irak »
1. esaret altindaki guney komsumuz.
sozde demokrasi adina yapilan işgal hareketinin arkasinda aslinda yahudi taleplerinin ve petrolun bulundugu ulke. (bkz: su savaslari) cengiz çandarın kitabı
2. tarihi bakımdan cok zengin bir ulke.
ancak en onemli kutuphanesi savas sırasında yanmıs kul olmustur.

(bkz: yazık)
3. tayyip erdogan a gore su an teror gruplarinin antreman alani *
4. İşgal altındaki irak'ın teknik künyesi şöyle:

coĞrafİ durum: irak, türkiye, İran, kuveyt, suudi arabistan, Ürdün ve suriye'nin komşusudur ve yüzölçümü 438 bin 317 km2'dir.

nÜfus: 25 milyonluk nüfusun yüzde 60'ını Şiiler, yüzde 20-25'ini sünniler, yüzde 15-20'sini tamamı sünni kürtler oluşturmaktadır.

baŞkent: bağdat. başkentin nüfusu 5 milyon kişidir.

dİn: devletin dini İslam'dır. 700 binden fazla hıristiyan bulunmaktadır.

tarİh: osmanlı devleti'nin yıkılmasından sonra İngiliz mandasına giren irak 1932'de bağımsızlığını kazandı. 1958'te düzenlenen askeri darbeyle monarşi yıkılarak, cumhuriyet rejimi kuruldu.

baas partisi'nin iktidara geldiği 1968'den bu yana ülkenin en güçlü adamı olan saddam hüseyin, temmuz 1979'da ülkenin idaresini ele geçirdi. onun yönetimindeki irak birçok kanlı çatışmaya sahne oldu. 1980-1989 arasındaki İran-irak savaşı'ndan sonra 1991'de körfez savaşı'na giren irak'taki rejim, geçen yıl amerikan-İngiliz koalisyonunun müdahalesinin ardından devrildi.

sİyasİ yapilanma: bağdat'ın düştüğü nisan 2003'ten bu yana ülke amerikalı sivil yönetici paul bremer'in idaresinde bulunuyor. Ülkede ayrıca temmuz'dan bu yana 25 üyeli bir geçici yönetim konseyi görev yapıyor. İdari bölgelere ayrılan irak abd, İngiltere ve polonya tarafından kontrol ediliyor. İktidarın iraklılara devri için ilk adım olarak kabul edilen geçici anayasa 8 mart'ta resmen imzalandı.

ekonomİk kaynaklar: petrol ülkenin temel kaynağı. opec üyesi olan irak'ın petrol rezervlerinin 112.5 milyar varil olduğu tahmin ediliyor. bu tahminle irak, suudi arabistan'ın ardından dünyanın ikinci büyük petrol ülkesi konumuna sahip.

kuveyt'i işgalinden sonra ağustos 1990 ile nisan 2003 arasında bm ambargosu altında kalan irak, aralık 1996'dan nisan 2003'e kadar petrol karşılığı gıda programı anlaşmasıyla yaşadı. bm kontrolündeki bu anlaşma, 65 milyar dolar civarında gıda ve ilaç ithaline olanak sağladı.

Şubat 2004'te irak savaşının bitiminden bu yana irak, günde 2.5 milyon varille en yüksek petrol üretimi seviyesine ulaştı ve günde 1.7 ile 1.8 milyon varil civarında petrol ihracına başladı. petrol bakanlığı, kuzeydeki petrol yataklarında üretimin sabote edilmesine rağmen mart sonunda günde 2.8 milyon varille savaştan önceki üretim seviyesine ulaşılacağı tahmininde bulunuyor.

irak'ın gaz rezervleri de, 3100 milyarı kanıtlanmış olmak üzere 5 milyar metreküp olarak tahmin ediliyor.

diŞ borÇ: uluslararası para fonu (imf) rakamlarına göre irak'ın dış borcu 120 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. alacaklı ülkelerin birçoğu irak borcunu hafifleteceklerini açıklamakla beraber, ne miktarda borç indirimine gideceklerini belirtmedi.

İŞsİzlİk: koalisyona göre, işsizlik yüzde 25. imf ise geçen yaz işsizlik oranını yüzde 60 olarak açıklamıştı.

sİlahli kuvvetler: koalisyon, eski rejimin ordusunun ortadan kaldırılmasının ardından yeni bir ordu kurulması çalışmalarını sürdürüyor. koalisyonun hedefi 2004 sonuna kadar 40 bin kişilik ordu kurmak.
5. bu gün katil haçlı ordularının kurtlarda görülmeyen zülum ve esareti altında yaralı bir ceylan gibi inleyen, çırpınan kendini kurtarmak için çabalayan, diri diri yenilen, seksen sene önce osmanlı hasebiyle anadolunun bir parçası iken emperyalist paylaşım savaşı neticesinde paylaşılan vatan topraklarımızdan bir bölümü.


