japonlarin cay toreni
1. tarihi 15. yüzyila dayanan bu törendir.ilk defa çin'deortaya çıkmıştır.japoncada çado, sado veya ça-no-yu anlamı taşır.herşey belirli kurallara göre yapılır ve amaç gelen konukları agırlamaktır.tören bu iş için özek bir odada yapılır.ev sahibinin çay takımlarını getirmesiyle başlar.konuklara özel şekerlemelerin sunulmasından sonra toz halindeki çay yaprakları sıcak suyla karıştırılır. ardından çay yavaş hareketlerle dağıtılır.çay köpüklü ve tadı hafif buruktur.türen çay takımlarının odadan taşınmasıyla tören son bulur.
2. eski zamanlarda Çin ve japonya’da çay, sadece yeşil çay olarak işleniyordu. japonya’da hala genellikle yeşil çay ya da kavrulmuş çay içiliyor. Çin’de siyah çay üretilene kadar, çay ilk defa tanıtıldığında İngiltere’de bile insanlar toz yeşil çay içiyordu.
ancak bu günlerde dünyadaki çay üreticilerinin % 80’i siyah çay üretmektedir. türkiye’de insanların günde birkaç defa çay içtiklerini biliyorum.

milattan sonra 8. yüzyılda (nara dönemi) çay, Çin üzerinden japonya’ya rahipler aracılığıyla getirildi. İlk önce Çin ilacı olarak biliniyordu. aslında yeşil çay içinde pek çok c vitamini, e vitamini, beta-kaloten ve kalsiyum ve demir gibi pek çok mineral bulunmaktadır. Çünkü çay seremonisi için kullanılan çay tozu bütün çay yapraklarını toprak üzerine temellendirmiştir.

Çin, hindistan ve japonya’nın belirli yerlerinde yetişen yerel çay ağaçlarına ‘cha’ deniyor. 12. yüzyıl sonunda, kamakura dönemi’nin başlangıcına yakın, papaz mekai- syounin, zen hocası eisai tarafından kendisine hediye olarak Çin’den getirilmiş çay tohumu aldı. syounin kendi çay ağacını yetiştirmeye başladı ve elde ettiği sonuçlardan çok memnun kaldı. toz yeşil çay yapraklarından üretilen çay, keşişler ve üst sınıf arasında giderek yayılmaya başladı. muramachi dönemi süresince (1333-1573), çay içimi, toplumun üst sınıfına ait insanlar arasında kabul edilen eğlencelerden biri haline geldi.

o dönemde daha sonra, murata jukou (1423-1502), ruhaniliğini gösterişli ve göz kamaştırıcılıktan ziyade basitlikten alan wabi cha konsptini geliştirdi. Çayı ruhanilikle birleştirmesi, mevcut çay seremonisinin gelişimine büyük değişiklikler getirdi, sıradan insanlar çayla tanıştılar.wabi ruhu daha sonra günümüzdeki çay seremonisinin kurumunu, “ Çay yolu”, sado ile oluşturan sen no rikyu tarafından derinleştirildi. rikyu hayattayken samuray çağıydı. samuray savaşa gitmek üzere ayrılmadan once, Çay seremonisi yapılırdı. samuraylar arasında bir fincan kahveyi paylaşır, ve kalplerini birleştirirler. bu birbirlerini görmeleri için son şansları olabilirdi.
bu, hayatta bir kez elde edilecek şans anlamına gelen ichigo ichie denilen zen felsefesinin temel alındığı bir konsepttir.

ev sahibi, misafirlerini onlara en iyi çayı sunmaya özen göstererek hazırlanmış olarak karşılar. doğal güzelliğin keyfini ve ev sahibi tarafınan mükemmel muhafaza edilen bahçe kokusunun keyfini çıkardıktan sonra misafirler, yüksek bile olsa sosyal konumlarını kapının dışında bırakarak sakin bir şekilde çay odasına girerler.her fincan çay, ev sahibi tarafından yürekten seçilen güzel kaplar kullanılarak servis edilir. doğanın güzelliği, lezzetli aşçılık, güzel sanatlar, elsanatları, sükunet ve ev sahibinin misafirperverliğiyle çevrelenmiş misafirler kalplerinden akan takdir etme duygusunu şiddetle hissederler. bu kesinlikle,olağanüstü bir mutluluk olarak adlandırılabilir.

sessiz İletişim
ev sahibi ve misafir, buluşurlar ve birlikte bir fincan çay içerler. misafirin saklı yüreği ev sahibinin misafirperverliğiyle yavaş yavaş erir. birbirlerine söyledikleri bir söz olmamasına rağmen, yürekler sıkıca birleşir. Çay böylesine gizemli, görünmez bir güce sahiptir. güzel çay seremonisi yoluyla, kalplerimizin temizlendiği ve saflaştığı da söylenebilir. Çay seremonisinde birlikte olmanın hazzı, eski arkadaşlarımızla vakit geçirince farklı bir boyut kazanır.


sado, çay seremonisinde, katılımcıları uyumun ruhuna (wa), karşılıklı saygıya (kei), temizliğe (sei) ve huzura (jaku) yani waeki seijaku’ua yönlendiren içten bir patikadır.

wabi cha ruhu sen no rikyu’nun oğlu shouan ve onun torunu soutan’a inmiştir, sonra ise san sen ke (üç sen ailesi) olarak bilinen üç okula miras kalmıştır. chikako, mushanokoji senke olarak bilinen üç okuldan birinin yolunda icra eder.

bu seremoniyi uygulama yoluyla, hareketlermizi güzelce nasıl şekillendireceğimizi ve misafirperverliğin yüreğinin ışığını yaymayı öğreniriz. sonunda, amacımız ruhu, günlük temellerde “hayatın güzelliği” olarak çalıştırmaktır. sonuçta amacımız ‘hayatın güzelliği’ni ruhani bir şekilde günlük olarak işlemektir.

barışçıl sembol
aramızda; cinsiyet, ırk, soy ve ulus gibi sayısız farklılıklar vardır. bununla birlikte, eğer dünya gezegeninde doğmuş insanlık ailesi olarak hepimiz kalplerimizde huzurla biraraya gelirsek, dünya yaşanılacak huzurlu bir yer olacaktır.
mutlu, huzurlu bir fikir, bir fincan çayı paylaşmaktan gelir...size bu zengin ve huzur verici duyguyu tatmanızı öneririz. eğer kendimizi diğer insanlarda görebilirsek ve uyum ruhuna sahip olabilirsek, bozulmadan uzak, huzurlu bir dünya gerçekleşmiş olur. hadi bir fincan çay paylaşalım. bu fincan çayın dünya huzuruna açılan bir kapı olduğuna inanıyoruz.
*
Alakalı olabilir!
- japon yeni
- japon satranci
- japon ic denizi
- japonlar veya caponlar
- japonlar yapmis abi

nedir.Net