iran »
1. doğu komşumuz,başkenti tahran dır
2. nukleer silah ya da en azindan balistik fuze basliklarinda kullanilacak nukleer materyaller urettiginden suphelenilen ulke. sinir komsumuz olmasi ise olayi bizim acimizdan daha da ilginclestiriyor.
3. söylendiğinde akla şeriatın geldiği şehirlerin başı
4. resmî adı İran İslâm cumhuriyeti'dir. başkenti tahran olan ülkenin nüfusu 67 283 000 (1995), yüz ölçümü 1 648 000 km2 dir. yönetim biçimi İslâm cumhuriyetidir. Ülkenin para birimi İran riyali, resmî dili farsçadır. halkın büyük çoğunluğu müslüman'dır. coğrafî konum itibarıyla ortadoğu ile güney asya arasında yer alır. komşuları batıda türkiye ve irak, kuzeyde ermenistan, azerbaycan ve türkmenistan, doğuda afganistan ve pakistan'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 1544 $, zorunlu eğitim süresi 5 yıl, insanların ortalama ömrü 68 yıldır.

en büyük kenti tahran, en yüksek noktası kolleh-yi damavand (5671 metre), başlıca nehirleri karun, qezel, owzan, atrek, cürcan ve büyük gölleri ise orumiye gölüdür. İç kısımlardaki yüksek düzlükler dağlarla çevrilidir. topraklarının büyük bölümü çöllerle kaplıdır. Ülkede alt tropikten kutup altına kadar değişen iklim türleri görülür. yükseklik, deniz etkisi, mevsim rüzgârları, dağ ve çöllere yakınlık sıcaklık farklılıklarına yol açar. Ülkenin çöllerle kaplı olan topraklarında vaha ve ormanlık alanlar da vardır. doğal kaynakları, krom, petrol, doğal gaz, bakır, demir, çelik, manganez, çinko, barit, sülfür, kömür, yakut ve türkuazdır. tarım ürünleri, tahıl, pirinç, meyve, şeker pancarı, pamuk ve üzümdür. endüstri dalları, çelik, petrokimya, çimento, otomobil montajı, halıcılıktır. Ülkenin başlıca kentleri, tahran, meşhed, İsfahan, tebriz ve Şiraz'dır.

(bkz: tahran)
5. çoğu kişinin doğru düzgün bilmeden, hakkında atıp tuttuğu sınır komşumuzdur.resmi dili farsçadır ancak orda bulunan türk kökenli vatandaşlarca azerice de kullanılır.eski * hali şu anki türkiye'den daha moderndir.bütün toplum, sanki çok iyi biliniyormuşcasına tek potada eritilmekte ve yobaz diye etiketlenmektedir.oysa tüm önyargılardan arındırılıp, müzik ve edebiyat alanında incelenmesi gereken zengin bir kültürdür.
6. (bkz: pers imparatorlugu)
(bkz: acem)
(bkz: prince of persia) *
7. #159141
8. israilin kendilerine en büyük tehlike olarak gördüğü devlet. sebep iran ın nükleer programı.
9. israil'in nukleer tesislerine saldiracagi aciklamasina karsilik olarak 'iran’a saldırmaya teşebbüs ederse İsrail’i dünya yüzeyinden sileriz” aciklamasi yapan delikanli insanlarin ulkesi.
10. amerika'nın saldırmak için nedenler aradığı yeni kurbanı...
11. para birimi iranian rial olan ülke..
12. iran cumhurbaşkanı muhammed hatemi, abd’nin İran’a saldırmasının intihar anlamına geleceğini söyledi.
(bkz: yorumsuz)
13. cesaretine hayran oldugum ülke. taviz mermeyen politikasini takdirle karsiliyorum. *
14. turk vatandaslarina vize uygulamayan,bir dolara 13 litre benzin aldiginiz,30 dolara bir ucundan diger ucuna ucakla ucabileceginiz,gurbulak sinirinda "kafirle sulh yapmanin anlami yoktur" yazan bir acaip harikalar diyari memleket.
15. turkiyenin dogu komsusu gizli dusmani yillar yillari anadolu uzerinde oynadigi oyunlar 1980-1992 arasinda bolucu orgute verdigi destekler asla unutulmayacak ulke,halkini baskici rejimi ile ezen ama iyi de bakan ulke(bedava saglik,elektrik su dogal hizmetleri) zenginlerinin seriat yonetimi ile degil halen bildigi gibi yasadigi ama rejime karsi olanlarin direkt olarak sunduruldugu ulke, turkiyeye cok zarari dokunmustur ve dokunmaktadir.
16. edebiyat alanında çok güzel eserler vermiş, bir çok yazar ve şair yetiştirmiş, bir zamanlar doğu'nun avrupası diye anılan bilim, sanat ve kültür açısından gelişmede bir çok ülkeden önde olan ülke...
17. tayyip in bayıldığı,örnek aldığı ve takdir ettiği ülke.. *
18. şimdilerde amerika'nın nükleer tesisleri vurduktan sonra işgal mi edelim yoksa rejimini mi değiştirelim diye tartıştığı ülke..amerikanın daha ırak'la baş edemezken iran'a girmesi büyük delilik olur, çünkü muhalefet bile cumhurbaşkanına tam bağlı.. ayrıca dağlık bölgeleri bizim doğudan 5 beter..
19. geçmişine inanılmaz baglı hala nereli olduklarını sorduğunda persian diyebilen bilimde ilklere imza atan köklü ülke.devletimsi örtüsünün altında dünyanın en potansiyel gücünü barındıran,sanatda ,bilimde aşmış ülke
20. kadinlarda okuma yazma oraninda turkiye'ye fark atan ulke. yobaz bunlar kadinlari okula gondermisler.
21. basilan kitap sayisinda turkiye'yi 23'e katlayan ulke. inatla diyoruz ki yobaz bunlar. kitap felan okuyorlar.
22. gun itibariyle uranyum zenginlestirmeyi *durdurmus oldugunu ilan eden ulke
23. para birimi rıal olan ülke.
24. yine yeniden amerikan emperyalizmine kafa tutan ulke. amerika'nin saldirmaya cesaretinin olmadigini dusundugum ulke.
25. kitapların sansürlendiği ülke.
»
Alakalı olabilir!
- iranca
- iran 57
- irangate
- irancell
- iranlilar

nedir.Net