italya »
1. baskenti roma olan,haritadaki sekliyle cizmeye benzetilen,sicak iklimi,tarihi sehirleri ve mutfagiyla ünlü avrupa ülkesi
2. venedik,roma gibi muhteşem şehirleri vardır.İnsanları ciddi anlamda çok konuşur ve aynı anda konuşurlar.zamanında hayallerimin ülkesiyken gidince hayal kırıklığına uğradığım ama yine de sevdiğim bi akdeniz ülkesidir.pizzası cidden super ve acayip ucuzdur.bi de erkekler etek giyerse tutuklanırlar.
3. sıcakkanlılıkları ile akdenizliliğinin hakkını fazlasıyla veren,acayip geveze,futbol hastası, milliyetçi insanların yaşadiği güzel yer.
4. herköşe başında bi tabaccio denen tütüncüler bulunan ve koskocoman bi t harfiyle gösterilen ve bu mekanlarda tuz satılmasının zorunlu olduğu bir ülkedir ki eğer polisler tuz satılmadığını görürse geçici olarak kapatılıyomuş.mutfağı,insanları,dili bir mükemmel olan fakat kuzeyinin sanayileşmeyle birlikte fena halde bozulduğu.cinqueterre turlarıyla bir günde çok makul bir fiyata 5 tane süper deniz kasabası gezebileceğiniz,grevleri bol,çeşmeleriyle ünlü,aynı şehirde yüzyıllar öncesinide yaşayabileceğiniz,hırsızlığı bol ve son yıllarda tecavüz oranı bir hayli artan mükemmel ülke
5. italya dogu ve batı diye ikiye ayrılmamıştır.kuzey ve güney diye ikiye ayrılmıştır.
zengin kısmın oluşturduğu milano,bologna ve çevresi.
fakir fukaranın yurdu napoli ve çevresi.
roma etliye sütlüye karışmaz ortadadır.
kuzeydeki zengin takımı ülkenin kişi başına düşen gelirini düşürdükleri gerekçesiyle güneyin ayrılmasını istemektedir.
ancak kuzey salakları parasızlıktan dolayı ülkenin asker ihtiyacının %100 ünü karşılayan güneyden ayrıldıkları takdirde askersiz kalacaklarının farkında değildirler.
6. resmî adı İtalya cumhuriyeti'dir. başkenti roma olan ülkenin nüfusu 57 200 000 (1995), yüz ölçümü 301 270 km2 dir. yönetim şekli cumhuriyettir. Ülkenin para birimi İtalyan lireti, resmî dili İtalyancadır. halkın çoğunluğu hristiyan'dır. coğrafî konum itibarıyla güney avrupa'da, akdeniz'e uzanan bir yarımada şeklindedir. komşuları batıda fransa, kuzeyde İsviçre ve avusturya, doğuda yugoslavya'dır. Ülkede kişi başına millî gelir 19 121 $, zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü 78 yıldır.

en büyük kenti roma, en yüksek dağı gran paradiso (4061 m), en uzun nehri po (652 km) ve en büyük gölü garda gölüdür (370 km2). alplerden akdeniz'e uzanan çizme şeklinde bir yarımadadır. akdeniz'deki sicilya ve sardunya adaları da İtalyan topraklarıdır. genellikle engebeli ve dağlıktır. kısmen düzlük ve kıyılarda alçak bölgeler vardır. alüvyal po vadisi, kuzeyde geniş bir kesimi kaplar. kıyı düzlükleri dışında kalan toprakların büyük bölümü dağlıktır. Ülkenin güneyinde akdeniz iklimi, kuzeyde daha ılıman bir iklim hâkimdir. göllerin çevresinde mantar meşesi, zeytin gibi ağaçlar, yüksek kesimlerde çeşitli ot ve çayırlar, kar sınırında soğuğa dayanıklı bitkilerle kaplıdır. doğal kaynakları, civa, potasyum, mermer, sülfür, doğal gaz, petrol, balık ve kömürdür. tarım ve hayvancılık ürünleri, buğday, mısır, arpa, yulaf, pirinç, sebze, meyve, turunçgiller, koyun, sığır, domuz, keçi ve kümes hayvanlarıdır. endüstri ürünleri, çelik, makine, otomobil, ayakkabı ve kimyasal maddelerdir. Ülkenin başlıca kentleri, roma, milan, naples, turin, palermo, cenova, bologna, floransa, bari, catania ve venedik'dir.

(bkz: roma)
7. (bkz: ravioli)
8. (bkz: eylulde roma)
9. (bkz: cizme)
10. dunyadaki her turlu guzelligin bahsedilmis oldugu bir kac ulkeden, sansini en iyi degerlendireni.
11. bir italyan atasözü var . italyada kediler bile spagetti yer. işte böyle bir ülke
12. avrupa'nın (aslında avrupa birliği'nin) türkleri olarak tanımlanırlar. bu konuda aşağıdaki adres keyifle izlenebilir.


http://www.infonegocio.com/xeron/bruno/italy.html
13. gezdiğim 3 şehrinden edindiğim izlenim kadarıyla güzel ülke. kesinlikle akdeniz ülkesi olduğu hissediliyor. roma'da birsürü vespa var, ulaşım için vespa kullanıyorlar. venedik festival zamanı görülmeli... gondol sefası yapılmalı. şarapları güzeldir, yemekleri şahanedir.
14. sınırları içerisinde iki bağımsız ülke bulunduran yer.
(bkz: vatikan)
(bkz: san marino)
15. ilerde bir vespa edinerek yasamak istedigim ve bir terslik cikmazsa ekimde tekrar gidecegim ulke
16. bu ülkede kullanılan para birimleri; euro ve italian lira dır..
17. 1984 olimpiyatlarindan sonra yine olimpiyatlarda basketbol dalinda yine gumus madalya ile avunmak durumunda kalan ulke.
18. ferrari lamborghini fiat alfa romeo gibi otomobil markalarini barindiran ulke...
19. erkek basketbol takımı 2004 atina olimpiyatlarında finale çıkan ülke.*
20. aksanları çok seksi olan insanların yaşadığı yer.
(bkz: piaggio)
21. görmeden ölmek istemediğim yer, hazırlık sınavını geçebilirsem annemin beni göndereceğini vaat ettiği ülke.
22. akdeniz ulkesi olmasi acisindan ab ile kendilerini kiyaslamalarini gorunce insanin '' ayni biz '' diyesi gelen ulke.
http://online.sector.sk/hra.aspx?game=999 *
23. kardeş ülke*
http://www.lifeinitaly.com/flash/
24. telefon kodu 39
25. universiade izmir 2005 oyunlarinda ellerindeki "ahmet pristina yi saygıyla anıyoruz" pankarti ile oyunlarda gonullere simdiden taht kuran ekip.
»
Alakalı olabilir!
- italyan
- italy
- italia
- italyanca
- italian

nedir.Net