inisiyatif
1. öncelik...
2. bir karar verilmesi gerektiğinde kişinin iradesini kullanması. sık sık "insiyatif" diye yazılır.
3. genelde, karar alabilen değil, "verebilen" kişilerin, karar verdiklerinde, üçüncü şahıslarca bu karar verme eyleminin, "aslında üstleri vardı da, karar alması mümkün değildi emir komuta zincirinde, ancak insiyatif kullandı bre bre peh peh" gibi cümlelerde kullanılan versiyonu... kararı veren kişi çoktaan yetkin olmuştur bile, karar veriyor, bakınsanıza !!!
4. tüzük, yönetmelik tarzı yazılı kurallar yerine yalnızca fikir birliğine dayanan, yapı olarak hem dernek, vakıf tarzı sivil toplum kuruluşlarından daha küçük hem de daha basit ve özgür olabilen sivil toplum kuruluşu. bu stk'ler otuz kırk kişi gibi nispeten küçük birlikteliklere dayanır.
özellikle devletin, sermayenin, askerin -veyahut daha da başka güçlerin- dernek tarzı kuruluşlarda, baskısını, denetimini ve yönetimini arttırması sebebiyle, sivil toplum kuruluşu fikri, küçük inisiyatif birlikteliklerine doğru kaymaya başlamıştır. ayrıca inisiyatiflerde büyük stk'lerde -büyüklüğü sebebiyle, doğal olarak- çıkan, dernek üzerinden çıkarlanma, dernek içini sömürme sivri zekalılıkları yaşanmaz ve de tabii ki, nispeten küçük, geçici olaylar için de -ne diyelim- ideal birlikteliktir. hadi hayırlısı... kural olmamakla birlikte bu tip oluşumlarda, öyle başkan, baş, lider, kodaman, kalantor yoktur. genelde herkes -zaten- biribiriyle arkadaş veya tanıdıktır. fikir birliği esastır da diyeyim, hepten şey olsun...
Alakalı olabilir!
- inisiye
- inisiyasyon
- inisdibi
- inis takimlari
- inisiasyon

nedir.Net