java »
1. bilgisayarda programlama dili...insana kafayı yedirtir bir program yazamazsınız doğru düzgün.!
ama zevklidir, güzeldir..(bkz: c++) ı aratır...
(bkz: cs111 den kalmak)
ayrıca java script le çok karıştırılır...
2. cok gereksiz bir program turu milyonlarca (bkz: syntax error) yaninda bir de kavramsal hatalar verir ki iste o anda kafayi yersiniz...
bir de bunun dersi verilir butun muhendislere bilkentteki hepside bakarlar aval aval
bazilari da benim gibi kalirlar.....
3. kahvesiyle meşhur bir ada. zaten bu neden java programlama dilinin logosu sun tarafından bir fincan sıcak mis gibi kahve şeklinde seçilmiştir.
4. microsoft un urettigi alternatif icin ise :

(bkz: c sharp)
5. programlama dilleri arasında her işletimde çalışabilen,taşınılabilirliği olan bir program olduğu için bu kadar meşhurdur ve üzerinde durulur.
tabi adının katkısı da yadsınamaz.
ikinci dönem göreceğim ama c gibi birşeye daha katlanamam dediğim bilgisayarın en kötü yanlarından birinin bir diğer örneği...
diğer lanet programlama dilleri: (bkz: c) (bkz: c++)
6. bilkent üniversitesi cs111 dersinde siz matlab biliosunuz die hızlı geçilen ve doğru dürüst bi şey anlatılmadığı halde sınavında sizi höşürdeten ders.
7. java `nin ilk ismi (bkz: oak) ti. bu durumdan rahatsiz olan java developerlari, bir cafede oturup bu dilin yeni adini dusunurken gozlerine bir kahve makinesi ilisir. bu makinenin adi javadir. tam o anda bir ampul sekli belirir ve dilin adini java koyarlar.

java `nin slogani everything is an object dir. burdan da anlasilacagi uzere java tamamen oop bir dildir. ayrica java nin en can alici ozellikleri arasinda, herhangi bir isletim sisteminde yazdiginiz kodu, java nin destekledigi bir baska bir isletim sisteminde kod uzerinde hic bir degisiklik yapmadan calistirabilmenizdir. bu da java nin java virtual machine de calismasindan kaynaklanir. bunun disinda c plus plus `in en buyuk eksikliklerinden biri olan garbage collection in java da bulunmasi da bu dili sexy yapan guzelliklerden biri.

java kolay, kullanisli ve esnek oldugundan, gunumuzde bir cok alanda ve sistemde kullanilmaktadir. bunlara ornek vermek gerekirse, ilk sirayi cep telefonlari ve mobil aygitlar alacaktir. bu tur aygitlarda kullanilan java versionunun adi j2me dir. hatta olayi abartan bazi programcilar ise java kullanan lego robotlari yapmislardir. http://lejos.sourceforge.net

(bkz: eiffel)
(bkz: ada)
(bkz: c sharp)
8. http://java.sun.com
9. çok yararlı bir object-oriented programlama dili.
nesneye yönelik bir programlama dili olan java kullanım açısından programcıya çok büyük kolaylık sağlamaktadır.
bir diğer avantajı web uyumlu olmasıdır.
bu dile hakim olunduğu takdirde bir çok güzel eserler ortaya konulabilir.
10. bilkent üniversitesinde elektronik mühendislerine ve endüstri mühendislerine birinci sınıf ikinci dönemde gösterilen cs112 kod adlı dersin kapsadığı programlama dili.
11. ayrıca bir ada ismi-sanırım güneydoğu asyada
12. yok edilesi program, ders ..
13. martin mystere'in ebedi -ve neanderthallerde mümkün olabildiği kadar edebi- kankası
14. 1-endonezya takımadalarına bağlı ada.başkent jakarta bu ada üzerinde bulunur.mağara adamları içinden özel bir türü burada bulunduğu için java adamı olarak anılır.

2-martin mystere* çizgi romanında martin'in java adamı kankası.

3-yerli motosiklet markası-cava ceylan olarak da bilinir.
15. (bkz: java applet)
16. bir eziyet yönelimli programlama dili. herşeyi class'a sokmuşlardır bunu yapanlar. hocalar ise öğrencilerden bu classları ve içindeki classları ve içindeki metotları ezberlemelerini beklemektedir ciddi ciddi.

bu çılgınlık devam ederse visual basic'te

if a=b then msgbox "süper if yazarım ben"

şeklinde ifade edilen kod, java nın son versiyonlarında;

java.commands.conditionals.if(a.logical.equal(b)) java.commands.conditionals.then system.out.println ("süper if yazarım ben");

şekline dönecektir.
17. bir proglamlama dili
18. bazı okullarda c plus plus'ın yerine öğretilmeye başlanan programlama dili.
19. nesne yönelimli -object oriented-, gerçek platform bağımsız programlama dili. ismini o anda içilen bir kahveden almıştır.
20. her turlu ortamda(mobil cihazlar, sunucular, mainframelerde) calisan dil. calismasi icin java runtime environment gerektirir. .net'in yaninda guclu yonu ide'leri ogrencilere ve akademisyenlere ucretsizdir, ticari amac icin kullanilmayacaksa. virtual machine bulunduran her sistemde calisabilir, microsoft gibi top degildir. .net 1.0 da calisan kod, 1.1 de calismazken java'da her zaman kodunuz calisir, yoktur boyle bir dert. php ile uyumludur.*

bunun disinda cok zevkli bir dildir, bir sure sonra php gibi bir tutku olur.
universitede dersini alanlarin neden sevmedigini bir turlu anlayamadigim dildir bu. bana java dersi verecekler de almayacagim. *.

(bkz: sun microsystems)
21. (bkz: java scripte)
22. program yazmanın en zevkli olduğu dillerden biridir, diğeri ise ruby tabiki...
türlü türlü standarta sahip olan programlama dilidir aynı zamanda.
23. (bkz: javish)
24. microsoftun sun ozentisi derleme araci icin (bkz: visual j sharp)
25. her platformda calisma sloganiyla cikmis, ama pratikte hic de oyle olmadigi gorulen, kod uzerinde az da olsa degisiklikler yapmayi gerektirebilen, fakat yine de harika olan bir dil.
»
Alakalı olabilir!
- java2me
- java adami
- javascript
- java script
- java applet

nedir.Net