iyi sihhatte olsunlar
1. metafizik boyutun zararlı varlıkları olan cinler ile ilgili "adını söylersen yanına gelir" düşüncesiyle oluşturulmuş bir hitap sözüdür. eskiler cin demezmiş, iyi sıhhatte olsunlar dermiş. mesela "oğlum küle işeme iyi sıhhatte olsunlar çarpar!" ya da "gece çöp atmayın, iyi sıhhatte olsunlar sizi çöpe atar" nasihatleri bu fikrin ürünüdür.

iyi de aga, aklıma takıldı, metafizik boyutun varlıklarıdır dediğimiz cinlerin zaman ve mekandan münezzeh olduğunu bildiğimiz halde, nasıl olur da "şunu yapma cinler gelir" diyebiliyoruz? esasında cinlerin gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. yani onlar ne gelir, ne gider, ne yakınlaşır, ne uzaklaşır çünkü bu uzaklık kavramları, mekan sınırı dahilindeki mevcudata hitap eder.* fakat bunun yanında boyutlar arası etkileşim olabileceğini de imkan dahilinde tutarak, bazı davranışlarımızın bizi "enerji canlılar"la etkileşime yaklaştırdığını söyleyebiliriz. sözün doğrusu "şunu yapma cinler seninle temasa geçer" olmalıdır.*

İnsanın aklına takılan bir diğer soru da şu; biliyoruz ki cinler, kur'an'da adı geçen varlıklardır, cin suresi adında bir sure de vardır. "adını söylersen yanına gelir" diye çocukları korkutan molla amca acaba kur'an okurken bu sureye "iyi sıhhatte olsunlar suresi" mi diyor mesela?

akıl sır ermeyen işler bunlar...
2. ara sıra gelirler.
3. (bkz: bana dokunmayan yilan bin yasasin)
Alakalı olabilir!
- iyi saatte olsunlar
- iyi sanslar
- iyi insanlar
- iyi aksanlar
- iyi sac varmis hatunda

nedir.Net