yüksek dağı ben nevis (1343 metre), en uzun nehri bann ve en büyük gölü bala gölüdür. britanya adaları irili ufaklı 5000 adadan oluşur. bunlar İngiltere, İskoçya, galler, İrlanda'nın kuzey bölümü, mana denizindeki man ve anglesey adaları, İskoçya açıklarındaki hebrid-ordney ve shetland adalarıdır. genellikle engebeli tepeler ve alçak dağlar; doğu ve güneydoğuda inişli yokuşlu düzlük araziler bulunur. İngiltere'nin yumuşak bir ikilimi vardır. yağışlar İngiltere'de bütün yıl boyunca, çoğunlukla sağanak hâlinde sürer. sis tabakası günlerce kalkmaz. gulf stream akıntısının getirdiği sıcak hava, iklimi yumuşatır. orijinal bitki örtüsü kışın yapraklarını döken meşe, kayın, dişbudak ve karaağaçtan oluşur. ağaçlandırma sonucu bitki örtüsü değişmiş lâdin ve çam gibi kozalaklı ağaçlardan eklenmiştir.
doğal kaynakları, kömür, petrol, doğal gaz, kalay, kireç taşı, demir, tuz, kil, tebeşir, alçı taşı ve kurşundur. tarım ve hayvancılık ürünleri, tahıllar, patates, sebzeler, sığır, koyun, kümes hayvanları ve balıktır. endüstri dalları, çelik, metal, ulaşım araçları ve gemi yapımı, gemicilik, bankacılık, sigortacılık, tekstil, kimya, elektronik, uçak, makine ve içki yapımıdır. Ülkenin başlıca kentleri, londra, manchester, birmingham, leeds, sheffield, bradford, liverpool, edinburgh, bristol, belfast, cardiff, aberdeen, swansea, ve dundee'dir.
6. britanya ve birlesik krallik'la surekli karistirilan bolge.
7. icinde rock dinlemeyen, futbolla yatip kalkmayan ve orospu cocugu olmayan erkekleri ve sutyen giyen kizlari da barindiran, birlesik kralligin bir parcasi olan ulke.

(bkz: genelleme yapabilmek icin gerekli denek sayisi)
8. sadece yazları dil okullarına hem tatil hem de okul amaçlı gelen öğrenciler ile bile turizm olayını aşmış ülke
9. gidilesi,görülesi bir ülke.havasıda ayrı bir güzeldir.
10. gitmeyip görmesemde tanistigim ingilizlerden dolayi bende negatif önyargi yaratmis olan ülkedir. sanki havasi hep yağmurlu ve kasvetlidir, insanlari da hep soğuk ve kendini begenmistir. genellemeler genelde yanlis olsa da konu ingiltere olunca sanki doğruluk payi büyüktür.
11. adı anıldığında akla ilk olarak taxi, futbol, bira, rock ve çilli kızlar getirten ülke.
12. dunyada en cok ibnenin bulundugu iki ulkeden biri. digeri icin (bkz: abd)
13. politikada olayi kisilestirmemeyi kendisine prensip edinmis ulke. ayrica istanbulu baya bi imar etmislerdir istanbul isgali sirasinca.
14. ingiliz ingilizcesinin konuşulduğu ülke. diğerleri için (bkz: amerikan ingilizcesi) (bkz: avustralya ingilizcesi) * *
15. (bkz: cromwell)
(bkz: puriten)
(bkz: tolerance act)
(bkz: bill of rights)
(bkz: magna carta)
(bkz: magnum concillium)
16. (bkz: ingilizlerin kici)
17. para birimi british pound olan ülke..
18. insanlarinin genel dusunceye paradox sicak kanli oldugu,gidildiginde tesekkur etmekten ve ozur dilemekten ginaga gelindigi,maximum saygi anlayisin oldugu,ozellikle midland bolgesinde bizim misafirperverligimizi aratmayacak bicimde insanlarin kaynastigi,sanatin ve kulturun insani kusattigi harika ada
19. telefon kodu 44
20. üzerinde güneş batmayan ülke olarak nitelendirilir.zira, o kadar çok sömürgesi var idi ki, bu yakıştırma boşa değildir.sömürgeciliğini yaptığı her ülkeden çıkarken, orada mutlaka bir sıkıntı bırakır.afrika'da kabile savaşları, hindistan ve pakistan arasındaki düşmanlık sadece bir ikisidir.ama abdulhamit han ira'nın kurulmasına yardım ederken ve desteklerken ingiltere'nin ne halt olduğunu iyi biliyordu.
21. (bkz: united kingdom)
22. internet hızını minimum 10mbit'e çeken ülke.

http://www.darkhardware.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2283
23. isadan once 43 yilinda romalilar tarafindan isgal edilen, isadan sonra 150 yilinda ise neredeyse sadece britanyalilara kalan,cok kanli bir tarihe sahip olmasina ve dunyadaki cogu ulkeleri somurmesine ragmen o zaman beri 1 kere isgal gormemis ulkedir.
savasta kaybetse bile masada kazanir ingiltere kendi agaclarini kesmez ama ev yapabilsin diye gelip bahcenizdeki agaclari alir boyle bir ulkedir.
(bkz: cromwell) ama boylede enfes bir adam yetistirmistir.
24. (bkz: gunes batmayan imparatorluk)
25. kişi başına ulusak gelir 29,600 dolardır. ingiltere hakkında daha detaylı bilgi için:
http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/uk.html
»
Alakalı olabilir!
- ingiletre
- ingiltere vizesi
- ingiltere de grev
- ingilizler
- ingiltere kralicesi

nedir.Net