İç parçalayan diyalog:

türkiye - bir koyup üç alalım, abd stratejik ortağımız, askerse asker, üsse üs, tezkereye evet demeliyiz, amerika barış götürecek, kitle imha silahları var bize de tehdit, zaten onların çoğu şii, araplar bizi 1. dünya savaşında da arkadan vurmuştu, türkiyenin çıkarları bunu gerektiriyor ....

irak - (bkz: ille dostun bir tek gülü yareler bizi)
6. hep tek yanlı olmayalım, amerika'nın saddamı devirmesinden sonra, devlet dairelerini talan eden, müzeleri talan eden, yangından mal kaçırır gibi mal kaçıran insanların da bulunduğu bir ülkedir.

bu yönden bakınca, saddam'a layık bir ülkedir.

edit : insanlar layık olduğu şekilde yönetilir. (bkz: türkiye)
7. (bkz: irak ta katliam)
8. para birimi iraqi dinar' ı olan ülke..
9. (bkz: gözden ırak gönülden ırak)
10. genel seçimlerin 27 ocak 2005te yapılacağı ülkemsi.
11. artık abd demek daha doğru olacaktır.
12. porte'nin alttan ilk boşluğuna dek gelen fa sesinin 4 komalık diyez ve portenin alttan ikinci çizgisine dek gelen sol sesinin 5 komalık bemol almış haline türk musikisi'nde kullanılan perdelere göre verilen isim.

(bkz: türk musikisinde kullanılan perdeler)
13. köklü devlet yapısı olmayan, aşiretlerden oluşmuş ülke.
14. (bkz: ırak seçimleri)
15. bize ırak olmayan bir ülke.
16. yeni ırak hakkında fazla söze gerek yok sanırım, animasyon yeterince açıklayıcı olacak...
http://www.barabanow.com/iraqfree.html
17. telefon kodu 1
18. araplar bir meshur sozle ozetler bu memleketin kaderini: "el irak, ila sikak ve nifak." *
19. son amerikan kalesi, son amerikan kolesi.
20. (bkz: irak dunya mahkemesi)
21. yine büyük bir drama sahne olmuş ülke.

bağdat' ta 24 çocuk bomba kurbanı.
ırak' ın başkenti bağdat' ta bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi.

bağdat' ın doğusunda bir abd askeri aracının yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 24' ü çocuk, 1' i abd askeri toplam 25 kişi hayatını kaybetti.

saldırının abd askeri aracının çocuklara şeker dağıttığı sırada gerçekleştirildiği ileri sürüldü.
patlamada 24 çocuk ve 1 abd askeri yaşamını yitirdi. ölen çocukların yaşlarının 10 ile 13 arasında değiştiği belirtildi. intihar saldırısında 18 çocuk ve 2 abd askeri de yaralandı.
saldırının bir intihar bombacısı tarafından düzenlendiği açıklandı.

kaynak : ntvmsnbc
22. lanet savaş?la ugrasan komsumuz ülke.yumrugunu masaya vuramayanların komsusu.bananecilik,vurdumduymazlıklar sayesinde acısı her gün katlanan,katmerlenen ülke.bana dokunmayan yılan bin yasasın'cılıtan güç alan devletin sindiriminde olan ülke.gözden ırak,gönülden ırak!
23. dünyanın merkezindeki ortadoğunun en kilit ülkelerinden biri, aynen türkiye gibi medeniyetlerin buluştuğu, savaşların hiç eksik olmadığı topraklara sahip ülke. osmanlı devrinden sonra hiç huzur yüzü görmemiş ülkelerden biridir, günümüzde ise#841721 nolu entryde değinildiği gibi dramların eksik olmadığı, adı acı ve ızdırap ile alınan, milyonlarca çocuğa mezar olmuş, hala da olmaya devam eden ülke.
24. amerikan topragi
25. Ülkenin cumhurbaşkanı celal talabani, başbakanı ise ibrahim caferi'dir.
»
Alakalı olabilir!
- iraksak
- irakgorur
- irak savasi
- irakli olmak
- irak direndi

nedir.Net